Związek a relacja – czym się różnią?

sex-shop-internetowy

Ludzie są istotami społecznymi, dlatego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują relacji. Ich nawiązywanie jest niezbędne dla zachowania odpowiedniego komfortu psychicznego i dobrego samopoczucia. To właśnie dzięki nim możemy czerpać satysfakcję z różnych dziedzin życia. Większość osób marzy jednak o tym, aby być w związku i dzielić swoją codzienność z drugą połową. Jakie są podstawowe różnice między relacją a związkiem? Jak zbudować trwałą więź i wieść udane życie we dwójkę? Zobacz, co warto wiedzieć o relacjach i ich różnych rodzajach!

Relacja romantyczna – najbardziej pożądany typ układu międzyludzkiego

Zdaniem psychologów jednym z najczęściej poszukiwanych rodzajów relacji damsko-męskich jest układ romantyczny. Opiera się on na intymności, pożądaniu oraz zaangażowaniu. Miłość romantyczna, określana także mianem doskonałej, sprawia, że cały świat przestaje mieć znaczenie. Na tym etapie zakochani noszą różowe okulary, są w nieustannej euforii i czują przysłowiowe motyle w brzuchu. Są tak silnie zafascynowani drugą osobą, że nie dostrzegają jej wad i potrafią wytłumaczyć każde jej niepożądane zachowanie. Taki stan jest związany między innymi z nadmiernym wydzielaniem hormonów w mózgu, które wywołują podniecenie, przypływ dobrej energii i chęć do działania. Romantyczne relacje mogą być krótkie, ale intensywne. Mogą również trwać latami, zwłaszcza jeśli między partnerami pojawi się przywiązanie oraz wzajemna przyjaźń. Zwykle jednak bywa tak, że po okresie początkowej fascynacji następuje rozczarowanie. Kiedy chemia znika, wówczas ludzie często podejmują decyzję o rozstaniu.

Relacja przerywana – z dala od romantycznego schematu

Taki związek polega na tym, że ludzie rozstają się, po czym na nowo wracają do siebie i próbują zacząć wszystko od nowa. Relacja przerywana staje się coraz częściej spotykanym układem damsko-męskim we współczesnym świecie. Z psychologicznego punktu widzenia dotyczy przede wszystkim jednostek, które odczuwają silne przywiązanie emocjonalne do partnera. W dojrzałej i zdrowej relacji ludzie są ze sobą nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą. W sytuacji, kiedy całe życie kręci się wokół drugiej połowy, powinna zapalić się nam czerwona lampka. W tego rodzaju relacje bardzo często wchodzą też osoby, które mają skłonność do uzależnienia emocjonalnego. Związek przerywany zwykle kończy się z powodu nieustannych konfliktów. Mogą one wynikać nie tylko z wzajemnego niezrozumienia, ale także z lekceważenia potrzeb drugiej strony czy z powodu zaburzonej komunikacji. Po rozstaniu zwykle przychodzi etap cierpienia, który kończy się wraz z ponownym powrotem do siebie.

Relacja na odległość – czy jest w stanie przetrwać na dłuższą metę?

We współczesnym randkowaniu coraz częściej można zetknąć się także z relacją na odległość. Polega ona na tym, że partnerzy są ze sobą, ale mieszkają z dala od siebie. Duża odległość sprawia, że nie widują się zbyt często, a w celu komunikowania się ze sobą wykorzystują różnorodne platformy internetowe i komunikatory wideo. Uczucie łączące dwojga ludzi nie zawsze jest w stanie wygrać z dzielącymi ich kilometrami. Ten specyficzny rodzaj relacji wymaga przede wszystkim bardzo dużego zaufania. Tęsknota za bliskością i dotykiem drugiej połówki teoretycznie może popchnąć do poszukiwania szczęścia u boku kogoś innego. W takim związku ważne jest, aby nie sprawdzać partnera i nie snuć przypuszczeń, czy dopuścił się zdrady.

Relacja FWB – co oznacza i na czym dokładnie polega?

Kolejna relacja, o której coraz częściej można usłyszeć, kryje się pod tajemniczą nazwą FWB. W skrócie można ją opisać jako przyjaźń z korzyściami. Zwykle na taki układ decydują się osoby, które nie chcą się wiązać na stałe, ale zależy im na tym, aby mieć jednego partnera w łóżku. Nierzadko są to ludzie, którzy mają za sobą nieudane związki, nie mają czasu na budowanie trwałej relacji, są skoncentrowani na własnej karierze i nie chcą składać żadnych deklaracji. W praktyce sami ustalają zasady między sobą. Kluczem jest nieprzekraczanie wyznaczonych granic. Związek bez zobowiązań nie jest odpowiedni dla wszystkich. Na pewno nie sprawdzi się w przypadku osób, które szukają w swoim życiu stabilizacji, stałości oraz przywiązania. W takiej relacji ludzie nie tworzą emocjonalnej wspólnoty, nie mieszkają ze sobą i nie muszą być sobie wierni. Układ FWB można w każdej chwili zakończyć bez wyrzutów sumienia. Problem pojawia się w momencie, kiedy jeden z partnerów zakocha się i oczekuje założenia rodziny z drugą osobą.

Toksyczna relacja – dlaczego jest uważana za destrukcyjną?

Niekiedy zdarza się, że związek nie ma nic wspólnego ze spokojem i harmonią. Zamiast tego odbiera energię, powoduje niepewność oraz niszczy poczucie własnej wartości. W takiej sytuacji można mówić o toksycznej relacji, która przez psychologów jest uznawana za destrukcyjną, nieprzewidywalną oraz pełną silnych emocji. Skłonność do nawiązywania takich układów międzyludzkich zazwyczaj kształtuje się już w okresie dzieciństwa. Przyczyn takiego stanu można dopatrywać się w niezaspokojonych potrzebach emocjonalnych, braku zainteresowania przez rodziców, niedostatecznej ilości miłości oraz w przemocy fizycznej i psychicznej. Wszystko to może powodować, że dorosła osoba będzie wchodzić w związki, które mają niewielkie szanse na przetrwanie.

Jak zbudować trwałą więź i stworzyć szczęśliwy związek?

Psychologowie twierdzą, że szczęśliwy i trwały związek mogą stworzyć jedynie osoby dojrzałe emocjonalnie, spełnione oraz umiejące słuchać drugiej osoby. Takie jednostki zazwyczaj nie koncentrują się na chwilowych przyjemnościach, ale zależy im na długotrwałej i satysfakcjonującej relacji. Bardzo ważna jest także dobra komunikacja. Właściwe wyrażanie siebie oraz własnych potrzeb stanowi jedną z kluczowych różnic między zdrowym związkiem a szkodliwym, niszczącym układem. Aby zbudować trwałą, szczęśliwą więź, warto:

  • pozytywnie myśleć o swoim partnerze i w każdej sytuacji dostrzegać dobre cechy jego charakteru,
  • pamiętać o drugiej osobie nawet w momencie, kiedy fizycznie jest daleko, np. kiedy wyjeżdża w delegację,
  • nauczyć się słuchać siebie i razem podejmować decyzje poprzez znajdowanie kompromisów,
  • jak najwięcej czasu spędzać razem, podejmując wspólnie nowe wyzwania i wymagające zadania,
  • intensywnie wyrażać swoją miłość m.in. poprzez prowadzenie życia seksualnego, które łączy dwojga ludzi.

Sposoby na pogłębienie miłości w związku

Aby wzmocnić więź i zapobiec rozpadowi związku, należy nieustannie go pielęgnować. Kluczem do sukcesu jest nie tylko komunikacja, ale także wzajemny szacunek. Jego brak sprawia, że partnerzy gorzej się porozumiewają i częściej popadają w konflikty. Bardzo ważne jest też okazywanie sobie miłości i czułości. Dbać należy także o namiętność, która z biegiem czasu może osłabnąć. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad urozmaiceniem życia seksualnego, zwłaszcza że odbudowa relacji intymnej nie wymaga tak wiele wysiłku, jak może się wydawać. Pomocne mogą okazać się wibratory, gry dla zakochanych, a także różne inne akcesoria, które są oferowane przez sklep erotyczny, czyli sex shop internetowy. Dobrym pomysłem może być też sięgnięcie po olejki do masażu, które mogą sprawić, że wzajemne igraszki staną się wyjątkowym przeżyciem i wejdą na zupełnie nowy poziom.

Wzajemne zrozumienie i bliskość – podstawa udanego, zdrowego związku

Nie ma jednej recepty na satysfakcjonujący, udany związek. W ciągu lat każdy z nas buduje wiele relacji, jednak nie wszystkie są udane i będą trwać przez całe życie. Niektóre mają destrukcyjny wpływ na partnerów, utrudniają im dążenie do wyznaczonych celów i stają się źródłem konfliktów. Żadna para nie jest idealna, a stworzenie satysfakcjonującego związku wymaga nieustannego zaangażowania obu stron. W pogłębieniu wzajemnego zrozumienia i odbudowie bliskości ważną rolę odgrywa też strefa seksualna. By ją ożywić, można wykorzystać gadżety i akcesoria dostępne w internetowym sklepie erotycznym Intymnosc.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *