Wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?

U niektórych kobiet wizyta u ginekologa budzi lęk i niepokój. Tymczasem regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego i poddawanie się kontrolom profilaktycznym pozwala ustrzec się przed wieloma groźnymi chorobami układu rozrodczego. Jak przygotować się do wizyty u tego lekarza? Jak przebiega badanie ginekologiczne i jaki jest najlepszy termin na jego przeprowadzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących Cię pytań zamieściliśmy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego regularne odwiedzanie ginekologa jest tak ważne?

Każda kobieta, która zaczęła już miesiączkować, powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny przynajmniej raz w roku. Wizyty u specjalisty zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskich narządów płciowych pozwalają na bieżąco monitorować stan zdrowia intymnego. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest szczególnie istotne, gdyż umożliwia wykrycie wielu schorzeń na wczesnym etapie. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy czy piersi w początkowym stadium nie daje praktycznie żadnych objawów. Zwlekając z wizytą u ginekologa w nieskończoność, szkodzisz własnemu zdrowiu, a niejednokrotnie nawet życiu. Lęk przed zapisaniem się na badanie najczęściej wynika ze wstydliwości, strachu przed diagnozą, a także z obawy przed dyskomfortem.

Z jakimi objawami kobiety najczęściej zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego?

Częstym powodem wizyt u ginekologa są infekcje intymne, które objawiają się swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem narządów płciowych. Zakażeniom grzybiczym, wirusowym i bakteryjnym nierzadko towarzyszą upławy o nieprzyjemnej woni. Ich leczenia nie powinno się lekceważyć, gdyż mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych w obrębie miednicy, a nawet do niepłodności.

Ponadto kobiety mogą zgłaszać się do ginekologa z chorobami wenerycznymi. Przykładowe schorzenia przenoszone drogą płciową to:

  • rzeżączka,

  • kiła,

  • rzęsistkowica,

  • opryszczka narządów płciowych.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wielu powyższym przypadłościom można wysoce skutecznie zapobiegać, pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu podczas współżycia. W tym celu należy stosować prezerwatywy, które można zakupić np. poprzez internetowy sklep erotyczny lub sex shop online.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Młodym dziewczętom bardzo często wydaje się, że przygotowanie się do wizyty u ginekologa jest skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście jest to nieprawda. Najważniejsze, aby pokonać obawy i przezwyciężyć opór psychiczny. Istotne jest też, aby dokładnie zastanowić się nad wyborem specjalisty, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miałaś kontaktu z tym lekarzem. Pomocne mogą być opinie z internetu, ale warto też popytać znajome koleżanki.

W dniu zaplanowanego badania warto włożyć na siebie dłuższą bluzkę, sukienkę lub tunikę. Takie ubranie zapewni Ci większe poczucie intymności podczas przechodzenia z przebieralni na fotel ginekologiczny. Jeśli chodzi o owłosienie okolic intymnych, nie trzeba go usuwać. Jeżeli nie depilujesz się na co dzień, nie ma konieczności pozbywania się włosków tuż przed wizytą.

Jak zadbać o higienę intymną przed badaniem?

Sporo pytań dotyczy tego, w jaki sposób zadbać o miejsca intymne przed odwiedzeniem ginekologa. W przypadku rutynowych badań zaleca się kobietom, aby powstrzymały się od współżycia płciowego na trzy-cztery dni przed wizytą. Dobrze jest też na kilka dni odstawić globulki dopochwowe oraz zrezygnować z irygacji pochwy. Jest to szczególnie ważne w przypadku objawów infekcji intymnej. Lekarz może pobrać wymaz, który jest niezbędny do zidentyfikowania patogenów odpowiedzialnych za rozwój schorzenia.

Przed wizytą warto wziąć prysznic i zadbać o dokładne umycie narządów płciowych. Nie należy jednak wypłukiwać wydzieliny z wnętrza pochwy. Jeśli nie jest to możliwe, można sięgnąć po chusteczki nawilżające, które ma w ofercie każda drogeria czy sklep erotyczny. Pozwalają one w szybki sposób odświeżyć delikatne strefy intymne, a co najważniejsze, bez trudu zmieszczą się do plecaka czy kobiecej torebki.

O czym jeszcze pamiętać w dniu badania ginekologicznego?

Wiele zależy od tego, czy jest to rutynowa wizyta kontrolna, po przebytym leczeniu, czy może po urodzeniu dziecka. Niezależnie od powodu, dobrze jest mieć ze sobą dokumentację medyczną oraz ewentualne wyniki wykonanych badań. Można też wcześniej zapisać na kartce wszystkie nurtujące pytania. Nierzadko zdarza się bowiem, że w stresie zapominamy zapytać lekarza o najważniejsze kwestie związane ze swoim zdrowiem. Pamiętaj też, że ginekolog może zadać Ci kilka pytań. Mogą one dotyczyć następujących kwestii:

  • kiedy miałaś pierwszą miesiączkę,

  • ile dni liczy Twój cykl menstruacyjny,

  • czy Twoje krwawienia są regularne,

  • czy rozpoczęłaś współżycie,

  • czy w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki raka piersi lub raka szyjki macicy,

  • czy przyjmujesz środki antykoncepcyjne itp.

Jakie badania podczas wizyty może wykonać lekarz?

Poza tradycyjnym dwuręcznym badaniem ginekolog może zadecydować o konieczności wykonania innych procedur mających na celu ocenę narządów rodnych. Jedną z nich jest USG, które może zostać przeprowadzone zarówno dopochwowo, jak i przez powłoki brzuszne. Podstawowym, zalecanym badaniem jest też cytologia, która polega na pobraniu komórek szyjki macicy, aby następnie poddać je analizie pod mikroskopem. Ponadto na wizycie specjalista może wykonać badanie USG piersi, które pozwala na sprawdzenie stanu gruczołów sutkowych.

Wizyta u ginekologa a współżycie

Spora liczba pań zastanawia się, czy przed planowaną wizytą ginekologiczną można współżyć. Zdaniem lekarzy, aby badanie było miarodajne, należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych na dwa-trzy dni przed jej wyznaczonym terminem. Ważne jest również to, aby na kilka dni przed badaniem zrezygnować ze stosowania różnego rodzaju żeli i lubrykantów, w które wiele par zaopatruje się poprzez sex shop online. Mogą być one bardzo pomocne w przypadku suchości pochwy, jednak mogą też zakłócić wynik niektórych badań, zwłaszcza cytologii i wymazów pobieranych w diagnostyce stanów zapalnych.

Jaki jest najlepszy termin na odwiedzenie gabinetu ginekologicznego?

Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego podpowiadamy, że najodpowiedniejszy moment na badanie ginekologiczne to pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia krwawienia menstruacyjnego. Dlaczego? W tym czasie nie dokuczają już objawy zespołu przedmiesiączkowego, a ból odczuwany podczas wkładania wziernika jest minimalny. Termin tuż po okresie jest też korzystny z jeszcze jednego powodu. W gruczołach sutkowych nie występują wówczas żadne zgrubienia, które mogłyby utrudniać przeprowadzenie badania piersi. W pozostałych dniach cyklu również można poddać się kontroli ginekologicznej. Jedynie podczas miesiączki może być ona trudniejsza, gdyż lekarz nie będzie mógł np. pobrać wymazu do cytologii.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między dwunastym a czternastym rokiem życia. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego najlepiej, kiedy zostanie zaplanowania po wystąpieniu krwawienia miesiączkowego. Lekarz sprawdzi, czy układ rozrodczy rozwija się prawidłowo i nie ma w nim żadnych anomalii. Kolejne wizyty od tego momentu powinny odbywać się regularnie. Najlepiej raz w roku, ale jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące sygnały wskazujące na infekcję intymną, czy inne schorzenie kobiece, wówczas do ginekologa należy zgłosić się wcześniej.

Dbaj o higienę intymną i regularnie odwiedzaj ginekologa!

Aby nie dopuścić do rozwoju chorób intymnych, warto dbać o odpowiednie pH pochwy i pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. Systematyczne konsultacje pozwalają na wczesne wykrycie wielu poważnych zmian w obrębie dróg rodnych. Jeśli szukasz produktów, które mogą pomóc Ci zadbać o najdelikatniejsze strefy ciała, zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez sex shop online. Sklep erotyczny Intymnosc.pl proponuje w asortymencie nie tylko gadżety dla dwojga, ale także prezerwatywy, lubrykanty oraz żele o właściwościach rozgrzewających czy nawilżających.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *