Dobór prezerwatywy – jak to zrobić?

Prezerwatywa stanowi obecnie jeden z najłatwiej dostępnych, najtańszych oraz najczęściej stosowanych środków antykoncepcyjnych. Oczywiście, istnieje wiele różnych metod zabezpieczania się przed niepożądaną ciążą, jednak popularność prezerwatywy nie maleje. Jedną z jej najważniejszych zalet w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co ciekawe, prezerwatywa była stosowana już w starożytności, chociaż oczywiście w nieco innej formie niż dzisiaj.

Jak wyglądały pierwsze prezerwatywy?

Skutecznych sposobów zapobiegania ciąży oraz chorobom wenerycznym poszukiwano już w starożytnym Egipcie. Jak się okazuje, w tym celu używano wielu różnorodnych materiałów takich jak na przykład muszle ślimaka, kawałki płótna czy rybie pęcherze. W Chinach prezerwatywy były wytwarzane z natłuszczonego oliwą papieru, jedwabiu lub jagnięcych jelit. Co ciekawe, ówczesne kondomy były znane wyłącznie osobom z zamożnych klas.

Natomiast pierwsze prezerwatywy, które swoim wyglądem były zbliżone do tych znanych nam dzisiaj, zaczęły pojawiać się na początku XVI wieku, gdy na obszarze Europy zapanowała epidemia syfilisu. Wówczas, poszukując środka, który skutecznie zaradziłby zakażeniom, wynaleziono specjalne woreczki nasączane solami nieorganicznymi, przeznaczone do nakładania na członka.

Wiek XVII i XVIII to czasy, które upłynęły głównie pod znakiem prezerwatyw tworzonych z jelit świni, owiec oraz kóz. Wprawdzie nie kojarzą się one zbyt dobrze, ale co ważne, stanowiły rozwiązania wielokrotnego użytku. Po napełnieniu zbiorniczka po prostu się go opróżniało, czyściło oraz suszyło. Dopiero pod koniec XIX wieku Charles Goodyear wynalazł pierwszą gumową prezerwatywę. Początkowo była ona tworzona z dość grubej gumy, jednak w kolejnych latach ruszyła produkcja jednorazowych, cienkich wyrobów.

Nowoczesne prezerwatywy

Współcześnie zdecydowana większość prezerwatyw oferowanych na rynku jest produkowana z lateksu. Coraz większą popularnością cieszą się jednak kondomy tworzone przy użyciu mniej alergizujących materiałów. Przełomem okazało się zastosowanie poliizoprenu, syntetycznego tworzywa, dzięki któremu prezerwatywa jest praktycznie niewyczuwalna podczas zbliżenia i zapewnia naturalne odczucia. W aptekach i sklepach nie brakuje też kondomów w różnych wariantach smakowych i kolorystycznych, a także ze specjalnymi wypustkami.

Jak prawidłowo dobrać prezerwatywę?

Dobranie odpowiedniej prezerwatywy powinno zależeć przede wszystkim od rozmiaru penisa. Jeśli sięgniesz po zbyt ciasny kondom, wówczas prezerwatywa podczas stosunku może po prostu pęknąć. Z kolei wybranie zbyt dużej prezerwatywy może spowodować jej zsuwanie się. Rozmiary prezerwatyw są podawane na opakowaniach, zazwyczaj w milimetrach. Milimetry oznaczają szerokość (średnicę) prezerwatywy. Jeśli nie jesteś pewny, jaki kondom będzie najlepszy, najlepiej zmierzyć szerokość swojego członka w erekcji. Oczywiście nie jest łatwo uzyskać precyzyjny wynik, gdyż kształt penisa nie sprzyja prawidłowym pomiarom.

Obwód penisa oraz odpowiadające mu rozmiary prezerwatyw:

  • 9,5-10 cm – prezerwatywa 47 mm,
  • 10-11 cm – kondom 49 mm,
  • 11-11,5 cm – prezerwatywa 53 mm,
  • 11,5-12 cm – kondom 57 mm,
  • 12-13 cm – prezerwatywa 60 mm,
  • 13-14 cm – kondom 64 mm,
  • 14-15 cm – prezerwatywa 69 mm.

Prezerwatywy są tworzone przez różnych producentów, dlatego podane wyżej rozmiary mogą nieznacznie różnić się od informacji podanych na opakowaniu. Niekiedy też kondomy są oznaczane rozmiarami:

  • L (długość członka wynosi około 18 cm),
  • M (długość wynosi około 14 cm).
  • S (długość penisa to około 12,5 cm).

Najczęściej kupowane prezerwatywy liczą sobie 53 mm. Dla osób, które dopiero rozpoczynają życie seksualne i nie posiadają doświadczenia w używaniu prezerwatyw, najlepszym wyborem będą kondomy o zwiększonym bezpieczeństwie, czyli zawierające dodatkową ilość środka nawilżającego oraz plemnikobójczego. Takim osobom poleca się też stosowanie prezerwatyw wykonanych z grubszej warstwy lateksu.

Prezerwatywa a kształt członka

Firmy specjalizujące się w produkcji prezerwatyw wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnych mężczyzn, zwłaszcza że męskie prącia mają różne rozmiary oraz kształty. Większość panów ma jednak członka, który jest najszerszy wokół żołędzi. Nieco mniejsza liczba mężczyzn (ok. 30%) ma penisa najszerszego wokół tronu, a jedynie 12% posiada prącie najszersze wokół podstawy. Tego typu różnice anatomiczne są uwzględniane przy opracowywaniu kondomów. Dzięki temu na rynku są dostępne prezerwatywy z szerszym czubkiem, zwężanym członem, a także z elastyczną średnicą wokół podstawy penisa. Wszystkie stworzono tak, aby dawały możliwość dopasowania do członków o różnych kształtach.

Co warto mieć na uwadze podczas kupna prezerwatyw?

Jeśli wraz ze swoim partnerem lub partnerką zdecydujesz się na stosowanie prezerwatywy jako głównego środka antykoncepcyjnego, wówczas musisz mieć pewność, że nie posiadasz alergii na lateks. Wprawdzie na tego typu przypadłość cierpi bardzo nieduża liczba mężczyzn, ale jeśli znajdziesz się wśród nich, wówczas stosowanie lateksowych kondomów nie będzie możliwe. O wiele lepszym wyborem w takiej sytuacji będą prezerwatywy wykonane na przykład z poliuretanu.

A jakie prezerwatywy wybrać? Możesz sięgnąć po kondomy zapachowe lub smakowe, które są tworzone między innymi z myślą o partnerach lubiących stosunki oralne. Twój wybór może też paść na prezerwatywy, które za sprawą specjalnych wypustek będą stymulować pochwę partnerki i potęgować doznania w czasie zbliżenia. Producenci proponują też kondomy prążkowane, bruzdkowane, świecące w ciemności oraz grające, których głośność jest uzależniona od stopnia namiętności kochanków. Jako ciekawostkę można dodać, że na rynku od niedawna dostępne są również prezerwatywy przeznaczone dla wegan, które są produkowane bez kazeiny. Do ich tworzenia zamiast niej używa się masy kakaowej.

O czym jeszcze pamiętać, by prezerwatywy dobrze spełniały swoją funkcję?

Abyś mógł mieć pewność, że prezerwatywy będą spełniać swoją funkcję tak, jak należy, warto pamiętać o kilku prostych wskazówkach:

Wszystkie kondomy powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu do światła słonecznego (zarówno ciepło i wilgoć, jak i intensywne promieniowanie UV mają niekorzystny wpływ na prezerwatywy, bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane).

Nie używaj prezerwatyw, nawet według opakowania: przydatnych do użycia, jeżeli ich barwa jest niejednolita, pożółkła lub prezerwatywy są kruche i suche bądź wyraźnie lepkie, kleiste.

Kondomy najlepiej przechowywać w dyskretnym miejscu, w którym nie ulegną uszkodzeniu – i co ważne, nie należy trzymać ich zbyt długo. Można je umieścić na przykład w apteczce lub w nocnej szafce. Dla prezerwatywy o wiele lepiej będzie, gdy będzie przechowywana w portfelu niż w tylnej kieszeni spodni, co często się zdarza w przypadku mężczyzn.

W sytuacji, gdy w najbliższym czasie planujesz wypoczynek w egzotycznym kraju i zabierasz ze sobą prezerwatywy z domu, musisz wiedzieć, że w cieplejszym klimacie ich trwałość jest na ogół znacznie krótsza niż w naszych warunkach geograficznych. Dlatego warto wcześniej sprawdzić na opakowaniu, w jakiej temperaturze należy przechowywać kondomy i ściśle się tego trzymać.

Prezerwatywę zawsze nakładaj dopiero wtedy, kiedy członek znajdzie się w całkowitym wzwodzie. Nieprawidłowy czas nałożenia kondoma to dość często popełniany błąd, który może przyczynić się do tego, że prezerwatywa jako środek antykoncepcyjny nie do końca spełni swoją funkcję.

Wraz z prezerwatywą nie należy używać żadnych dodatkowych środków mających na celu spotęgowanie doznań, zwłaszcza jeżeli nie są atestowane. Oznacza to, że nie powinno się używać, pod żadnym pozorem, wazeliny czy oliwek przeznaczonych dla dzieci. Prezerwatywa zaciska się na członku stosunkowo mocno, a po zastosowaniu tego typu wspomagacza, mogłaby się po prostu zsunąć. Poza tym w kobiecej pochwie znajduje się naturalny środek nawilżający, dlatego kondomom nie trzeba zbytnio pomagać.

Podsumowanie

Dobór prezerwatywy powinien zależeć przede wszystkim od rozmiaru męskiego prącia. Nawet jeśli nie masz pojęcia, na jaki kondom się zdecydować, możesz kupić kilka rozmiarów i rodzajów, a następnie przymierzyć każdy z nich. Warto pamiętać, aby wybierać prezerwatywę nieco mniejszą rozmiarem względem wielkości penisa. Będzie to stanowić gwarancję, że prezerwatywa nie zsunie się z członka podczas miłosnych igraszek.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *