Czym różni się seks 20-latków i 50-latków? Zobacz, co zmienia się z wiekiem

drogeria-erotyczna-onlineSeks smakuje różnie. Wpływa na to wiele czynników, w tym m.in. wiek. Kochankowie, mający 20 lat, kochają się inaczej niż osoby po 50. roku życia. Wynika to z kilku powodów – w tym doświadczeń życiowych oraz zdrowia. Dlatego nic dziwnego, że wielu ciekawi kwestia, jak różni się seks 20 i 50-latków. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad tym – przeczytaj artykuł! Opisujemy w nim najwyraźniejsze różnice, jakie można zaobserwować w seksie obu tych grup wiekowych, ale wspominamy również niektóre podobieństwa – bo i takie da się znaleźć!

Zmiany zachodzące w organizmie z biegiem lat

Ludzkie ciała i umysły się starzeją. Zmiany zachodzące m.in. w hormonach wpływają na nasz wygląd, sprawność, a w końcu i na zdolności łóżkowe. Z czasem też zmienia się podejście do wielu spraw. Po 50. roku życia prawdopodobnie najważniejsze pozostają okresy przekwitania, nazywane u kobiet menopauzą, a u panów – andropauzą. Jak one wpływają na życie seksualne?

Okres przekwitania u kobiet

Potrzeby seksualne u pań z biegiem lat ulegają wahaniom. Gdy jako 20-latki bywają nieco mniej pewne, bo dopiero odkrywają swoją seksualność, to później się to zmienia. Obecnie uważa się, że szczyt aktywności seksualnej i największego pożądania u kobiet przypada na okres od około 30 lat do momentu tuż przed menopauzą. Wpływa na to kilka czynników, w tym:

  • wykuta pewność siebie, nie tylko w seksie, ale i zawodowa,

  • doświadczenie seksualne, pozwalająca zdefiniować potrzeby w tej sferze,

  • lepsza znajomość i większa akceptacja swojego ciała.

Co ciekawe, panie po czterdziestce, jeśli nie mają satysfakcjonującego życia seksualnego, są bardziej skłonne do nawiązywania romansów z młodszymi mężczyznami. Ma to swoje logiczne wytłumaczenie – są w stanie szybciej osiągnąć orgazm, w mniej więcej tym samym czasie co jurny 20- lub 30-latek.

Natomiast w okolicach 50. roku życia przestają miesiączkować, a jajniki tracą swoją aktywność. To właśnie wtedy przeżywają menopauzę. W tym czasie w ciele zaczynają zachodzić bardzo poważne zmiany na poziomie hormonalnym. Organizm ogranicza produkcję estrogenów, spada również poziom testosteronu. Skutek? Mniejsze libido, słabsza lubrykacja pochwy, ale i mniejsza wydolność oraz odporność organizmu. Nie zmienia to faktu, że potrzeba utrzymania satysfakcjonującego życia erotycznego bywa wciąż wysoka, a wpływ na to ma m.in. prowadzony tryb życia. Z libido zresztą można sobie radzić – są specjalne środki, które mogą je podnieść. Dla osób po pięćdziesiątce rozwiązaniem mogą się okazać afrodyzjaki, takie jak hiszpańska mucha, które proponuje drogeria erotyczna online.

Co to takiego? To specjalne preparaty, zawierające w składzie substancje, jakie mogą wpływać m.in. na ukrwienie narządów płciowych. Mogą też zwiększać czułość zakończeń nerwowych na bodźce. Tym samym potencjalnie każdy dotyk może stać się mocniej odczuwalny, co może skutkować wyższym podnieceniem. Choć afrodyzjaki mogą przetestować wszyscy – bez względu na wiek – po 50. mogą okazać się dla wielu świetnym rozwiązaniem.

Początki andropauzy u panów

Wskazuje się, że u mężczyzn szczyt wytwarzania testosteronu – czyli typowo męskiego hormonu, odpowiedzialnego m.in. za wykształcenie się cech płciowych, rozrost mięśni, ale i libido oraz zdolność do podjęcia czynności seksualnych, przypada na wiek około 18-19 lat. Z czasem zaczyna powoli spadać. Najgwałtowniejszy spadek obserwuje się u mężczyzn w wieku 40 lat. To wtedy panowie zaczynają widocznie się starzeć i dostrzegają pierwsze poważniejsze kłopoty z potencją, a na pewno ich ciało wolniej się rozbudza. Z powodu tych zmian u 40-latków mówi się o kryzysie wieku średniego, gdyż za wszelką cenę starają się odwrócić trend, poczuć się znów młodsi.

Co więcej – procesy związane ze spadkiem testosteronu po pięćdziesiątce w wielu przypadkach przyspieszają. To zależy od indywidualnych uwarunkowań – począwszy od aktywności fizycznej, przez ogólną kondycję zdrowotną, po dietę i ewentualnie przyjmowane leki lub stosowane używki. Mężczyźni w wieku 50 lat nierzadko sięgają po środki na potencję, godząc się z tym, że ciało potrzebuje wspomagania. Niemniej – łatwiej również akceptują fakt, że ich ciało nie jest już tak sprawne, jak kiedyś. To z kolei ma przełożenie na podejście do seksu.

U mężczyzn występują podobne problemy o innych podłożach

Warto zauważyć, że 20-latkowie i 50-latkowie mogą zmagać się z jednym, bardzo podobnym problemem. Chodzi znów o potencję. Kiedy jednak u dojrzałych mężczyzn kłopoty wynikają głównie ze zmian hormonalnych, u młodych panów mają inne podłoże. Mężczyźni dopiero inicjujący życie erotyczne, poznają swoje możliwości i upodobania, często w trakcie seksu czują się jak uczniacy na egzaminie. Muszą spełnić się jako kochankowie, a jeśli nie… to co z nich za samce alfa? Można sobie tylko wyobrazić tę ogromną presję i stres… A to dwaj najwięksi zabójcy satysfakcjonującej erekcji. Innym skutkiem, zdecydowanie bardziej charakterystycznym dla młodszych panów, jest przedwczesny wytrysk, co bywa dla nich równie kłopotliwe.

Zmiany priorytetów w seksie

Z wiekiem u kobiet i mężczyzn zmieniają się priorytety. Rośnie świadomość swoich potrzeb, spada nastawienie na wyniki, zaczynają się liczyć inne rzeczy. Jakie?

Większa świadomość swoich potrzeb

Po 50 latach życia i w wielu przypadkach co najmniej 30 latach aktywności seksualnej dużo lepiej zna się swoje potrzeby seksualne. Mężczyźni i kobiety wiedzą, co ich kręci, a co nie. Rozumieją sygnały płynące z ich ciała i mają świadomość, jakie pieszczoty sprawiają im najwięcej przyjemności. Znają też lepiej upodobania drugich połówek. Dzięki temu seks może być bardziej satysfakcjonujący.

Taka wiedza sprzyja również eksperymentowaniu i sięganiu po nowe rozrywki. Partnerzy po 50. mogą zdecydować się np. na gadżety erotyczne, którymi pragną rozpieszczać swoje ciała. Do wyboru są m.in. wibratory.

Dojrzalsi panowie stają się mniej egoistyczni

U mężczyzn po pięćdziesiątce obserwuje się większe ukierunkowanie na przyjemność drugiej strony. Wynika to m.in. z wiedzy o tym, że ciało nie jest już tak pobudliwe, jak kiedyś i sami potrzebują więcej czasu na osiągnięcie podniecenia. Chętniej więc sięgną np. po olejki do masażu, by z jednej strony zapewnić kochance miłe chwile, a z drugiej – nacieszyć się jej ciałem. Pewniej też oddają się grze wstępnej, skupiając się na pieszczotach.

Pewność siebie w seksie – jak się zmienia z biegiem lat?

U wielu osób seksualna pewność siebie wygląda trochę jak parabola, z naciskiem na „trochę”. Gdy dopiero inicjuje się życie erotyczne – brakuje doświadczenia, jakie mogłoby przekładać się na samoocenę w łóżku. Z biegiem lat zyskuje się „wiedzę praktyczną”, utrzymując wciąż wysoką sprawność, co skutkuje wzrostem pozytywnego przekonania o swoich umiejętnościach. A później doświadczenie zaczyna powoli ustępować biologii i spadkom estrogenów oraz testosteronu (więc i potencji u panów). Pewność w tym czasie może spadać, chyba że kochankowie będący po 50. rozumieją, że to naturalne procesy.

W takiej sytuacji pewność może znów zacząć rosnąć, gdyż wykazują większą tolerancję dla swoich organizmów. Wspomagają się też środkami na potencję, a panie poprawiają swój seksapil, np. wybierając seksowne stroje. Bielizna erotyczna to świetna metoda na ukrycie ewentualnych niedoskonałości ciała i podkreślenie atutów. Kochankowie akceptujący zachodzące zmiany i rozumiejący, że nie zawsze „dadzą radę”, nie robią z tego tragedii i cieszą się większą pewnością siebie i wyższą satysfakcją ze zbliżeń.

Na wiele problemów w dojrzalszym wieku można znaleźć rozwiązanie!

Seks 20- i 50-latków pod wieloma względami jest różny, ale da się znaleźć w relacjach łóżkowych obu grup wiekowych pewne podobieństwa. Sporo zależy od doświadczenia i podejścia do intymności, a także traktowania problemów wynikających z racji wieku. Na jakość miłości fizycznej wpływa m.in. codzienna aktywność i dieta. Niekiedy również przyjmowane suplementy, w tym środki na potencję lub afrodyzjaki. Do listy tej warto dopisać gadżety erotyczne. Jeśli szukasz ciekawych produktów, zapoznaj się z naszą ofertą!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *