5 faktów o spermie, które warto znać

5 faktów o spermie, które warto znać
Temat spermy i plemników bywa bardzo często pomijany milczeniem, gdyż uważany jest za zbyt intymny. Problemy z jakością nasienia czy ogólna niewiedza mogą prowadzić do nieporozumień, a w skrajnych przypadkach zamartwiania się i depresji. Ponieważ wiele osób nie chce otwarcie rozmawiać na tematy związane z seksem, wokół właściwości spermy narosło wiele mitów i niedomówień. Postanowiliśmy rozprawić się z często nieprawdziwymi opowieściami i przedstawić w niniejszym artykule kilka rzetelnych faktów o spermie. Warto by zapoznali się z nimi zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Sperma to nie tylko plemniki

Kiedy słyszymy słowo „sperma”, pierwszym naszym skojarzeniem są plemniki. Prawda jest jednak taka, że nie tylko one tworzą ten życiodajny płyn. Plemniki stanowią bowiem zaledwie 10% objętości całej spermy. Pozostałe składniki to głównie woda, białko, fruktoza i glukoza. Sperma jest też źródłem wielu mikroelementów takich jak potas, sód, wapń, magnez, cynk i chlorek.

Gorzka, kwaśna czy słodka – jaki smak ma sperma i od czego to zależy?

W zależności od sposobu odżywiania i stanu zdrowia mężczyzny zarówno kolor, jak i smak spermy mogą się zmieniać. Zazwyczaj jest ona perłowo-szara, kiedy jednak w organizmie następują zmiany, może przybierać barwę żółtą, zieloną, a nawet czerwoną. Nie zawsze odmienny kolor jest niepokojący, jednak na wszelki wypadek panowie, którzy zaobserwowali zmiany zabarwienia swojej spermy, powinni udać się na konsultację do lekarza. Jedną z częstszych przyczyn takiego stanu jest infekcja bakteryjna lub inna choroba układu płciowego.

Sperma ma swój smak, który jest w dużej mierze uzależniony od diety stosowanej przez mężczyznę. Jeśli preferuje on potrawy wegetariańskie, dodaje do swoich posiłków dużą ilość warzyw i owoców, jego nasienie będzie słodsze. Kwaśna lub gorzka sperma to natomiast sygnał dużego spożycia potraw mięsnych. Jest to dość istotna informacja dla panów lubiących seks oralny – mogą oni bowiem wpływać na smak spermy, wprowadzając do jadłospisu urozmaicenia.

Dbaj o jakość swojej spermy

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jakość spermy ma znaczenie. Ponieważ tryb życia oraz dieta mają na nią ogromny wpływ, warto zadbać o siebie, zwłaszcza jeśli panowie mają w planach starania o dziecko. Dobrze jest też pamiętać o tym, że nie tylko jakość, ale również ilość jest istotna – w pojedynczym wytrysku może znajdować się bowiem nawet 5 ml spermy (około jednej łyżeczki do herbaty). Każda taka porcja zawiera około 200 – 500 milionów plemników. Jeśli mężczyzna odpowiednio o siebie dba, ma możliwość kontrolowania nie tylko jej jakości, ale także ilości nasienia. Zdrowe odżywianie jest absolutnym priorytetem. Warto również unikać używek, noszenia zbyt obcisłych spodni oraz rzucić palenie. To tylko kilka elementów, które mogą znacząco wpłynąć na ilość i jakość tego życiodajnego płynu.

Zdrowy tryb życia i regularne ćwiczenia poprawiają zresztą nie tylko na ogólną formę mężczyzny. Codzienne spacery, ćwiczenia wzmacniające układ krążenia mają znaczenie dla zdrowia, ogólnego samopoczucia oraz wpływają również korzystnie na układ płciowy. Zadbany mężczyzna jest przy tym bardziej pociągający i zwraca uwagę płci przeciwnej.

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, którego panowie dbający o siebie powinni unikać, jest stres. Niestety nasze życie pełne jest nerwowych sytuacji i czasem nie da się uniknąć napięć. W takich momentach lekarze zalecają ćwiczenia relaksacyjne takie jak joga, tai-chi lub medytacja. Długie spacery, rozmowa z partnerką czy aktywności służące oderwaniu się od codziennych problemów również wpływają bardzo korzystnie na samopoczucie.

Czy prędkość wytrysku ma znaczenie?

Jednym z często zadawanych przez mężczyzn pytań jest kwestia prędkości wytrysku. W czasie stosunku sperma może wydobywać się z członka nawet z szybkością 50 km/h. Oczywiste przy tym jest, że do zapłodnienia komórki jajowej konieczny jest wytrysk – im bardziej żywotne i szybciej przemieszczające się plemniki, tym większa szansa na zapłodnienie.
Co więcej, zbyt częsty seks może wpływać na intensywność wytrysku i siłę, z jaką do niego dochodzi. Na całe szczęście nie ma to znaczenia dla ilości plemników, a tym samym nie zmniejsza szansy na zapłodnienie. Dodatkowo naukowcy odkryli, że para, której zależy na poczęciu dziecka, powinna przedłużyć grę wstępną. Ten bardzo przyjemny początek zbliżenia zwiększa bowiem liczbę plemników i szansę na poczęcie.

Polecamy:

 

ORGASM CONTROL- 60tab - Pełna Kontrola

 

Cum Enhancer - 30tab - Większa Objętość Wytrysku

 

Viamax Volumizer - 60 tab - Ogromny i Silny Wytrysk


Orgasm Control 60tab
tabletki na przedwczesny wytrysk

Cum Enhancer – 30tab –
większa objętość wytrysku

Viamax Volumizer – 60 tab
ogromny i silny wytrysk
124,90 zł 79,90 zł 119,90 zł

Plemniki – mali zawodnicy do zadań specjalnych

Podczas całego swojego życia statystyczny mężczyzna ma około 7200 wytrysków. Jak już wspomnieliśmy, w jednej porcji męskiego nasienia może znajdować się od 200 do 500 milionów plemników. I wystarczy tylko jeden, by doszło do zapłodnienia komórki jajowej. W pierwszym momencie wytrysku uwalniana jest największa ilość plemników, które w sprzyjających okolicznościach potrafią przeżyć w kobiecym organizmie nawet do 5 dni. Ich żywotność jest uzależniona od warunków, jakie panują w kobiecym ciele, a zwłaszcza od rodzaju i jakości śluzu w pochwie. Jego głównym zadaniem jest bowiem ochrona plemników aż do momentu owulacji.
Poza organizmem mężczyzny (i kobiety) plemniki nie mają wielkich szans na przeżycie, chyba że będą przebywać w warunkach wilgotnych i o temperaturze zbliżonej do 37 stopni Celsjusza. Te plemniki, które trafiają np. na prześcieradło, obumierają wkrótce potem. Ryzyko zapłodnienia nasieniem, które nie znajdą się w kobiecej pochwie, jest zatem naprawdę niewielkie.
Proces produkcji spermy jest długotrwały. Do wyprodukowania jednej porcji, która wydostaje się z członka podczas wytrysku, potrzeba około 2,5 miesiąca. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że produkcja plemników w męskich narządach płciowych jest procesem ciągłym i nie trzeba czekać kilku tygodni, aż się wytworzy. Nasienie powstaje w jądrach, a następnie przenoszone jest do najądrzy, nasieniowodów oraz pęcherzyków nasiennych. W tych ostatnich miesza się ze specjalnym płynem niezbędnym do procesu produkcji.

Sperma może mieć właściwości lecznicze

Sperma jako taka pełni określone zadanie, które ma ścisły związek z prokreacją. Jednak jak twierdzą niektórzy naukowcy, może ona również pełnić funkcje lecznicze. Według przeprowadzonych obserwacji męskie nasienie może wpłynąć na poprawę humoru kobiety, a w konsekwencji nawet chronić ją przed depresją.

Wynika to z faktu, iż męskie nasienie oprócz plemników zawiera również testosteron, który wpływa na poziom libido u kobiet. Libido natomiast, jak powszechnie wiadomo, ma zbawienny wpływ na samopoczucie i powrót sił witalnych. Sam seks podnosi również poziom endorfin w kobiecym organizmie i poprawia nastrój. Szybciej krążąca krew dotlenia mózg i uwalnia złe emocje, a dodatkowo może działać kojąco na wszelkiego rodzaje bóle. Jak zatem widać przysłowiowy „ból głowy” nie powinien być wymówką przed igraszkami w sypialni. Zbliżenie może bowiem złagodzić migrenę, a nawet napięcie przedmiesiączkowe. Bardzo istotną kwestią, której w żadnym razie nie należy spychać na margines, jest również radość z kontaktu seksualnego i jego wpływ na więź między partnerami.

Nie są to jedyne udokumentowane właściwości zdrowotne nasienia. Sperma bywa również wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym np. do produkcji kremów do twarzy. Zawarta w nasieniu spermina wykazuje bowiem właściwości odmładzające i jest w stanie zredukować zmarszczki nawet o 20%.

Blisko 5% kobiet jest uczulonych na spermę

Przypadłość ta nie jest łatwa do zdiagnozowania, jednak szacuje się, że niemal 5% kobiet może reagować alergicznie na męskie nasienie. Objawy uczulenia przypominają infekcję intymną. Symptomy pojawiają się najczęściej do godziny po zbliżeniu i najczęściej ograniczają się do okolicy narządów płciowych.

Do najczęstszych objawów należą:

  • Ból,
  • Swędzenie,
  • Zaczerwienienie,
  • Upławy,
  • Obrzęk,
  • Wysypka

Alergia na spermę może się pojawić u kobiety aktywnej seksualnie niezależnie od jej wieku. Bardziej narażone są na nią panie, u których występuje innego rodzaju uczulenie lub te chorujące na astmę. Może się zdarzyć, że alergia będzie miała również negatywny wpływ na zajście w ciążę.

Jeśli kobieta podejrzewa, że może być uczulona na nasienie swojego partnera, powinna zgłosić się do lekarza, który zleci kompleksowe badania. W przypadku, gdy diagnoza się potwierdzi, należy podjąć odpowiednie środki zaradcze – najczęściej zalecane jest używanie prezerwatyw, które ograniczą kontakt organizmu kobiety ze spermą. Jeśli para marzy o dziecku, lekarz może zalecić inseminację domaciczną.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *