Operacja powiększenia piersi krok po kroku

Powiększanie piersi to jedna z najczęstszych operacji plastycznych przeprowadzanych na całym świecie. I choć przyczyn, dla których kobiety decydują się na ten krok, jest wiele, to jednak do najczęstszych wymienianych należy chęć zwiększenia swojej atrakcyjności. Kobietom po operacjach czy mastektomii zależy na poprawie komfortu psychicznego. Bywa, że źle czują się ze swoim ciałem, wstydzą się pokazać partnerowi nago, czy wyjść na plażę w stroju kąpielowym. Niezależnie od tego, jakie są motywacje, warto wiedzieć, jak taka operacja wygląda krok po kroku.

Marzenia o większym biuście

Pierwsze próby powiększania biustu metodą chirurgiczną sięgają czasów sprzed II Wojny Światowej. Ponieważ warunki higieniczne nie były jeszcze tak sterylne, jak obecnie, a medycyna tak zaawansowana, zabiegi te były przeprowadzane na dość prymitywnych salach operacyjnych. Sam sposób, w jaki wówczas wypełniano biusty, jest niedopuszczalny obecnie. Do małych woreczków upychano po prostu watę, następnie sterylizowano je we wrzątku i umieszczano w kobiecych piersiach. Buc więc dziwnego, że wiele kobiet miało potem problemy z zakażeniami i powikłaniami po takiej operacji.

Dopiero po kilkudziesięciu latach medycyna zrobiła milowy krok naprzód i do kobiecych biustów zaczęto wkładać lub wstrzykiwać silikon. Ta ostatnia metoda niosła jednak za sobą nie tylko ryzyko powikłań, ale również była mocno nieprzewidywalna, jeśli chodzi o efekt. Lekarz nigdy nie miał pewności, jak materiał rozłoży się w piersi. W wielu przypadkach niestety więcej było okaleczeń niż skutków pozytywnych.

Obecnie doświadczenie chirurgów plastycznych w tej dziedzinie jest bardzo duże i, mimo iż ciągle ciężko jest mówić o operacji powiększenia biustu jako o rutynowym zabiegu, to jednak efekty są dużo bardziej przewidywalne, a sama operacja z pewnością bezpieczniejsza niż przed laty.

Jaki rodzaj wypełnienia stosuje się przy operacji powiększenia piersi?

Na całe szczęście czasy woreczków wypełnionych watą odeszły w zapomnienie, a w ich miejsce zaczęto stosować specjalistyczne implanty chirurgiczne. Do najpopularniejszych z nich należą te wypełnione silikonem oraz solą fizjologiczną. Sama powłoka implantu wykonana jest najczęściej również z silikonu. Rzadziej, ze względu na ryzyko powikłań, stosuje się implanty powleczone poliuretanem.

To, jaki rodzaj wypełnienia zostanie zastosowany, zależy od pacjentki. Lekarz podczas konsultacji omawia szczegółowo wady i zalety stosowania implantów silikonowych i wypełnionych solą fizjologiczną. Te pierwsze wypełnione są specjalnym silikonowym żelem, który naśladuje ludzką tkankę tłuszczową. Piersi wypełnione silikonem są więc trudniejsze do odróżnienia od naturalnych. Z kolei wypełnienie solą fizjologiczną jest bezpieczniejsze ze zdrowotnego punktu widzenia. Co prawda ryzyko pęknięcia implantu jest stosunkowo niewielkie, jednak zdecydowanie bezpieczniej dla pacjentki jest – jeśli już dojdzie do takiego incydentu – by pękł implant z solą fizjologiczną. Płyn ten bowiem jest wchłaniany przez ludzki organizm i ryzyko podrażnienia i wystąpienia stanu zapalnego jest znacznie mniejsze niż w przypadku implantu silikonowego.

Kształt też ma znaczenie

Jedną z decyzji, jaką musi podjąć kobieta przed operacją powiększenia piersi, jest wybór kształtu protezy piersiowej. Oczywiście lekarz bierze pod uwagę osobiste preferencje pacjentki, jednak nie tylko one decydują o ostatecznym wyborze. Ma na niego wpływ również budowa ciała i rozmiar piersi przed operacją.

Implanty piersiowe mogą być okrągłe lub anatomiczne. To drugie wypełnienie jest kształtem bardziej dopasowane do naturalnego wyglądu kobiecego biustu. Decydując się na implant okrągły, trzeba mieć świadomość, że po kształcie piersi będzie można rozpoznać interwencję chirurga w naturę. Piersi są wówczas zbyt idealne, by mogły być prawdziwe. Implanty okrągłe dają zdecydowanie większy efekt sztucznego biustu niż te o kształcie anatomicznym.
Z kolei implanty anatomiczne, z uwagi na fakt dopasowania się do naturalnych kobiecych kształtów, mogą mieć tendencję do opadania. Idealnie sprawdzają się u pań, które nie chcą, by na ich piersiach znać było rękę chirurga, a także u tych, które mają asymetryczny biust (efekt korekty jest naturalny i nierzucający się w oczy). Implanty anatomiczne są też używane do rekonstrukcji piersi po mastektomii.

Na czym polega operacja powiększenia piersi?

Istnieje kilka sposobów umieszczenia protezy w kobiecej piersi. Może ona być umiejscowiona pod mięśniem piersiowym większym (podmięśniowo) lub pod tkanką gruczołową tworzącą pierś (podgruczołowo). O wyborze miejsca umiejscowienia implantu decyduje ilość tkanki podskórnej i gruczołowej, szerokość klatki piersiowej oraz jej kształt. Jeśli tkanki gruczołowej jest niewiele, proteza zostaje wprowadzona podmięśniowo. W innym przypadku mogłoby się okazać, że kształt implantu jest widoczny gołym okiem, a sama proteza nie jest odpowiednio spłaszczona.
Podczas operacji chirurg wykonuje nacięcie bezpośrednio pod piersią, pod pachami lub ewentualnie dookoła sutków i tamtędy wprowadza do piersi implant.

Powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową

Tak zwany lipomodeling, czyli zabieg powiększania piersi własną tkanką tłuszczową, jest coraz bardziej popularny. Najlepsze rezultaty uzyskuje się u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, których naturalne piersi nie są zbyt duże i nie opadają. Kluczową kwestią jest posiadanie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej do pobrania.

Zabieg ten stosowany jest do niewielkiej korekty rozmiaru biustu – jednorazowo można bowiem powiększyć piersi o jeden rozmiar. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, iż zarówno w dotyku, jak i wizualnie piersi są nie do odróżnienia od naturalnych. Dodatkowo kobieta nie odczuwa dyskomfortu związanego z wszczepieniem ciała obcego do jej organizmu.

Procedura powiększania biustu własną tkanką tłuszczową może być przeprowadzania wielokrotnie. Pomiędzy zabiegami musi nastąpić jednak minimum trzymiesięczna przerwa.
Kobiety, które decydują się na tę metodę, muszą pamiętać, że lipomodeling może nie być zabiegiem trwałym. Jeśli kobieta schudnie, tkanka tłuszczowa również ulegnie redukcji tak, jak przy naturalnym biuście. I odwrotnie – przybranie na wadze może powodować powiększenie biustu o kolejny rozmiar.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest stosunkowo niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na implant. Również okres rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, ponieważ organizm nie walczy z ciałem obcym.

Zalecenia po operacji powiększenia biustu

Operacja piersi jest dość poważną ingerencją w organizm, a dodatkowo wprowadzenie do niego ciała obcego, może się wiązać z ryzykiem powikłań. Osoby, które decydują się na ten zabieg, powinny mieć świadomość ryzyka i bezwzględnie słuchać lekarza oraz stosować się do zaleceń pooperacyjnych.

Najważniejsze zalecenia wiążą się z unoszeniem rąk, uprawianiem sportów (w szczególności tych, w których wykorzystywane są mięśnie piersiowe) oraz noszeniem specjalnej, pooperacyjnej bielizny. Kluczowe są pierwsze trzy miesiące po operacji, kiedy rany zabliźniają się, a organizm przyzwyczaja do implantów. Mimo iż nie jest to zabronione, lekarze nie zalecają również kobietom, które przeszły operację powiększenia biustu, karmienia piersią.
Operacje powiększenia biustu są w stanie teoretycznie powiększyć piersi o wiele rozmiarów. Jednakże nie zaleca się wszczepiania dużych implantów bardzo szczupłym kobietom, gdyż mogą one zaburzać naturalne proporcje sylwetki. Tak jak we wszystkim, tak również w operacji powiększenia piersi, należy zachować umiar i rozwagę.

Niewątpliwą zaletą operacji plastycznej jest fakt, że „sztuczne” piersi nie poddają się czasowi. I nawet po wielu latach biust pozostaje atrakcyjny, nie zmienia się jego kształt oraz nie traci on na jędrności. Możliwości wyboru spośród metod i środków wypełnienia jest tak wiele, że każda kobieta, która zdecyduje się na operację, może liczyć na to, iż jej biust będzie wyglądał ponętnie i naturalnie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *