Miesiączka – fakty i mity. Poradnik dla mężczyzn

sklep-erotycznyWokół miesiączki narosło wiele mitów. Niektóre z nich wynikają z religijnych przekonań (okres stanowi swoiste tabu), inne – z wyobrażeń na temat menstruacji. Być może i Ty zetknąłeś się z pewnymi stwierdzeniami, będącymi kompletnymi bzdurami? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – poniżej przygotowaliśmy małe kompendium, dzięki któremu z pewnością lepiej zrozumiesz, co dzieje się w ciele kobiety. Poznaj już teraz najbardziej szkodliwe mity o miesiączkowaniu oraz fakty, jakie warto znać! Zapraszamy do czytania.

W czasie okresu nie można uprawiać seksu – MIT

Zacznijmy od pierwszego, wielokrotnie powielanego mitu. Podczas plamienia można jak najbardziej uprawiać seks. Więcej! Wskazuje się, że bliskość w tym czasie ma wiele zalet. Z jednej strony – krew zapewnia naturalną lubrykację. Nie ma więc obaw o to, że w czasie wspólnej zabawy będzie problem z suchością pochwy, a przynajmniej zostaje on zniwelowany do minimum. Z drugiej natomiast – mocniejsze ukrwienie pochwy w tym okresie sprzyja silniejszym bodźcom. Partnerka ma wyższą szansę na potencjalny orgazm.

Istnieje jeszcze jedna zaleta uprawiania miłości podczas miesiączkowania. Jeśli bóle nie są zbyt intensywne, ale jednocześnie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, bliskość to doskonały sposób na ich uśmierzenie. Dlaczego?

Na początku warto wspomnieć o oksytocynie. Organizm ludzki wydziela jej więcej podczas przytulania się i obdarowywania się czułościami, a jej gwałtowny wyrzut następuje w momencie, gdy dochodzi do orgazmu. Związek ten, nazywany hormonem miłości, nie tylko wpływa na poczucie przywiązania do partnera, ale ma również działanie przeciwbólowe. Podobnie jak endorfiny, wytwarzane w większej ilości podczas zbliżenia. Co więcej – do tego koktajlu dochodzi dopamina, czyli hormon nagrody. Jego wyrzut następuje podczas orgazmu. To on odpowiada za stan rozluźnienia i spełnienia, jednocześnie pozwala zapomnieć o bólu.

Naturalnie – są pewne przesłanki, kiedy nie powinno się uprawiać seksu w czasie okresu. Główna to ta, gdy jedno z partnerów po prostu tego nie chce. Często wynika to zarówno z uprzedzeń kulturowych, jak i dyskomfortu ze względu na higienę. Jeśli ból jest zbyt intensywny, również nie zaleca się bliskości fizycznej, gdyż może to doprowadzić do spotęgowania dolegliwości.

Seks w czasie miesiączki jest brudny – FAKT

A skoro o higienie – tak, seks podczas miesiączki bywa brudny. Wiele zależy od stopnia plamienia. Jednak krew na ciele czy pościeli to raczej rzecz nieunikniona. Tym bardziej że podczas penetracji dodatkowo narusza się śluzówkę pochwy, co może zwiększać krwawienie.

Jednak i na to jest sposób. Przede wszystkim – odpowiednie pozycje seksualne. Jeśli kochankowie lubią zabawiać się w układach na jeźdźca lub innych, gdzie partnerka znajduje się na górze – tym razem lepiej z tego zrezygnować. W takiej pozycji plamienie bywa zbyt intensywne. Dużo lepiej postawić na pozycje misjonarskie, na łyżeczkę i inne, gdzie fizycznie krew ma mniejszą szansę na wyciekanie. Jeśli natomiast nie chcecie zaplamić łóżka, kanapy czy innych powierzchni, na których się kochacie, najlepiej rozłożyć ręczniki lub stare prześcieradło.

Gdy sięgacie po gadżety erotyczne, takie jak wibratory i dilda, musicie dodatkowo zadbać o ich higienę. Naturalnie – powinno się je myć po każdym użyciu według wskazań producenta. Tym razem jednak potrzeba więcej skrupulatności, by nie zostały żadne ślady krwi na urządzeniu, bo mogą powstawać przez to potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje.

W czasie miesiączki nie można zajść w ciążę – MIT

To dość niebezpieczny mit i często powielany przez wielu, szczególnie panów, którym marzy się nieskrępowany seks. Niestety – ale myślenie, że podczas miesiączki nie ma szansy na zajście w ciążę, jest błędne. Dlaczego?

Zacznijmy od faktu, że plemniki potrafią być bardzo żywotne. Gdy znajdą się w pochwie, gdzie panują kwaśne warunki, mogą przeżyć od kilku godzin do nawet kilku dni (przy szyjce macicy, gdzie występuje bardziej zasadowe środowisko). To z kolei oznacza, że jeśli kobieta w ciągu paru następnych dni wejdzie w fazę płodną, istnieje realna szansa na zajście w ciążę. Niewielka, ale jednak.

Należy dodać, że najczęściej zdarza się to u pań mających nieregularne cykle. Wówczas trudno oszacować, kiedy faktycznie nastąpi uwolnienie komórki jajowej. Z drugiej strony – jeśli miesiączki są regularne, ale trwają długo – wówczas okres plamienia może nachodzić na czas owulacji. Warto przy tym wiedzieć, że do zapłodnienia potencjalnie dochodzi nie tylko w sytuacji, gdy partner dojdzie w środku. Podczas stosunku wytwarza się męski lubrykant – preejakulat, w którym mogą być obecne plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Dlatego zawsze warto sięgać po zabezpieczenie, np. prezerwatywy, oferowane m.in. przez nasz sex shop online. Znajdziesz tu ultra cienkie produkty, które mogą zapewnić zbliżone wrażenia do tych odczuwanych bez zabezpieczenia.

Brak miesiączki na pewno oznacza ciążę – MIT

Spóźniająca się menstruacja nie zawsze stanowi dowód na zajście w ciążę. Organizm kobiety wrażliwy jest na mnóstwo zewnętrznych bodźców, wpływających również na jej miesiączkowanie. Tym samym brak okresu może być wynikiem m.in. pewnych chorób, natężonego stresu, a nawet zmian w diecie. Często obserwuje się zaburzenia cykli w sytuacji, gdy kobieta gwałtownie przybiera lub traci na wadze. Także panie intensywnie trenujące mogą zmagać się z brakiem miesiączki.

Warto w takiej sytuacji wiedzieć jedno – jeśli to jednorazowa lub sporadyczna sytuacja, raczej nie ma się czym przejmować. Gdy jednak często się powtarza lub znacznie przedłuża – wówczas warto namówić partnerkę na wizytę u lekarza.

Obfite krwawienie może doprowadzić do anemii – FAKT

Jak każda utrata krwi z organizmu, tak i miesiączkowanie może doprowadzić do tego, że z organizmu zostanie wypłukane żelazo. Niedobory tego pierwiastka z kolei mogą prowadzić do anemii, będącej podłożem wielu innych dolegliwości. Chodzi jednak o plamienia, podczas których w ciągu jednego dnia następuje konieczność wymiany do 10 i więcej podpasek, czyli kobieta traci ponad 60 ml krwi w ciągu jednego okresu. Dlatego zwraca się też uwagę na długość menstruacji, a z drugiej strony – na obfitość krwawienia.

Podczas menstruacji łatwiej zarazić się chorobami wenerycznymi – FAKT

Niestety, to prawda. Wynika to m.in. z tego, że szyjka macicy jest rozwarta, co znacznie ułatwia wirusom i innym drobnoustrojom przedostawanie się do organizmu. Najgroźniejszymi z tych chorób są HIV, WZW typu C i B, kiła i opryszczka. To kolejny powód, dlaczego warto – nie tylko w czasie okresu – sięgać po prezerwatywy.

W czasie okresu nie można uprawiać sportu – MIT

Aktywność fizyczna w czasie menstruacji jest jak najbardziej wskazana! Oczywiście nie chodzi tu o miesiączki, gdy pojawia się paraliżujący ból lub obfite krwawienie, ale o nieodchodzące od pewnego standardu plamienie. Kobieta nie powinna się w tym czasie przeciążać. Natomiast bardzo dobrym pomysłem są wszelkie aktywności polegające na rozciąganiu ciała, w tym joga. Działają one odprężająco i rozluźniają mięśnie, których skurcze powodują dolegliwości bólowe. Warto też zaproponować bliskiej osobie relaksujący masaż ciała – wtedy przydadzą się olejki do masażu, jakie oferuje nasz sklep erotyczny.

Miesiączka – rzecz normalna

Menstruacja to naturalny element życia dojrzałej płciowo kobiety. Dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z mitami, obalić je oraz dowiedzieć więcej o faktach, dotyczących okresu. To często pomaga bardziej zaakceptować naturę i zrozumieć, że m.in. potrzeby seksualne podczas plamienia są czymś zupełnie normalnym. Nie trzeba się oczywiście zmuszać do seksu (ani tym bardziej partnerki) w „te” dni. Jednak nie należy piętnować nikogo, kto kocha się również podczas miesiączkowania. A jeśli np. pragniesz sam spróbować, jak to jest pieścić kobietę podczas menstruacji, a nie chcesz jeszcze decydować się na zbliżenie – możecie sięgnąć np. po wibratory, proponowane w naszym sex shopie online. Sprawdź ofertę już teraz!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *