Jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów wśród mężczyzn, który może skutecznie odebrać radość z seksu, jest przedwczesny wytrysk. Ten rodzaj zaburzenia polega na osiągnięciu satysfakcji seksualnej wcześniej niż mężczyzna tego chce, a więc bez jego kontroli. Przypadłość ta często bywa powodem frustracji u płci męskiej. Szacuje się, że co trzeci, albo co czwarty mężczyzna cierpiał na tego rodzaju problem w swoim życiu. Czy przedwczesny wytrysk można leczyć i czy istnieją skuteczne sposoby na wydłużenie stosunku?
Przedwczesny wytrysk – definicja
Przedwczesny wytrysk stanowi dość powszechną dysfunkcję seksualną, ale znalezienie uniwersalnej definicji tego zaburzenia nie jest łatwe. Na każdą z najczęściej stosowanych definicji medycznych składają się dwa podstawowe komponenty:- Niemożność kontrolowania lub opóźnienia ejakulacji,
- Następujący stres (niepokój, lęk, zaburzenia w relacjach z partnerką).
Z przedwczesnym wytryskiem mamy do czynienia wtedy, gdy brak kontroli nad ejakulacją stwarza problem i wywołuje frustrację u któregoś z partnerów lub obojga. Niektórzy specjaliści wyróżniają kilka podjednostek dotyczących tego zaburzenia seksualnego:
- Trwające całe życie (tzw. pierwotne),
- Nabyte (wtórne)
- Pojawiające się okresowo (epizodycznie).
Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?
Pełna etiologia tej dysfunkcji seksualnej wciąż nie jest do końca poznana, ale zjawiska neurobiologiczne towarzyszące temu zaburzeniu zostały dość szczegółowo opisane. Właściwa reakcja seksualna u mężczyzny składa się z czterech faz:- Podniecenia,
- Plateau,
- Ejakulacji (która obejmuje emisję oraz wytrysk nasienia),
- Odprężenia.
U mężczyzn, u których podejrzewa się przedwczesny wytrysk, obserwuje się stępienie normalnej krzywej odpowiedzi seksualnej, która cechuje się u nich wygórowaną fazą podniecenia ze skróconą fazą plateau, po której zaraz ma miejsce ejakulacja oraz orgazm.
Wśród najczęstszych przyczyn powodujących przedwczesny wytrysk można wyróżnić między innymi takie mechanizmy jak: nadwrażliwość prącia, szybszy odruch z ciał jamistych, predyspozycje genetyczne (dysfunkcja ta znacznie częściej występuje u mężczyzn, u których krewni pierwszego stopnia mają to zaburzenie), nadpobudliwość ośrodków odpowiedzialnych za odruch ejakulacji, za małe napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej, długie przerwy w uprawianiu seksu, zapalenie prostaty oraz brak trwałego związku i stosunków płciowych pomagających kontrolować wytrysk.
Rzadszymi, ale nieco łatwiejszymi do ustalenia przyczynami organicznymi przedwczesnego wytrysku są: stwardnienie rozsiane, rozszczep kręgosłupa lub guz rdzenia kręgowego.
Jak rozpoznać przedwczesny wytrysk nasienia?
Kryteria rozpoznania mogą stanowić następujące sytuacje:
- Wytrysk pojawia się wbrew woli mężczyzny, wcześniej niż tego chce.
- Mężczyzna nie jest w stanie kontrolować odruchu wytrysku.
- Wytrysk ma miejsce przed stosunkiem, w trakcie zbyt wczesnego wprowadzania penisa do pochwy.
- Wytrysk pojawia się po krótkim czasie trwania aktu płciowego (na ogół już po kilku, kilkunastu ruchach frykcyjnych).
Co się dzieje w związku, w którym mężczyzna ma przedwczesny wytrysk?
Przedwczesny wytrysk jest problemem, który może rzutować na jakość życia seksualnego oraz emocjonalnego. W sytuacji, kiedy mężczyzna kończy szybciej, niż by chciał, wówczas może to wywołać u niego frustrację, a nawet prowadzić do obniżenia samooceny. Po kilku takich incydentach zaczyna unikać kontaktów seksualnych, co z kolei ma negatywny wpływ na partnerkę. Po drugie, fakt ten sprawia, że potrzeby seksualne kobiety pozostają niezaspokojone. Dlatego kobieta sama w możliwie delikatny sposób powinna zainicjować zwiększenie motywacji partnera do zgłoszenia się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia.Leczenie i kontrola przedwczesnego wytrysku
Przedwczesny wytrysk może być leczony psychoterapią, chirurgicznie lub dostępnymi na rynku środkami farmakologicznymi. Nowością jest dapoksetyna, która stanowi jedyny zarejestrowany preparat przeznaczony do walki z przedwczesnym wytryskiem, który działa poprzez opóźnianie aktywności transporterów serotoniny, odpowiedzialnej za regulację ejakulacji.W przypadku przedwczesnego wytrysku pojawiającego się epizodycznie dobre efekty przynoszą miejscowo stosowane kremy i aerozole, zawierające w swoim składzie między innymi takie substancje jak lidokaina i prilokaina, które znieczulają prącie i pomagają opóźnić moment ejakulacji. Jednakże tego typu środki są dość trudne w dawkowaniu, a dodatkowo mogą przyczyniać się do uczucia drętwienia penisa, a w efekcie utratę erekcji i wytrysku. Istnieje też ryzyko przeniesienia produktu znieczulającego na partnerkę, zmniejszając przyjemne doznania i powodując zaburzenia w występowaniu orgazmu.
Inną techniką samopomocy jest stosowanie podwójnych prezerwatyw lub kondomów zawierających anestetyki, czyli specjalne związki opóźniające wytrysk. W efekcie mogą jednak, zamiast uśmierzyć, nasilić dysfunkcję, ponieważ prowadzą do celowego ignorowania lub tłumienia doznań seksualnych, które należy kontrolować, by uzyskać widoczną poprawę.
Mężczyźni borykający się z tak uciążliwą przypadłością, jaką jest przedwczesny wytrysk, powinni unikać samodzielnego stosowania środków farmakologicznych. W szczególności należy wystrzegać się leków oferowanych przez Internet od niesprawdzonych dostawców. Najbezpieczniejsze preparaty lecznicze jest w stanie przepisać wyłącznie lekarz.
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk – jak przedłużyć stosunek?
Ćwiczenia na opóźnienie wytrysku stanowią jeden z najbardziej naturalnych sposobów walki z problemem zbyt wczesnej ejakulacji. Wymagają wprawdzie czasu oraz zaangażowania ze strony mężczyzny, ale wykonywane systematycznie przynoszą wyczekiwane korzyści. Oto propozycje przykładowych ćwiczeń, które mogą pomóc w wydłużeniu stosunku:Przerwanie aktu płciowego tuż przed momentem szczytowania i ponowne budowanie podniecenia po odczekaniu kilku chwil – tego typu ćwiczenie może być wykonywane poprzez całkowite wyjęcie członka z pochwy lub poprzez uniesienie miednicy i częściowe jego wysunięcie. Pozwala wypracować kontrolę nad własnym organizmem i stopniowo wydłużać stosunki.
Chcąc wydłużyć zbliżenie, w podobny sposób można ćwiczyć w trakcie masturbacji, przerywając ją tuż przed ejakulacją, a następnie powtarzając cały cykl jeszcze raz.
W sytuacji, kiedy masz problem ze zwolnieniem tempa osiągania orgazmu i przerywaniem stosunku, możesz skorzystać z metody nabierania głębokich oddechów podczas aktu płciowego – należy spróbować nabrać powietrze i zatrzymać je na kilka sekund, po czym powoli wypuścić. W ten sposób można osiągnąć kontrolę nad oddechem, akcją serca oraz tempem dochodzenia do orgazmu.
Sprawdzonym sposobem na wydłużenie stosunku są także ćwiczenia mięśni Kegla, które uczestniczą w utrzymywaniu narządów miednicy. Do najprostszych i zarazem najbardziej skutecznych metod należy wstrzymywanie strumienia moczu podczas mikcji oraz napinanie mięśni w trakcie erekcji – w taki sam sposób jak podczas oddawania moczu. By zlokalizować mięśnie Kegla, można spróbować wyczuć je między jądrami a odbytem. Gdy uda się je napiąć, należy spróbować wytrzymać jak najdłużej, po czym kilkanaście razy powtórzyć ćwiczenie. Można także wykonywać masaż wspomnianego wyżej punktu, w którym wyczuwa się mięśnie Kegla.
Chcąc przeciwdziałać zbyt szybkiemu szczytowaniu, można też zmieniać charakter ruchów frykcyjnych podczas współżycia, przykładowo ruchy płytkie wykonywać naprzemiennie z głębokimi i na odwrót.
Jeszcze jednym sposobem na opóźnienie ejakulacji jest ucisk członka u jego podstawy oraz w miejscu pomiędzy kroczem a odbytem.
W jaki sposób zapobiegać przedwczesnemu wytryskowi?
Aby zapobiegać przedwczesnemu wytryskowi, dobrze jest stosować się do poniższych wskazówek:Zrezygnuj z używek – ich działanie zmniejsza świadomość i negatywnie wpływa na możliwości mężczyzny, utrudniając kontrolę wytrysku.
Przed stosunkiem pomocna może być odprężająca kąpiel lub prysznic. Możesz też zastosować ćwiczenia relaksacyjne – wiele przypadków zbyt przedwczesnej ejakulacji występuje na tle psychicznym.
Nie skupiaj się wyłącznie na wytrysku – postaraj się czerpać przyjemność płynącą ze współżycia.
Możesz głęboko oddychać, wydawać dźwięki.
Pozwól partnerce przejąć inicjatywę – niektóre pozycje seksualne, w szczególności te, w których to kobieta narzuca rytm, mogą przyczynić się do wydłużenia czasu trwania stosunku.
Chcąc przeciwdziałać przedwczesnemu wytryskowi, możesz też sięgnąć po napary z ziół – najlepsze będą herbaty z dziurawca, żeń-szenia oraz pięciornika „kurze ziele”. Rośliny te pozytywnie wpływają na męskie libido, zwiększając ochotę na seks.