Czy istnieje idealny wiek na pierwszy raz? Poznaj fakty i mity

sklep-erotycznyPierwszy seks to wielkie wydarzenie w życiu młodych kochanków. Inicjacja seksualna często decyduje o tym, w jaki sposób dana osoba będzie postrzegała intymność, czy będzie kojarzyła bliskość fizyczną z czymś przyjemnym, czy wprost przeciwnie. Nic dziwnego, że budzi tak skrajne emocje. Bywają one na tyle wielkie, że powstały przez nie liczne mity i legendy, które często nie mają pokrycia w rzeczywistości. Inne zaś, wydaje się, że bagatelizują kwestię tej wyjątkowej chwili. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych czynników jest wiek, w jakim „powinno się” przeżywać swój pierwszy raz. Czy można mówić w o sztywnych ramach, kiedy najlepiej go odbyć? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z artykułu. Przeczytaj!

Pierwszy raz – w jakim wieku najlepiej?

Kwestia idealnego wieku jest sporna. Na przestrzeni dziejów, jak i ostatnich lat jego średnia zmieniała się kilkukrotnie. Obecnie oscyluje w okolicach 16,9 lat u mężczyzn i 17,4 lat u kobiet. Przed ponad dekadą było to odpowiednio 18,1 i 18,7 lat. Niemniej na świecie obserwuje się odwracający się trend wśród młodzieży i oficjalnie mówi się o tym, że przeżywa ona swój pierwszy raz coraz później. Powodem takiego stanu ma być z jednej strony obawa przed intymnością, a z drugiej – zwiększenie świadomości życia erotycznego dzięki edukacji seksualnej.

Warto się zastanowić – czy fakt, że tak wiele osób przeżywa pierwszy raz w takim, a nie innym wieku, oznacza, że to jest najlepszy moment na inicjację? Czy raczej stanowi to efekt pewnych uwarunkowań społecznych i przekonań panujących wśród młodych ludzi? By odpowiedzieć na te pytania, należy przyjrzeć się kwestii dojrzałości – fizycznej, jak i emocjonalnej.

Dojrzałość fizyczna a emocjonalna

W królestwie zwierząt gotowość do kopulacji wyznacza osiągnięcie dojrzałości płciowej. U ludzi wiek ten przypada średnio na około 12-14 lat, gdy u dziewczynek pojawia się pierwsze miesiączkowanie, a u chłopców – polucje nocne. Sęk w tym, że w tym przypadku dojrzałość fizyczna nie oznacza dojrzałości psychicznej, aby przystąpić do współżycia seksualnego. Rozwój emocjonalny człowieka dopiero na tym etapie nabiera pędu. Dlatego w prawie funkcjonuje pojęcie wieku bezwzględnej ochrony. Co ciekawe – w zależności od kraju, dolna granica bywa bardzo różna. W Polsce na przykład wiek dopuszczenia to 15 lat. W Kanadzie z kolei limit ten wynosi 16. W Hiszpanii jeszcze do niedawna, bo do 2015 r. dolna granica oscylowała na poziomie 13 lat (obecnie to również 15 lat).

Odpowiednia dojrzałość emocjonalna, a co za tym idzie – gotowość do podjęcia życia seksualnego, wymaga głębszego przemyślenia i dojrzałej decyzji. Do tych zdolne są osoby, które mają już ogląd na to, jakie konsekwencje może nieść ze sobą seks. Brak właściwego przygotowania do pierwszego razu i do czynności seksualnych w ogóle nierzadko skutkuje poważną traumą i urazem psychicznym, rzutującym na całe życie erotyczne.

Dojrzała decyzja o pierwszym razie – czyli seks bez presji, za obopólną zgodą

Wyróżnia się co najmniej dwie rzeczy, świadczące o tym, że dany moment jest najlepszy na pierwszy raz. Z jednej strony chęć przejścia inicjacji seksualnej wynika z wewnętrznego przekonania o gotowości do takiego kroku i potrzebie odbycia stosunku. Ujmując nieco prościej – młody człowiek musi chcieć zbliżyć się z drugą połówką, gdyż jej ufa i pragnie wyrazić swoją sympatię lub przeżyć tę wyjątkową chwilę z tą konkretną osobą.

Druga strona natomiast – to brak presji. Często zdarza się, że partner pragnie zbliżenia jako „dowodu miłości”, grożąc, że jeśli do takiej inicjacji nie dojdzie, to porzuci osobę, która nie chce się z nim kochać. To poważna presja i ciężko w tym przypadku mówić o zgodzie obu stron, bo to czysty szantaż. Jeśli więc Ty znajdziesz się w takiej sytuacji, że druga połówka będzie Cię straszyła odejściem, gdy nie zdecydujesz się na seks z nią – z uśmiechem wskaż jej drzwi.

Jaki wiek jest idealny na pierwszy raz?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Prawda jest bardziej złożona i nie da się sprowadzić tej kwestii do stwierdzenia, że mając X lat najlepiej odbyć swój pierwszy stosunek seksualny. Można jednak przytoczyć kilka pewnych warunków. Otóż – najlepsza chwila na inicjację to ta, gdy:

  • czujesz się na to gotowa/gotowy,

  • masz zaufanego partnera, z którym chcesz to zrobić,

  • nie czujesz na sobie żadnej zewnętrznej presji i oboje zgadzacie się na nią z własnej woli,

  • masz świadomość konsekwencji stosunku seksualnego,

  • wiesz, że seks to zabawa, wymagająca odpowiedzialności.

U niektórych ta chwila przypada na 16. rok życia. U innych – gdy mają 20 lat. A część osób czeka z tym nawet do trzydziestki i dalej.

Jakie fakty i mity warto znać o pierwszym razie?

Kwestia idealnego wieku jest dość zawiła. Jednak są pewne mity, które łatwo można obalić, jak i fakty, jakie warto znać.

Pierwszy zawsze jest perfekcyjny – MIT

W wyobrażeniach mężczyzn i kobiet pojawiają się często romantyczne wizje dłuższego zbliżenia, a w trakcie uniesień partnerzy wspólnie szczytują… Niestety – to rzadkość. Jeśli nawet partnerzy są zgodni co do przeżycia tej chwili razem, to często wiąże się ona z tak dużymi emocjami, że wiele rzeczy może pójść „nie tak”. Chłopakom zdarza się np. przedwczesny wytrysk, co w takim przypadku nie jest niczym złym. Młode kobiety mogą z kolei zmagać się z suchością pochwy.

To jednak, że nie zawsze bywa idealnie, nie oznacza, że nie warto się starać. Na pewno dobrze zadbać o odpowiednią oprawę – przydadzą się m.in. olejki do masażu, jakie mogą przyczynić się do tego, że oboje się rozluźnicie podczas zmysłowej gry wstępnej. Dla pań przydatna może się okazać bielizna erotyczna. Seksowny strój, podkreślający kształty i maskujący ewentualne niedoskonałości sylwetki to nie tylko uczta dla oczu partnera, ale i potencjalne zwiększenie pewności siebie kobiety. Zarówno środki do masowania ciała, jak i sexy stringi, staniki i halki, oferuje m.in. nasza drogeria erotyczna online.

Na pewno warto też zaczerpnąć wiedzy o tym, jak uprawiać seks i włożyć między bajki sceny widziane w filmach porno. Rzeczywistość tak nie wygląda. Lepiej sięgnąć po informacje od sprawdzonych edukatorów seksualnych lub przejrzeć nasz blog, gdzie znajdziesz sporo przydatnych wskazówek na temat życia erotycznego.

Pierwszy raz zawsze boli – MIT

Utarło się, że inicjacja seksualna wiąże się z bólem. Tłumaczy się to tym, że w końcu dochodzi do rozerwania błony dziewiczej. Tymczasem ta ma najróżniejsze formy, zazwyczaj półksiężycowatą, a jej pęknięcie wiąże się z minimalnym bólem. Ewentualne czynniki stresowe mogą potęgować cierpienie, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i gra wstępna, działająca rozluźniająco na oboje partnerów.

Pierwszy seks zawsze jest krwawy – MIT

Mit o obligatoryjnej krwi w czasie pierwszego stosunku wiąże się poniekąd z powyższym. Owszem – krwawienie w wyniku rozerwania błony dziewiczej może się zdarzyć… ale nie musi. A jeśli nawet występuje, to zazwyczaj w postaci niewielkiego plamienia z pochwy, które szybko ustaje.

Pierwszy raz powinien być długi – MIT

Istnieje pewien popularny mit, stwierdzający, że im dłuższy pierwszy stosunek seksualny kobiety, tym mniej będzie bolał. Prawda wygląda zgoła odwrotnie. Przekrwienie pochwy podczas inicjacji czasem prowadzi do zwiększenia bólu. Dlatego nie warto nastawiać się na długi, wyczerpujący seks.

Podczas pierwszego razu można zajść w ciążę – FAKT

I to nawet wtedy, gdy nie dojdzie do wytrysku w pochwie, choć to dość rzadkie. Preejakulat bowiem zawiera śladowe ilości plemników, w tym tych zdolnych do zapłodnienia. Dlatego, jeśli nie planujecie potomstwa, zawsze warto sięgnąć po jakąś formę zabezpieczenia, w tym np. prezerwatywy.

Pierwszy raz – czyli rzecz, na którą trzeba być gotowym

Idealny moment na pierwszy raz jest dla każdego indywidualny. Wszelkie mity o tym, że należy go przeżyć jak najszybciej, by był mniej bolesny, trzeba wyrzucić do kosza. Warto natomiast sięgnąć po rzetelną wiedzę, dzięki której obie strony dobrze się przygotują emocjonalnie i psychicznie. Powinno się też pamiętać, że to wyjątkowe przeżycie dla każdego i nie może odbywać się pod żadną presją, za to ze wzajemnym szacunkiem. Od tej jednej chwili nierzadko zależy całe życie seksualne! Wiedzy warto szukać na stronach edukacyjnych i w podręcznikach. Inspiracje może zapewnić Ci sklep erotyczny, gdzie znajdziesz gadżety, olejki do masażu i seksowną bieliznę. Zajrzyj do nas już teraz!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *