Seks podczas okresu – czy i jak go uprawiać?

Uprawianie seksu podczas okresu należy do jednego z bardziej kontrowersyjnych tematów. Tyle ile jest osób, tyle jest i opinii. Wielu opowiada się za brakiem higieny podczas stosunku w czasie miesiączki, inni twierdzą, że jest on znacząco szkodliwy dla organizmu i wpływa na zdrowie kobiety. Istnieją także opinie z drugiej strony, które twierdzą, że jest on najlepszą formą zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Jak to zatem jest ze stosunkiem w trakcie okresu? Która z opinii jest prawdziwa, a której bliżej do mitu niż potwierdzonej informacji?

Seks podczas miesiączki – dwa stanowiska

Stosunek w czasie trwania okresu zbiera grono przeciwników, ale i fanów. Przeciwnicy przede wszystkim zwracają uwagę na brak zachowania odpowiedniej higieny podczas współżycia. Zwolennicy natomiast są zdania, że seks w czasie miesiączki to jedno z najbardziej odczuwalnych doznań i że sam okres potęguje wszystkie bodźce, w tym także orgazm. Czy tak jest naprawdę?

Od czego zacząć, jeśli już zaczynać?

Przede wszystkim seks w czasie okresu musi być decyzją obu stron. Nie może być tak, że jeden z partnerów będzie chciał stosunku, a drugi zrobi to pod przymusem. Tak samo, jak i w przypadku seksu poza okresem u kobiety, tak i w jego czasie musi być to pragnienie obojga. Poza tym, w tym przypadku dochodzi dodatkowy aspekt, jakim jest krew menstruacyjna, która może odpychać którąś ze stron. Warto zatem przed dokonaniem samego aktu przeprowadzić szczerą rozmowę – nikt nie pragnie zniechęcić partnera lub partnerki do samego aktu seksualnego przez jeden raz w czasie okresu.

Menstruacja u kobiety to okres, który wymaga wzmożonej higieny, zatem i stosunek w tym czasie wymaga odpowiednich warunków. Jeśli decydujecie się na seks podczas okresu, powinniście zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu będziecie go uprawiać. Z pewnością musicie zadać sobie pytanie, czy miejsce, które wybraliście, jest czyste? Oczywiście nie chodzi tu tylko o higienę osobistą, ale także higienę miejsca, która sprawi, że seks nie stanie się dla Was traumatycznym przeżyciem, zatem kolejnym pytaniem, które musicie zadać to pytanie o to, czy miejsce jest dla Was wystarczająco klimatyczne?

Czy istnieje pozycja idealna?

Pytanie o idealną pozycję nie ma odpowiedzi idealnej. Nie istnieją żadne przeciwwskazania, które miałyby zmuszać kochanków do uprawiania seksu podczas okresu w tej lub innej pozycji, nakazując im zapomnieć równocześnie o innej. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre z nich mogą powodować zakrwawienie pościeli, pobrudzenie ciał, co niekoniecznie będzie romantyczne i sensualne. Najlepszą pozycją w takiej sytuacji będzie pozycja klasyczna, tzw. na jeźdźca, która nie tylko nie nasila krwawienia partnerki, ale także jest na tyle bezpieczną pozycją, że trudno o wszelkie zabrudzenia. Będąc zapobiegliwym, można wyposażyć się w:​​​​​​​

  • -ręczniki,
  • -chłonny materiał, który może się pobrudzić

i wyłożyć nimi łóżko, tak aby mieć pewność, że nie dojdzie do nieoczekiwanego zabrudzenia, które trudno będzie później usunąć.
Warto także nadmienić, że seks podczas okresu nie musi się odbywać w standardowych warunkach. Sypialnia czy salon z łóżkiem to najbardziej klasyczny wybór wielu par, jednak w czasie menstruacji świetnym rozwiązaniem będzie także łazienka. O tyle, o ile wanna może stanowić wyzwanie, gdyż ogranicza ruchy, o tyle prysznic to rozwiązanie idealne. Po pierwsze nie krępuje ruchów i pozostawia kochankom szerokie pole do popisu. Po drugie umożliwia puszczenie ciągłego strumienia wody, który sprawi, że krew będzie dla Was niezauważalna. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób, które nie tolerują widoku krwi.

Mit czy prawda?

Mitów i prawd na tematy okołomiesiączkowe jest mnóstwo. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim te związane z:

  • -brakiem możliwości zajścia w ciążę podczas okresu,
  • -szkodliwością stosunku podczas menstruacji na ciało kobiety,
  • -seksem, jako swego rodzaju lekiem przeciwbólowym

i to właśnie ich prawdziwość lub fałsz należy podkreślić i uwydatnić.
W społeczeństwie krąży przekonanie, że kobieta w czasie menstruacji nie przechodzi swoich dni płodnych, a tym samym nie jest w stanie zajść w ciążę. Niestety, ale jest to jedynie mit. Oczywiście w większości przypadków kobieta jest poza dniami płodnymi, jednak nie gwarantuje to, że nie może zajść w ciążę. Seks podczas miesiączki nie jest żadnym typem antykoncepcji ani nie jest w stanie zapewnić 100% gwarancji, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Co ważne, to fakt, że plemniki są w stanie przetrwać poza jądrami, w ciele kobiety nawet kilka dni, tym samym, nawet jeśli kobieta w czasie miesiączki ma swoje dni niepłodne, to plemniki mogą przeżyć, aż do tych płodnych, które mogą nastąpić po miesiączce.

Warto zatem zaznaczyć jeszcze raz, że seks podczas menstruacji wcale nie gwarantuje, że nie dojdzie do zapłodnienia – niezależnie od tego, czy do stosunku dojdzie w czasie okresu, czy poza nim, jeśli para nie pragnie mieć dziecka, powinna zastosować środki antykoncepcji, które dają większą pewność.

Drugie powszechnie przekonanie odnosi się do szkodliwości seksu podczas miesiączki. I w tym przypadku jest to akurat prawda. W czasie menstruacji ciało kobiety znacznie bardziej jest narażone na wszelkie choroby, w tym także te przenoszone drogą płciową. Decydując się na seks podczas okresu bez zabezpieczenia, trzeba liczyć się z zagrożeniem rzeżączką, opryszczką czy nawet kiłą. Sytuacja ta ma miejsce, ze względu na fakt, że szyjka macicy, jak i pochwa są znacznie bardziej podatne na infekcje – penis podczas penetracji jest w stanie przenieść szkodliwe dla kobiety bakterie.

Jako że ciało kobiety, a zwłaszcza strefy intymne są bardziej podatne na choroby przenoszone drogą płciową, to i wzrasta zagrożenie zarażenia się chorobami takimi jak wirus HIV, zapalenie wątroby typu B, a nawet C. Jeżeli jednak para decyduje się na seks podczas okresu warto, aby wzięła pod uwagę ryzyko, na jakie się naraża, a tym samym postawiła na zabezpieczenia w formie prezerwatyw.

Kolejnym ze znanych przekonań jest myśl, że podczas menstruacji kobiece strefy intymne są zawsze wilgotne. W przypadku okresu u każdej z kobiet zachodzą zmiany, a tym samym strefy intymne są niezwykle wrażliwe i nierzadko przesuszone. Oznacza to, że seks podczas okresu może sprawiać ból lub być najzwyczajniej nieprzyjemny. Jest to kolejny aspekt, który warto mieć na uwadze podczas rozmowy o seksie w czasie miesiączki.

Nie można także zapomnieć o wszelkich zakażeniach i stanach zapalnych, które zarówno przez wirusy, bakterie, jak i suchość pochwy mogą dotknąć każdej kobiety. Konsekwencją takich problemów mogą być zrosty, które w przyszłości stanowić będą utrudnienie w przypadku chęci zajścia w ciążę.

W wielu przypadkach usłyszeć można także o stosunku w czasie miesiączki, jako leku przeciwbólowym na bóle menstruacyjne. Ten fakt można uznać za prawdziwy, gdyż wytwarzane w ciele beta-endorfiny działają kojąco, relaksująco i odprężająco na ciało. Każde zbliżenie kochanków oraz wytwarzane w ciele, dzięki pożądaniu endorfiny działają jak leki przeciwbólowe. Całe zdarzenie działa na zasadzie rozluźnienia ściągniętych i mocno napiętych mięśni, które powodują mocne bóle w okolicach podbrzusza i stref intymnych.

Liczy się kobiece ciało

Podczas menstruacji, ciało kobiety jest najważniejsze. To właśnie ten aspekt powinna para mieć na uwadze. Wielką wagę przykładajcie w tym czasie do higieny – nie tylko kobieta powinna dbać o swoje ciało ze wzmożoną starannością, ale i mężczyzna, który pragnie z nią współżyć. Co więcej, żadna ze stron nie powinna się zmuszać do aktu seksualnego podczas miesiączki, a co za tym idzie, potrzebna jest rozmowa. Przed decyzją o współżyciu porozmawiajcie poważnie – wypowiedzcie swoje potrzeby, ale i wątpliwości. Pamiętajcie, że ciało kobiety się zmienia i choć może Wam się wydawać to fascynujące, seks w tym okresie może nie być dla Was obojga przyjemny. Weźcie pod uwagę także wszystkie ryzyka i jeśli się zdecydujecie, to z pewnością zabezpieczcie się odpowiednio przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami – zarówno chorobami, stanami zapalnym, jak i Waszym dyskomfortem na widok krwi.


One thought on “Seks podczas okresu – czy i jak go uprawiać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *