4 substancje mające decydujący wpływ na życie erotyczne

4 substancje mające decydujący wpływ na życie erotyczne

Na naszym blogu nieraz poruszaliśmy tematy związane z różnymi preparatami i składnikami diety, jakie oddziałują na życie erotyczne. Mogłeś dowiedzieć się o produktach spożywczych wzmagających libido i zapewniających wyższą potencję, o środkach gwarantujących zwiększenie doznań i o wielu innych produktach. W tym artykule zebraliśmy kilka szczególnych substancji, mających ogromne znaczenie dla życia erotycznego. Są to zarówno związki działające pozytywnie, jak i negatywnie. Czym są i w jaki sposób wpływają na zdrowie seksualne? Czytaj dalej!

Testosteron – najbardziej męski związek organiczny

Hormon, mający ogromny wpływ na prawidłowy rozwój organizmu mężczyzny, ale i oddziałujący na popęd seksualny u obu płci. Testosteron to typowo męski związek, produkowany przez jądra, a u kobiet przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko. Jego produkcja u panów zdecydowanie przewyższa tę u pań, dzięki czemu, już na etapie życia płodowego, wykształcają się m.in. męskie narządy, a na dalszym etapie życia – cechy płciowe dalej się rozwijają.

Jego odpowiednie stężenie nie tylko reguluje libido (u pań w nieco mniejszym stopniu), ale przede wszystkim – oddziałuje na „hydraulikę”. Prawidłowa ilość tego hormonu we krwi zapewnia pewniejszą i silniejszą erekcję. Jeśli poziom spada – pojawiają się problemy związane z potencją, ale i m.in. łamliwością kości lub wykształceniem się cech kobiecych (np. ginekomastia).

Nie oznacza to jednak, że testosteron powinien być „pakowany” w organizm bez końca. Wręcz przeciwnie! Zbyt wysokie stężenia tego związku mogą wywoływać nadpobudliwość i agresję, niekontrolowane wzwody i zaburzenia czynności seksualnych. Co więcej – organizm automatycznie dąży do obniżenia poziomu tej substancji, szczególnie gdy występuje ona w nadmiarze. I niestety – bardzo często zachodzi to przez tzw. proces konwersji androgenów, przekształcanych z testosteronu w… estrogeny, czyli hormony typowo kobiece. Wszystko idzie tym szybciej i gwałtowniej, im więcej mężczyzna ma tkanki tłuszczowej.

Estrogen – najseksowniejszy z hormonów

Skoro mówiliśmy o testosteronie, to nie powinno zabraknąć tu jego „odpowiednika” – typowo żeńskiego hormonu, wpływającego na płodność, wygląd oraz libido kobiet. Zasadniczo estrogeny to nazwa zbiorcza różnych związków organicznych, jaką, dla ułatwienia, będziemy posługiwali się w tym artykule. Estrogeny produkowane są przez jajniki, ale powstają również w tkance tłuszczowej, kościach i w mózgu.

Substancja ta, podobnie jak testosteron, najintensywniej wydzielana jest zarówno w życiu płodowym podczas różnicowania płci, jak i w czasie dojrzewania, gdy rozwijają się cechy płciowe danej osoby. Poza tym estrogen wzrasta i spada w zależności od cyklu menstruacyjnego. W czasie owulacji jego stężenie zdecydowanie rośnie. Skutek? Wysoka płodność wynika z wyższej ilości estrogenów, a te z kolei podnoszą libido. Tym samym panie zwykle mają większą ochotę na seks, gdy są gotowe do zapłodnienia. Ilość estrogenu jednak rośnie także tuż przed miesiączką. Wówczas koreluje to z wyższym stężeniem testosteronu, który – jak już wiesz – również oddziałuje na popęd u pań.

Wiesz już, że estrogen wpływa na płodność, libido oraz wykształcenie się kobiecych cech. I warto wiedzieć, że ten ostatni efekt występuje nie tylko u pań… ale i u mężczyzn. Jak mogłeś wyżej przeczytać, na skutek działania aromatazy dochodzi do konwersji testosteronu w estrogeny, a dokładniej mówiąc w estradiol, czyli jeden z najsilniejszych rodzajów tego związku. Ma to zgubne rezultaty dla męskości, gdyż powoduje m.in. obkurczenie a w skrajnych przypadkach niemal zanik jąder, zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej oraz… porost piersi. Ginekomastia, jak nazywa się ta dolegliwość, choć odwracalna, często staje się przyczyną kompleksów u panów, a dodatkowo wywołuje nierzadko boleści.

Nie oznacza to, że to hormon absolutnie niepożądany u mężczyzn. On również bierze udział w różnicowaniu płci i oddziałuje na potencję panów. Kiedy jednak za produkcję estrogenu u kobiet odpowiadają głównie jajniki, u mężczyzn za ich syntezę – mózg, moszna i tkanka tłuszczowa. A jakie są skutki niedoboru estrogenów u panów? Bezpłodność, obniżenie zdolności analitycznych, niemożność odbycia stosunku… To tylko niektóre z nich.

I tutaj ciekawostka – w myśl kultury judeochrześcijańskiej testosteron powinien być starszym hormonem od estrogenu. W końcu to mężczyzna został stworzony jako pierwszy. Jednak – jak donoszą endokrynolodzy – to właśnie estrogen jest starszy!

Kortyzol – zabójca libido!

Tym razem nie mówimy o substancjach typowo kobiecych czy męskich, gdyż zarówno panie, jak i panowie produkują kortyzol w zależności od tego, jak wiele stresu przeżywają. Hormon ten odpowiada za uczucie gotowości do działania. W przeciwieństwie do adrenaliny nie jest wydzielany nagle, w sytuacji maksymalnie stresowej. Kortyzol to raczej czujny wartownik i „człowiek” od wszystkiego, który pozostaje stale obecny, szczególnie gdy „przypadek” stopniowo się zaostrza i wymaga działania. To dzięki kortyzolowi też wstajemy rano – wraz ze wschodem słońca obniża się poziom melatoniny, a wzrasta poziom tego „hormonu stresu”, zmuszając nas do pobudki.

Jak każdy związek tego typu – stanowi substancję niezbędną w ludzkim organizmie, ale przez tempo życia występuje w nadmiernej ilości, wywołując wiele niepożądanych efektów. Napięcie emocjonalne, nerwowość, łatwe wyprowadzanie z równowagi… to tylko niektóre skutki. Niestety – ma także zgubny wpływ na naszą seksualność. Wysokie stężenie kortyzolu we krwi koreluje ze wzrostem prolaktyny – hormonu odpowiadającego za produkcję mleka, ale i obniżenie napięcia seksualnego. Tym samym wprowadza nas w stan obniżonego libido. Ponadto może utrudniać zbliżenie przez zmniejszenie potencji – u mężczyzn stres zaburza procesy erekcji, a u kobiet – m.in. lubrykację pochwy.

Dlatego tak ważne jest, by dbać o relaks i zdrowy tryb życia, obejmujący stosowną dietę i ruch. Dlaczego? Stan odprężenia, np. przez medytację czy oddawanie się hobby, naturalnie zmniejsza napięcie emocjonalne, a co za tym idzie – ilość kortyzolu. Zdrowy jadłospis zaś, bogaty w najróżniejsze składniki odżywcze, zmniejsza stres oksydacyjny i wspiera procesy zdrowotne, zachodzące w organizmie. Natomiast ruch to naturalny sposób na produkcję endorfiny – hormonu szczęścia, samodzielnie obniżającego poziom kortyzolu.

Kantarydyna – najsilniejszy związek dla kochanków

Na koniec zostawiliśmy substancję, której niezwykłe właściwości dostrzeżono już bardzo dawno. Kantarydyna to organiczny związek chemiczny, wydzielany przez pryszczela lekarskiego, owada o mało wdzięcznej nazwie, ale za to będącego swojego rodzaju świętym Graalem kochanków. Ten mały chrząszcz nazywany jest powszechnie… hiszpańską muchą. To zaś najsilniejszy afrodyzjak, jaki zna człowiek.

Warto jednak zauważyć, że oryginalna kantarydyna, tj. ta produkowana ze wspomnianego owada, w nadmiernej ilości stanowi silnie toksyczny związek. Jednak, jak to się mówi, doza stanowi truciznę, dlatego w niewielkich ilościach działa ona silnie na libido kobiet i mężczyzn, zapewniając m.in. świetne ukrwienie narządów rodnych. Dzisiaj, dla bezpieczeństwa klientów, stosuje się syntetyczne substytuty tej substancji, jakie oferuje m.in. nasz sklep erotyczn . Różnią się one tym od swojego pierwowzoru, że wyzbyte są negatywnych skutków, gwarantując całe spectrum korzyści płynących ze stosowania hiszpańskiej muchy. Wśród nich jest np. Sex Elixi . Ze względu na niezwykłe działanie tej substancji i moc doznań, jakie gwarantuje, musiała się ona pojawić w naszym zestawieniu.

Chemia miłości

Ludzkie ciało stanowi ogromne laboratorium, w którym stale zachodzą jakieś reakcje chemiczne. Zarówno miłość, poczucie przywiązania, jak i te bardziej fizyczne aspekty relacji międzyludzkich warunkowane są tym, czy wspomniane procesy są zaburzone i czy stężenie poszczególnych substancji uległo zachwianiu. Powyżej mogłeś dowiedzieć się więcej o 4 związkach mających ogromne znaczenie dla ludzkiej seksualności. Wszelkie wahania w ich ilości mogą zburzyć ten porządek i doprowadzić do wielu negatywnych skutków.

Dlatego też warto dbać o to laboratorium – przez regularne badania, zdrowy tryb życia, dobrą dietę, niekiedy suplementację poszczególnych składników. W ofercie naszej drogerii znajdziesz wiele preparatów, które Cię wesprą w tym zadaniu. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie właściwe funkcjonowanie i najlepszą kondycję fizyczną… i seksualną.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *