Przodozgięcie lub tyłozgięcie macicy – czy to problem?

Nieprawidłowości w budowie macicy stanowią dość częstą przypadłość kobiecą. Większość z nich ma charakter wrodzony, ale istnieją też wady nabyte, które stanowią efekt chorób i długotrwale utrzymujących się stanów zapalnych. Czy przodozgięcie lub tyłozgięcie macicy może utrudniać starania o dziecko? Co robić, gdy anomalie rozwojowe dróg rodnych sprawiają ból podczas stosunku i jakie środki nawilżające oferowane przez sex shop internetowy mogą poprawić komfort współżycia? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym artykule. Przeczytaj!

Anatomia i budowa macicy – najważniejsze informacje

Ulokowana w środkowej części jamy miednicy macica stanowi jeden z najważniejszych narządów żeńskiego układu płciowego. Bez niej nie jest możliwe zapłodnienie oraz wydanie na świat potomstwa. Ten nieparzysty organ wyglądem przypomina spłaszczoną gruszkę i znajduje się dokładnie między odbytnicą a pęcherzem moczowym. Pod względem anatomicznym jest zbudowany z trzonu oraz szyjki. Trzon macicy składa się z następujących warstw:

  • mięśniówki tworzonej przez komórki mięśni gładkich otoczone sprężystą tkanką łączną,

  • surowicówki, która wyściela dno wraz z obszarem znajdującym się tuż nad pochwą,

  • śluzówki ulegającej przeobrażeniom w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego.

Co cztery tygodnie macica jest gotowa do przyjęcia zarodka. Jeżeli nie dojdzie do jego zagnieżdżenia się, wówczas resztki błony śluzowej są wydalane wraz z krwią podczas comiesięcznego krwawienia.

Czym są i skąd się biorą wady macicy?

Wady rozwojowe żeńskich narządów płciowych odnotowuje się u wielu kobiet. Przybierają one różną formę, począwszy od prostych i niepowodujących trudności z zajściem w ciążę, aż po skomplikowane, wywołujące problemy z odpływem krwi miesiączkowej, czy uniemożliwiające staranie się o potomstwo. Ich podstawową przyczyną są zaburzenia w budowie anatomicznej, do których może dochodzić już na etapie życia płodowego.

Do najczęściej występujących anomalii macicy zalicza się macicę jednorożną, łukowatą, przegrodzoną oraz tyłozgięcie macicy, które charakteryzuje nietypowa lokalizacja względem miednicy. Ponadto wyróżnia się wady nabyte takie jak np. mnogie zrosty śluzówki macicy, polipy endometrialne oraz mięśniaki wrastające do jamy macicy.

Tyłozgięcie macicy – dlaczego macica wygina się do tyłu?

Zanim przejdziemy do scharakteryzowania tej dość częstej nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych, warto zaznaczyć, że macica u zdrowych kobiet jest delikatnie wygięta w stronę pęcherza moczowego. W przypadku tyłozgięcia mamy do czynienia z sytuacją, kiedy jej trzon jest skierowany w kierunku kręgosłupa. Taka osobliwość anatomiczna może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Narząd może ulec wygięciu np. na skutek stanu zapalnego przydatków lub miednicy. Tyłozgięciu często sprzyjają też przebyte zabiegi chirurgiczne narządów żeńskiego układu płciowego.

Czy tyłozgięcie macicy daje jakieś objawy?

Jeszcze do niedawna sądzono, że tyłozgięcie macicy stanowi poważne schorzenie, które może prowadzić do wielu poważnych następstw zdrowotnych. Obecnie wada ta nie jest uznawana za chorobę. W większości przypadków jest to raczej mieszczące się w normie odchylenie, które nie powoduje dokuczliwych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jeśli już pojawiają się jakieś symptomy, mogą to być:

  • bóle podczas miesiączki,

  • obfite krwawienia menstruacyjne ze skrzepami,

  • trudności z aplikowaniem tamponów,

  • nawracające infekcje intymne,

  • dyskomfort odczuwany przy parciu na pęcherz.

Niektóre kobiety skarzą się też na ból podczas współżycia, zwłaszcza w przypadku głębokiej penetracji. W takiej sytuacji pomocne mogą być naturalne lubrykanty i żele, które ma w ofercie praktycznie każda drogeria erotyczna online. Środki na bazie wody nawilżają miejsca intymne i zmniejszają tarcie. Można je stosować również na wszelkiego rodzaju gadżety erotyczne takie jak wibratory czy popularne wśród kobiet kulki gejszy.

Tyłozgięcie macicy a problemy z płodnością

Nietypowe ułożenie macicy względem kości miednicy nie musi być przyczyną problemów z płodnością. U większości kobiet tyłozgięcie nie tylko nie daje żadnych objawów, ale też nie utrudnia zajścia w ciążę. Może się jednak zdarzyć, że starania o dziecko zajmą więcej czasu, gdyż niecodzienna lokalizacja organu sprawia, że plemniki mają dłuższą drogę do pokonania. Co ciekawe, około jedenastego-dwunastego tygodnia ciąży macica ulega delikatnemu wyprostowaniu, aby zapewnić przyjętemu zarodkowi optymalne warunki do rozwoju. Wada ta niekiedy może mieć wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, ale zdarza się to naprawdę sporadycznie. Po wydaniu na świat potomstwa narząd zwykle wraca do swojego pierwotnego położenia.

Przodozgięcie macicy – co to takiego i czy powinno niepokoić?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, macica swoim kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę. Zwykle jest delikatnie pochylona w stronę pęcherza moczowego lub odbytnicy. W takiej sytuacji mówi się o przodozgięciu. Nie jest to jednak żadna wada, ale fizjologiczna cecha, która często jest wykrywana u pań podczas rutynowego badania ginekologicznego. Ponieważ jest zupełnie naturalnym stanem, zwykle nie towarzyszą mu żadne niepokojące dolegliwości. Kobieta nie odczuwa więc bólu, czy innego dyskomfortu w obrębie dróg rodnych. Przodozgięcie macicy zwykle też nie stanowi przeszkody w poczęciu dziecka.

Nadmierne przodozgięcie macicy – jakie towarzyszą mu dolegliwości?

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, kiedy u pacjentki zostanie zdiagnozowane nadmierne przodozgięcie macicy. Jest to wada, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty, np. na skutek długotrwałego stanu zapalnego w obrębie miednicy. W takim przypadku często pojawiają się bóle w okolicy kręgosłupa lędźwiowego oraz bolesne i obfite menstruacje. Nierzadko kobiety też skarżą się na bolesność w trakcie zbliżeń.

Nadmierne przodozgięcie macicy charakteryzuje się tym, że kąt nachylenia narządu w stronę szyjki jest ostry. Taki stan utrudnia swobodne odpływanie krwi miesiączkowej, co u wielu kobiet skutkuje dokuczliwymi bólami skurczowymi dolnej części brzucha. Zastój żylny może mieć także wpływ na obfitość menstruacji. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się między innymi inhibitory syntezy prostaglandyn oraz środki blokujące cyklooksygenazę. Do alternatywnych metod radzenia sobie z bolesnym miesiączkowaniem należy akupunktura, psychoterapia i hipnoza.

Przodozgięcie lub tyłozgięcie macicy a współżycie

Niektóre kobiety ze zdiagnozowanym przodozgięciem lub tyłozgięciem macicy, nie odczuwają żadnych objawów podczas zbliżeń. Są jednak i takie, dla których każdy stosunek płciowy wiąże się z bólem i dyskomfortem. Takie dolegliwości zakłócają wrażenia seksualne i odbierają przyjemność ze współżycia. W celu ich zmniejszenia można wypróbować pozycje, które zapewnią idealne dopasowanie członka do pochwy i pozwolą kobiecie na kontrolowanie głębokości penetracji.

Jeśli mimo starań przykre odczucia nie znikają, z pomocą mogą przyjść preparaty nawilżające, które można nabyć np. poprzez sex shop internetowy. Środki w postaci żeli intymnych mogą niwelować nadmierną suchość pochwy i sprawić, że akt płciowy stanie się przyjemniejszy i mniej bolesny. Produkty na bazie wody mogą być bezpiecznie używane z prezerwatywami oraz różnego rodzaju gadżetami erotycznymi takimi jak wibratory, nakładki wibrujące itp. Dzięki hipoalergicznym formułom nie powodują reakcji alergicznych. Świetnie nadają się też do masażu.

Chcesz poprawić jakość życia seksualnego? Zajrzyj do drogerii Intymnosc.pl!

Odczuwasz ból i dyskomfort podczas współżycia? Przyczyną Twoich dolegliwości może być przodozgięcie lub tyłozgięcie macicy. W takiej sytuacji warto zdecydować się na konsultację ginekologiczną, by lekarz specjalista ocenił budowę oraz położenie narządu. Nieprzyjemne doznania podczas stosunku możesz zmniejszyć, sięgając po produkty, jakie przygotowała w ofercie drogeria erotyczna online Intymnosc.pl. Dostępne żele i lubrykanty mogą redukować nadmierną suchość i zwiększać intensywność doznań odczuwanych podczas miłosnych igraszek, zapewniając nawilżenie oraz komfort.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *