Wazektomia – z czym się wiąże i czy warto się jej poddać?

Wazektomia - z czym się wiąże i czy warto się jej poddać?

Przyjęło się, że męska antykoncepcja to zazwyczaj prezerwatywa. Bo przecież nie stosunek przerywany, będący często przyczyną nieplanowanych ciąż, prawda? Istnieje jednak jeszcze co najmniej jedno rozwiązanie, jakie cieszy się coraz większą popularnością wśród mężczyzn na całym świecie, w tym także w Polsce.

Wazektomia, bo to o niej mowa, dla wielu panów wciąż stanowi temat tabu. Ci zaś jednak, którzy się jej poddali, podkreślają wszelkie jej zalety, jak chociażby to, że od momentu zabiegu, mogą cieszyć się nieskrępowanym seksem, bez obaw o nieplanowane zapłodnienie. Czym jest wazektomia i z czym się wiąże? Tego dowiesz się z poniższego tekstu. Przeczytaj go i sprawdź, czemu mężczyźni sięgają po ten zabieg coraz chętniej.

Co to jest wazektomia?

Pod nieco obco brzmiącą nazwą rozumiemy tzw. zabieg mikrochirurgiczny wykonywany przez urologa lub androloga. To mała operacja, podczas której lekarz dokonuje rozwarstwienia powłoki worka mosznowego i przecina nasieniowód, jaki następnie podwiązuje. W ten sposób zamyka się jego światło. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, a szwy zazwyczaj nie są zakładane.

Efekt? „Wystrzeliwana” podczas wytrysku sperma nie zawiera plemników, więc mimo ejakulacji – nie dochodzi do zapłodnienia. Innymi słowy – wazektomią nazwiemy zabieg mający na celu doprowadzenie mężczyzny do niepłodności. Szczególną popularnością cieszy się w USA, a coraz więcej mężczyzn udaje się na niego także w Europie i w Polsce.

Co więcej – obecnie chętniej sięga się po metodę WBS, czyli Wazektomii Bez Skalpela. Wykonuje się wyłącznie jedno lub dwa przekłucia w skórze. Zaletą tej metody jest też to, że znacznie spada ryzyko krwawienia oraz infekcji. Po zabiegu zaś praktycznie nie zostaje żaden ślad. Trwa on około 10 minut, a cała procedura, wraz z załatwieniem formalnych spraw i uzyskaniem zaleceń od specjalisty to około pół godziny.

Druga metoda – tzw. Total Vasectomy, nieco bardziej ingeruje w męski organizm. Wynika to z faktu, że na podwiązane nasieniowody zakłada się podwójne, nierozpuszczalne szwy, a do tego stosuje się mikrokoagulację (czyli zamknięcie za pomocą specjalnej elektrody) ujść nasieniowodów. Wówczas zabieg może trwać nawet do godziny.

Skuteczność wazektomii

Ta metoda antykoncepcyjna uchodzi za najskuteczniejszą z dostępnych. Statystyki wskazują, że w niemal 100% (a dokładniej mówiąc – 99,9%) przypadków mężczyźni uzyskali upragniony rezultat. Jest jednak pewne „ale” w tej sytuacji. Wazektomia nie działa natychmiastowo. W oddalonych od miejsca podwiązania odcinkach układu rozrodczego mężczyzn mogą bowiem występować śladowe ilości plemników, jakie z pewnością wydostaną się na zewnątrz wraz z wytryskiem. Dlatego też kliniki oferujące ten zabieg przestrzegają, aby przez co najmniej 2 cykle partnerki zachować szczególną ostrożność. Zalecane są także kontrole, m.in. po około 8 tygodniach od wykonania zabiegu i później po trzech miesiącach. Po takim czasie ejakulat powinien być już wolny od plemników.

Co dzieje się z plemnikami, które produkuje organizm?

Wielu mężczyzn obawia się przede wszystkim tego, co dzieje się z produkowanymi po zabiegu plemnikami. W końcu organy zachowują swoją funkcję, a jądra „jedynie” zostają odcięte od reszty układu. Sami lekarze uspokajają, że nie trzeba się niczego obawiać, gdyż nadmiar komórek spermy jest wchłaniany przez ciało. Plemniki więc poniekąd „rozpuszczają się” i są absorbowane przez organizm.

Kto może poddać się wazektomii?

Co do zasady – każdy zdrowy mężczyzna ma możliwość dokonania takiego zabiegu – nie ma medycznych przeciwwskazań, co do jego wykonania. Jednak sama decyzja nie powinna być spontaniczna, a dokładnie przemyślana. Dlaczego? Z jednej prostej przyczyny – zabieg ten traktuje się jako trwałe doprowadzenie mężczyzny do bezpłodności. Dlatego też kliniki najpierw potrzebują odpowiedniej zgody od pacjenta, a w szczególności zabezpieczenia przed potencjalnymi pozwami o trwałe okaleczenie. Choć teoretycznie wykonuje się także rewazektomię, czyli przywrócenie drożności nasieniowodów, to jej skuteczność zwykle nie zadowala i zależy m.in. od tego, kiedy zrealizowano wcześniejszą operację.

Kiedy opłaca się zrobić wazektomię?

Istnieją pewne przesłanki, wskazujące na to, że dany moment jest dobry, by poddać się temu zabiegowi. To na pewno chwila, gdy partnerzy zgodnie i z całą pewnością uznają, że albo w ogóle nie chcą mieć dzieci, albo spłodzili dość potomstwa. Co więcej – zaleca się go osobom w stabilnych związkach, gdzie partnerzy mają ugruntowaną pozycję i nie myślą o rozstaniu. Wazektomię poleca się także parom, w przypadku których ciąża mogłaby stanowić zagrożenie dla zdrowia partnerki lub oboje są nosicielami chorób genetycznych, jakich nie chcą przenosić dalej.

Kiedy wazektomii nie warto wykonywać?

Przeciwwskazań jest zdecydowanie więcej, tym bardziej że zabieg ten często traktuje się po prostu jako gwarant wygody. Zdecydowanie nie powinni się mu poddawać mężczyźni młodzi, żyjący w niestabilnych związkach lub gdy oboje z drugą połówką nie są pewni co do tego, czy chcą mieć dzieci. Nie należy go też wykonywać z myślą o późniejszym przywróceniu płodności – jak już wspomniano, ta operacja rzadko się udaje i odwrócenie skutków wazektomii może być niewykonalne. Ostatecznie – nie można się mu poddawać pod presją, a już tym bardziej partnerki. Wówczas lepiej przemyśleć, czy faktycznie chce się trwać w związku, gdzie jedno zmusza drugie do – de facto – okaleczenia się, niosącego poważne skutki.

Jakie są zalety i wady wazektomii?

Korzyścią płynącą z wazektomii jest na pewno fakt, że nie trzeba więcej myśleć o innych zabezpieczeniach antykoncepcyjnych. Przyjmując, że żyje się w związku bez skoków w bok, nie ma potrzeby zawracania sobie głowy prezerwatywami czy tym, czy partnerka wzięła pigułkę hormonalną. Dzięki temu zbliżenia mogą być bardziej spontaniczne, a seks – nieskrępowany. To z kolei pozytywnie rzutuje na ogół relacji między kochankami.

Oprócz tego – wazektomia to szansa na zabawę w pełnym kontakcie ciał. Alergia na lateks? Uwieranie przez prezerwatywę? Wszystko to znika, jeśli mężczyzna nie ma możliwości zapłodnienia partnerki. Jednocześnie można szczycić się wciąż wysokim libido, gdyż produkcja hormonów pozostaje niezaburzona. Ponadto nic nie przeszkadza w tym, by cieszyć się obfitym wytryskiem – tylko bez plemników.

Tyle o zaletach. A jakie są wady? Nieodwracalność, a przynajmniej małe szanse na to, by to zrobić. Dlatego decyzja o poddaniu się wazektomii powinna być gruntownie przemyślana. Jak przy każdym zabiegu mogą również pojawić się różne powikłania, w tym infekcje, obrzęki lub krwawienia. Co więcej – warto dodać, że u mężczyzn, którzy dokonali tego zabiegu, może (nie musi) wzrosnąć ryzyko wystąpienia raka prostaty. A przynajmniej tak donosi część badań. I jeszcze jedno – nie jest to zabieg dla każdego z powodów materialnych. Obecnie ceny wazektomii to najmniej około 2,5 tys. złotych. Dla porównania – jej odwrócenie kosztuje nawet 20 tysięcy zł.

O czym jeszcze warto pamiętać w związku z wazektomią?

Przede wszystkim – trzymać się zaleceń lekarza po zabiegu. W końcu była to ingerencja w ciało. Wskazówki specjalisty pomogą uniknąć potencjalnych problemów z gojeniem się ran. Warto również na kilka dni wstrzymać się z intensywniejszymi aktywnościami fizycznymi, w tym z seksem.

Trzeba też pamiętać, że wazektomia chroni tylko przed zapłodnieniem. Jeśli więc chciałbyś żyć „swobodnie”, ciesząc się towarzystwem różnych partnerek – nie będziesz zabezpieczony przed chorobami wenerycznymi. To mogą Ci zapewnić jedynie prezerwatywy, jakie oferuje także nasza drogeria erotyczna.

Wazektomia – czy warto?

Perspektywa uprawiania seksu bez skrępowania, przynajmniej z jednym, konkretnym partnerem, który pozostaje nam wierny, zdecydowanie kusi i ma wiele zalet. Szczególnie gdy nie chcę się dzieci albo jest się już rodzicem tylu pociech, ile chciało się mieć. Dlatego, nim podejmie się decyzję o poddaniu się tej operacji – warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Życie bowiem bywa przewrotne, a, jak mogłeś się dowiedzieć, wazektomii się łatwo nie odwróci, jeśli w ogóle. A na przykład prezerwatywy, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do ich użytkowania, obecnie często są na tyle cienkie i wytrzymałe, że gwarantują skuteczne zabezpieczenie (przynajmniej na poziomie 98%) oraz moc doznań.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *