Jaki lubrykant wybrać?

Lubrykanty to niepozorne preparaty intymne o lekkich, żelowych konsystencjach, które dzięki swoim właściwościom są w stanie diametralnie odmienić każdy stosunek. Mogą być stosowane zarówno ze względów zdrowotnych (nadmierna suchość pochwy), jak i w celu urozmaicenia życia seksualnego. W sprzedaży można znaleźć całą gamę żeli nawilżających, różniących się od siebie nie tylko ceną, ale też składem, zapachem, kolorem, a nawet smakiem. Podpowiadamy, kiedy warto sięgnąć po lubrykant i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Wiele osób jest zdania, że żele intymne są przeznaczone do stosowania wyłącznie w przypadku nadmiernej suchości okolic intymnych. Tymczasem tego rodzaju specyfiki mogą poprawić niemalże każdy rodzaj aktywności seksualnej zarówno w przypadku płci żeńskiej, jak i męskiej.

Po co nam lubrykanty?

Jak się okazuje, środki nawilżające towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Mieszańcy starożytnej Grecji chętnie sięgali po oliwę z oliwek, z kolei w XVI-wiecznych Chinach stosowano pastę przyrządzaną ze słodkich ziemniaków. Pierwsze oficjalne lubrykanty pojawiły się na początku XX wieku, głównie za sprawą wynalezienia polimeru, który dzisiaj jest znany jako silikon. Początkowo tego typu preparatów używano przede wszystkim w szpitalach do przeprowadzania badań, które mogły być niekomfortowe dla pacjentów. Produkty przeznaczone do użytku osobistego zaczęto  natomiast sprzedawać w latach osiemdziesiątych.
Wydawać by się mogło, że wskazaniem do stosowania lubrykantu jest tylko suchość pochwy. Jednak po tego rodzaju żele nawilżające mogą sięgać także pary, które nie mają problemów z odpowiednim nawilżeniem, ale chcą urozmaicić swoje dotychczasowe życie erotyczne i wprowadzić nowe doznania. Te intymne preparaty mogą być wykorzystywane zarówno w celu zwiększenia intensywności przeżyć, jak i do masażu oraz pobudzenia zmysłów. Są też wskazane podczas stosunków analnych oraz do zbliżeń z użyciem gotowych gadżetów erotycznych.

Sprawdź nasze propozycje
LibiGel 100ml - skuteczny lubrykant na libido! Potency Gel 100ml - doraźny lubrykant erekcyjny! Pjur - Serum Analne 20 ml
LibiGel 100ml
skuteczny lubrykant na libido
Potency Gel 100ml
doraźny lubrykant erekcyjny
Pjur
Serum Analne 20 ml
59,90 zł 69,90 zł 79,90

Uprzedzenia związane z masażem prostaty wynikają z niezrozumienia faktu, iż ciało mężczyzny,

Jakie rodzaje lubrykantów znajdziemy na rynku?

Lubrykanty można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, jakie zawierają w składzie substancje nawilżające oraz jakie mają właściwości. Najpopularniejsze to:
Lubrykanty wodne, czyli te, które zostały wyprodukowane na bazie wody. Mają najbardziej naturalny skład i są przyjazne dla skóry, gdyż nie wywołują reakcji alergicznych oraz podrażnień. Sprawdzają się zarówno podczas zbliżeń, jak i używania gadżetów erotycznych, a co więcej, są łatwe w zmywaniu. Z reguły są jednak niewystarczające w przypadku kobiet, które borykają się ze znaczną suchością pochwy.

Lubrykanty silikonowe to śliskie i zarazem najtrwalsze żele intymne, które zawierają w swoim składzie silikon. Sprawdzają się w szczególności podczas seksu analnego oraz zabaw pod prysznicem (nie wymywają się tak szybko, jak preparaty na bazie wody). Trzeba pamiętać, że lubrykanty silikonowe mogą reagować z gadżetami erotycznymi, dlatego przed użyciem ulubionej zabawki z żelem silikonowym warto przeprowadzić próbę reakcji chemicznej. W tym celu wystarczy niewielką ilość środka nanieść na wierzchnią warstwę gadżetu i odczekać chwilę. Jeśli powierzchnia stanie się lepka i dodatkowo będzie sprawiać wrażenie topnienia, wówczas nie należy używać lubrykantu z danym przedmiotem.

Lubrykanty olejowe, które są nieco rzadziej spotykanymi żelami intymnymi. Nie poleca się ich do stosowania z niektórymi prezerwatywami oraz gadżetami erotycznymi, ponieważ mogą spowodować ich uszkodzenia. Tego typu specyfików nie należy też wprowadzać w głąb ciała, ponieważ wagina lub odbyt mogą mieć trudność z całkowitym wydaleniem tłustej substancji. Lubrykanty olejowe są polecane głównie do używania jako zewnętrzny środek pielęgnacyjny, uelastyczniający ściany pochwy.

Lubrykanty zapachowe i smakowe, czyli żele, których skład został urozmaicony substancjami zapachowymi oraz smakowymi (najczęściej z owocową nutą: truskawkową, malinową, morelową itp.). Ze względu na dodatkowe związki mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia, dlatego nie są polecane dla wszystkich.

Lubrykanty stymulujące, zawierające w swoim składzie związki aktywne o właściwościach rozgrzewających, chłodzących, wywołujących mrowienie skóry itp. Tego typu żele intymne sprawiają, że okolice intymne stają się bardziej wrażliwe na odbierane bodźce, przez co potęgują doznania erotyczne.

Lubrykanty 2w1, czyli mające dwa zastosowania: tego typu środki mogą być wykorzystywane zarówno jako środek nawilżający do okolic intymnych, jak i do masażu erotycznego. Zwykle są wzbogacane o delikatny zapach oraz smak.
Jaki jest skład nawilżających żeli erotycznych?
Oprócz składnika bazowego, czyli wody, silikonu lub oleju, w lubrykantach często stosuje się wiele innych substancji pomocniczych. Z tych najbardziej popularnych można wymienić między innymi takie związki jak:

  • Cukier lub gliceryna – to składniki słodzące, które często występują w żelach o właściwościach stymulujących oraz tych dedykowanych do masażu. Niestety związki te, zwłaszcza u osób, które mają za sobą infekcje o charakterze grzybiczym, mogą wywoływać podrażnienia, a nawet przyczyniać się do nawrotów uporczywych dolegliwości intymnych.
  • Benzokaina – to substancja o właściwościach znieczulających, która najczęściej jest obecna w lubrykantach analnych lub opóźniających wytrysk. Związek ten powszechnie jest stosowany przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych, a nawet w czasie niektórych zabiegów lekarskich.
  • Kapsaicyna – to ekstrakt otrzymywany z papryczki chili, który stanowi częsty składnik lubrykantów o działaniu rozgrzewającym. Preparaty z dodatkiem tej substancji po naniesieniu na okolice intymne wywołują uczucie delikatnego mrowienia.
  • Parabeny – czyli środki konserwujące, których głównym zadaniem jest przedłużanie trwałości żelu intymnego. Ich wpływ na ludzki organizm nie jest do końca znany, ale mogą przyczyniać się do wywoływania reakcji alergicznych, zwłaszcza u osób z delikatną i wrażliwą skórą.
  • Spermicydy – to najczęściej stosowane w lubrykantach środki o działaniu plemnikobójczym. Trzeba jednak wiedzieć, że ich stężenie na ogół jest tak małe, że w żaden sposób nie mogą zabezpieczać przed niepożądaną ciążą,
  • Aloes – substancja pochodzenia roślinnego, która wykazuje właściwości chłodzące oraz łagodzące. Może stanowić świetny zamiennik dla gliceryny, nie powodując przy tym podrażnień. Wyciąg z aloesu jest o wiele łagodniejszy niż np. mentol, który w lubrykantach również jest odpowiedzialny za chłodzenie.

Czym kierować się przy wyborze lubrykantu?

Chcąc wybrać odpowiedni lubrykant, warto traktować tego typu środek przede wszystkim jako kosmetyk i nie sięgać po pierwszy najtańszy preparat z drogerii. Bardzo często jest bowiem tak, że w parze z niską ceną idzie nie tylko kiepska jakość produktu, ale także długi i nie zawsze przyjazny dla zdrowia skład chemiczny. Tak jak w przypadku wielu innych kosmetyków, należy czytać etykiety, zwracać na krótkie składy i być świadomym tego, jakich związków użyto do wyprodukowania danego preparatu.

Sięgając po lubrykant, o ile jest taka możliwość, warto go wcześniej wypróbować, np. zamawiając próbkę żelu lub sięgając po tester dostępny w drogerii. Inną alternatywą może być też zamówienie produktu o mniejszej pojemności. Konsystencja lubrykantu powinna być gładka i jednolita, nie kleista, natomiast zapach i smak pozbawiony chemicznego aromatu. Warto też zwracać uwagę na wszelkie zmiany w kolorze. Większość dostępnych żeli intymnych jest przezroczysta, jeśli więc barwa będzie żółta lub brązowawa, może to oznaczać, że produkt stracił przydatność do użycia.

Lubrykant: dlaczego warto?

Lubrykanty są tworzone głównie po to, aby urozmaicić igraszki w sypialni i spowodować, że zbliżenia będą jeszcze bardziej przyjemne. Dzięki tego typu produktom można nie tylko we właściwy sposób zadbać o nawilżenie okolic intymnych, ale także zmniejszyć ryzyko powstawania bolesnych otarć czy uszkodzeń błon śluzowych. Dostępne w sprzedaży żele erotyczne mogą niewielkim kosztem poprawić jakość życia seksualnego, a także zainspirować do poszukiwania nowych przeżyć, zarówno tych smakowych, jak i dotykowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *