Jak zbudować intymność emocjonalną w związku?

Kiedy mówimy o intymności, zwykle przychodzi nam na myśl sfera cielesna. Wiele osób błędnie utożsamia ją ze współżyciem. Oczywiście udane życie seksualne jest ważnym elementem satysfakcjonującego związku. Warto mieć jednak świadomość, że w relacjach międzyludzkich bardzo istotne znaczenie ma również bliskość emocjonalna. Właśnie ten aspekt weźmiemy pod lupę w tym artykule. Sprawdź, dlaczego ludzie pragną zażyłości emocjonalnej, w jaki sposób ją zbudować, a także co robić, by zwiększyć intymną więź z partnerem. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest intymność emocjonalna i czym się przejawia?

To nic innego jak poczucie bliskości w stosunku do drugiej osoby. Według psychologów jest to jeden z najważniejszych składników miłości, bez którego nie można stworzyć szczęśliwej, autentycznej i długotrwałej relacji. Intymność emocjonalna to głęboka więź, która zapewnia partnerom bezpieczeństwo, wzmacnia ich pewność siebie i pozwala na utrzymywanie bliskich kontaktów fizycznych. To dzięki niej osoby będące w związku odczuwają radość z obcowania ze sobą, zadowolenie i satysfakcję z życia. Bliskość emocjonalna stanowi też wsparcie w trudnych momentach i daje możliwość pokazania drugiej osobie, że zawsze może na nią liczyć.

Czym się różni bliskość emocjonalna od intymności fizycznej?

Intymność seksualna, inaczej fizyczna, odnosi się przede wszystkim do kontaktów cielesnych. Współżycie nie musi wiązać się z aspektem emocjonalnym, aby było udane. Natura zaprogramowała nas w ten sposób, że reprodukcja jest niezbędna do spłodzenia potomstwa i podtrzymania gatunku. Dlatego intymność fizyczna może istnieć bez bliskości emocjonalnej. Zwykle takiej relacji nie towarzyszy zaufanie, zaangażowanie i miłość. Pozwala zaspokoić potrzeby seksualne, ale nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji w sferze emocji. Sam akt płciowy tak naprawdę nie jest w stanie zbliżyć nas do drugiej osoby. Żeby stworzyć udany związek, potrzebna jest również bliskość emocjonalna. Jest to połączenie między dwojgiem ludzi, bez którego nie może zaistnieć prawdziwa, głęboka relacja. Para musi czuć się ze sobą bezpiecznie, mieć do siebie zaufanie i świadomość, że rozumie się bez słów. W opinii psychologów to właśnie zażyłość emocjonalna jest fundamentem ludzkiej wspólnoty i należy nieustannie o nią dbać i ją pielęgnować.

Dlaczego pragniemy intymności emocjonalnej?

Bliskość emocjonalna jest typowa dla związku pełnego miłości, o jakim marzy większość z nas. Jest to jednocześnie jedna z podstawowych potrzeb, której zaspokojenie jest niezbędne do rozwoju i zachowania komfortu psychicznego. Dużą rolę w jej tworzeniu odgrywa mózg, a właściwie wytwarzane przez niego hormony, neuroprzekaźniki oraz neuropeptydy. Jedną z takich substancji jest oksytocyna, która współdziałając z estrogenem, wyzwala silną potrzebę bliskości i przywiązania. Związki te wzmacniają oddanie i zaufanie, a także sprawiają, że partnerzy szukają ze sobą ponownego kontaktu. Istotne znaczenie mają także endorfiny, które wywołują dobre samopoczucie i wprawiają nas w stan euforii.

Skąd się bierze lęk przed bliskością emocjonalną?

U niektórych osób intymność emocjonalna wzbudza lęk i strach. Dzieje się tak przede wszystkim u ludzi, którzy pragną miłości i bliskości, ale obawiają się, że zostaną odrzuceni. Źródłem wewnętrznego niepokoju może być wiele różnych czynników. Jednym z nich jest fobia społeczna, zaburzenie lękowe polegające na unikaniu kontaktu z innymi. Lęk przed bliskością mogą też powodować inne fobie takie jak np. strach przed dotykiem. Do ważnych przyczyn należą również przeżycia z dzieciństwa, w szczególności te związane z:

  • przemocą słowną i psychiczną,
  • wykorzystywaniem seksualnym,
  • chorobą lub utratą rodzica np. poprzez śmierć czy rozwód,
  • zaniedbaniem emocjonalnym,
  • nadużywaniem przez opiekunów środków psychoaktywnych.

Na doświadczanie lęku przed bliskością w związku mogą też wpływać obserwowane wzorce relacji oraz osobiste doświadczenia z dotychczasowymi partnerami. W praktyce strach przed byciem blisko z inną osobą może przejawiać się brakiem komunikacji o swoich potrzebach, tłumieniem emocji za pomocą używek, byciem podejrzliwym w stosunku do partnera itp.

Brak intymności emocjonalnej jako typowy problem par

Coraz więcej par ma kłopoty ze zbliżeniem się do siebie i stworzeniem szczęśliwego związku. Intymność emocjonalna nie jest dana raz na zawsze, dlatego bardzo ważne jest, aby umieć ją właściwie pielęgnować. W przeciwnym razie może pojawić się obojętność, która ma destrukcyjny wpływ na relację. W takiej sytuacji partnerzy nie okazują sobie wzajemnego zainteresowania, nie mówią o zmartwieniach, nie wyciągają do siebie pomocnej dłoni w trudnych chwilach. Brak bliskości emocjonalnej może też powodować pogłębiającą się samotność oraz rozczarowanie, że coś działa nieprawidłowo. Wówczas warto skupić się na szczerej rozmowie i zmianie sposobu komunikacji. Zamiast nieustannego oceniania i oskarżania partnera należy skoncentrować się na jego dobrych cechach i zrozumieć towarzyszące mu emocje, co pozwoli na wspólne przezwyciężenie doświadczanego kryzysu w związku.

W jakiej przestrzeni rozwijać intymność emocjonalną?

Jak już wspominaliśmy we wstępie, kontakt fizyczny nie jest w stanie zagwarantować partnerom emocjonalnej bliskości. Zwykle jej budowanie jest możliwe dopiero w momencie, kiedy cielesność zejdzie na dalszy plan. Wtedy zawiązuje się głęboka więź duchowa, pojawia się też wzajemne zaufanie. Można ją rozpoznać po trosce o drugą osobę, okazywaniu jej miłości i wsparcia, chęci niesienia pomocy w każdej sytuacji. Płaszczyzną, w której najpełniej może rozwijać się intymność emocjonalna, jest sfera seksualna. To, co w tym przypadku najważniejsze, to czuły dotyk, bliskość ciała i wspólne przeżywanie rozkoszy przez parę tworzącą związek. Dlatego, gdy tylko pojawia się jakiś problem w tym szczególnie delikatnym obszarze, nie należy bać się rozmowy. Dzięki szczerej wymianie zdań można uchronić się przed psychicznym bólem i poczuciem winy, a co najważniejsze, zbliżyć się do partnera i razem z nim budować trwałą i kompletną miłość.

Jak zwiększyć bliskość emocjonalną ze swoim partnerem?

We wzmacnianiu więzi emocjonalnej bardzo ważne znaczenie ma szczera i otwarta komunikacja. Jest ona podstawą udanego i satysfakcjonującego związku, dlatego, gdy jej zabraknie, pojawia się pustka i przygnębienie. Nie można też zapominać o zaangażowaniu, bez którego nie jest w stanie funkcjonować żadna autentyczna relacja. To jeszcze jeden ważny filar miłości, który zapewnia partnerom poczucie bezpieczeństwa i wiąże się z chęcią utrzymania związku w przyszłości.

Kolejnym etapem wtajemniczenia jest dbanie o sferę seksualną, która stanowi swego rodzaju spoiwo między dwojgiem kochających się ludzi. Budowanie intymności emocjonalnej w jej kontekście to jeszcze więcej czułości i bliskości. Zanim dojdzie do aktu płciowego, warto docenić rolę gry wstępnej. Może ona obejmować różne czynności poprzedzające zbliżenie, które mają służyć rozluźnieniu ciała oraz zwiększeniu podniecenia. Może to być np. ciepła kąpiel lub masaż przy użyciu olejków erotycznych. Istotnym elementem udanego seksu mogą też być wspólnie wybrane gadżety erotyczne, które zakupicie, odwiedzając sex shop online. Mamy tu na myśli nie tylko wibratory czy nakładki na penisa, ale także gry planszowe dla dwojga, które pozwalają poznać nowe bodźce i przełamać dotychczasowe granice. Niejeden sex shop internetowy ma również w sprzedaży różnego rodzaju lubrykanty, dzięki którym można zredukować nieprzyjemną suchość miejsc intymnych.

Chcesz tworzyć szczęśliwy związek? Zadbaj o intymność emocjonalną!

Zbudowanie trwałego i szczęśliwego związku wymaga szczerości, zaangażowania oraz miłości. Bardzo ważnym elementem jest też bliskość emocjonalna, która odnosi się do chęci dzielenia się z partnerem swoimi przeżyciami, myślami, problemami itp. Im intymniejsza relacja, tym możecie być bliżej ze sobą i cieszyć się lepszą jakością życia. Pamiętajcie, że siłą napędową takiej relacji często jest fizyczna bliskość. W jej pogłębianiu pomocne mogą okazać się gadżety erotyczne, które ma w ofercie sex shop online Intymnosc.pl. Sami zobaczcie, co proponujemy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *