Czy seks jest człowiekowi niezbędny do życia? Na pewno konieczny (choć osiągnięcia naukowe wskazują, że niekoniecznie) do jego stworzenia. Wiele osób jednak na powyższe pytanie odpowiedziałoby twierdząco. W końcu trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w oderwaniu od cielesności i bez realizowania potrzeb ciała czy bliskości. Często jednak mówi się o tym w kontekście „zwykłego” napięcia seksualnego, przejawiającego się pobudzeniem, nerwowością, a w skrajnych przypadkach – niemożnością skupienia się na innych rzeczach. Kobiety jednak objawy te przeżywają dużo silniej i dużo poważniej. O czym mowa?
Wiele pań nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą cierpieć na tzw. zespół Kehrera. Choroba wdowia, jak się go potocznie nazywa, daje objawy, które nie są na tyle charakterystyczne, by już po jednym z nich stwierdzić, że ma się z tą dolegliwością do czynienia. Bardzo ważne więc, by przypadłość tę rozpatrywać przez pryzmat przynajmniej większości zbiegających się symptomów. Choć potrzeba seksualna organizmu różnych kobiet jest inna, to każda z nich może na pewnym etapie swojego życia zmierzyć się z tym problemem.
Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy mówi się o zespole Kehrera albo czy potencjalnie Ty lub Twoja partnerka (więc… pośrednio również i Ty) się z nim zmaga – przeczytaj poniższy tekst. W artykule przedstawiamy najczęstsze objawy napięcia seksualnego, które mogą przynieść realne szkody w kobiecym organizmie. Wskazujemy możliwe przyczyny oraz podpowiadamy, jak zaradzić chorobie wdowiej. Zapraszamy do czytania!
Z tego artykułu dowiesz się:
- 1 Czym właściwie jest zespół Kehrera i jak się objawia?
- 2 Jakie są objawy zespołu Kehrera?
- 3 Skąd się bierze zespól Kehrera?
- 4 Inne potrzeby seksualne
- 5 Nagłe obniżenie potencjału partnera
- 6 Niezrozumienie potrzeb seksualnych drugiej połówki i konflikty
- 7 Długie rozłąki
- 8 Jak poradzić sobie z chorobą wdowią?
Czym właściwie jest zespół Kehrera i jak się objawia?
Dolegliwość ta dotyczy tylko kobiet. Pojawia się ona w momencie, gdy partnerka pozostaje przez dłuższy czas niezaspokojona seksualnie, nawet jeśli uprawia seks. Co ważne – jej libido pozostaje na normalnym poziomie. Tym samym nie jest to wynik wybujałych potrzeb seksualnych, a po prostu – poczucia zaniedbania i braku zaspokojenia potrzeb erotycznych.
Niestety – choroba wdowia (skąd ta nazwa – wyjaśnimy niżej) wciąż w społeczeństwie stanowi pewne tabu. Z tego tytułu wiele pań nawet nie wie, że zmaga się z tego typu dolegliwością, szukając przyczyn w innych miejscach. Objawy są na tyle nieswoiste, że sami lekarze, którzy nie wnikają w życie seksualne swoich pacjentek, mają problem, aby rozpoznać tę przypadłość.
Jakie są objawy zespołu Kehrera?
To, jak wpływa abstynencja seksualna na człowieka, poruszaliśmy już na naszym blogu niejednokrotnie. Zazwyczaj jednak wstrzymywanie się od seksu wywołuje te skutki w dalszej perspektywie, przez co nie są tak oczywiste i zwykle się ich nie zauważa z dnia na dzień. W przypadku choroby wdowiej wygląda to nieco inaczej.
Należy zaznaczyć, że rozwój tej dolegliwości ma dwie fazy. W pierwszej dotyczy ona wyłącznie sfery psychicznej. Zespół Kehrera objawia się m.in. ogólnym pobudzeniem. I to niestety – w tym negatywnym rozumowaniu. Zachowanie to porównuje się do tego, jakie występuje w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Czyli kobieta jest:
- podenerwowana,
- pobudzona,
- opryskliwa,
- skłonna do wchodzenia w konflikty.
Wysokie napięcie seksualne zaczyna więc przekładać się na emocjonalne, przez co może cierpieć z powodu wahań nastroju, jak i po prostu – reagować agresywnie na osoby z otoczenia.
W pewnym momencie zespół Kehrera przechodzi w drugą fazę, która objawia się już czysto fizycznie. Ponownie – symptomy nie są charakterystyczne, chyba że spojrzy się na nie wszystkie razem. Jakie zatem objawy widoczne są „gołym okiem”? Wyróżnia się ich 5:
- boleści pojawiające się w dole brzucha oraz w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Często myli się je z innymi dolegliwościami ginekologicznymi lub związanymi ze stanami zwyrodnieniowymi czy nieprawidłową postawą,
- wystąpienie hemoroidów, które mogą przekształcić się w żylaki odbytu. Co więcej – te drugie mogą pojawić się również na wargach sromowych, jak i naczyniach krwionośnych, występujących w okolicach miednicy mniejszej czy podudzi,
- bardziej charakterystyczny jest świąd w okolicach intymnych. Wraz z nim mogą pojawić się upławy oraz nadmierna wrażliwość na dotyk,
- obrzęk macicy oraz zmniejszenie produkcji lub zanik wydzieliny szyjkowej, zaburzony zostaje również cykl miesiączkowy,
- pojawiające się bolesne skurcze w okolicy wiązadeł krzyżowo-macicznych.
Przy rozpoznaniu tych 5 objawów można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że dana kobieta cierpi z powodu zespołu Kehrera. Jakie natomiast są przyczyny choroby wdowiej?
Skąd się bierze zespól Kehrera?
Jak wyjaśniliśmy na początku, przypadłość ta dotyczy pań cieszących się prawidłowym libido, ale jednocześnie cierpiących z powodu niezaspokojonych potrzeb seksualnych. Przez to rozumiemy nie tyle nieuprawianie seksu, ile brak satysfakcji z życia erotycznego. Zespół Kehrera bardzo często pojawia się u pań, które np. w poprzednim związku miały bardziej satysfakcjonujące relacje łóżkowe, a w obecnym – nie są w stanie czerpać pełnej przyjemności. Nierzadko pojawia się on u kobiet rozwiedzionych i wdów (stąd nazwa – choroba wdowia), żyjących bez seksu. Co jeszcze może wpływać na to, że ta dolegliwość się pojawia?
Inne potrzeby seksualne
Wskazuje się m.in. na różnice temperamentów partnerów. Potrzeby seksualne są sprawą bardzo indywidualną. Kiedy jednym wystarczy seks raz na miesiąc, inni mogą go potrzebować nawet kilka razy dziennie. W sytuacji, gdy w związku to partnerka jest aktywniejsza seksualnie – brak inicjatywy i gotowości do zbliżenia ze strony drugiej połówki może prowadzić do niezaspokojenia, a tym samym – rozwoju zespołu Kehrera.
Nagłe obniżenie potencjału partnera
Trudniejsza wydaje się sytuacja np. w związkach, gdy oboje kochanków wcześniej cieszyli się dobrym życiem erotycznym, ale np. zdolność mężczyzny do uprawiania seksu została mocno ograniczona. Chodzi m.in. o takie sytuacje jak wypadki, w wyniku których partner stracił czucie w dolnej partii ciała, jak i problemy z potencją, wynikające z wieku lub chorób układu krążenia czy prostaty.
Niezrozumienie potrzeb seksualnych drugiej połówki i konflikty
Problemy z chorobą wdowią mogą pojawić się także wtedy, gdy kochanek jest głuchy na potrzeby seksualne partnerki. Zła komunikacja co do tego, czego partnerka pragnie, egoizm w łóżku ze strony faceta, jak i szereg innych czynników, sprawiających, że mężczyzna okazuje się marnym kochankiem (przynajmniej dla niej), mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu Kehrera. Co więcej – kiepskie relacje w związku, konflikty, kłótnie, prowadzące np. do ograniczenia życia seksualnego również mogą być tu przyczyną.
Długie rozłąki
Ostatecznie – choroba wdowia dotyczy partnerek mężczyzn, których często nie ma w domu. I nie chodzi tu o nadgodziny, a np. o specyfikę konkretnych zawodów. Żony czy narzeczone marynarzy, żołnierzy, zawodowych kierowców bardzo często muszą mierzyć się z wyższym napięciem seksualnym i jego objawami.
Jak poradzić sobie z chorobą wdowią?
Skutkiem zespołu Kehrera są nie tylko dolegliwości dotyczące bezpośrednio kobiety, ale i związku w ogóle. Tym samym pojawiają się często konflikty, mające przełożenie na jakość życia obojga partnerów. Dlatego tak ważne jest podjęcie środków zaradczych, mających na celu zniwelowanie tych dolegliwości.
Dobrze zacząć od szczerej rozmowy z partnerem. W przypadku obaw, że mógłby poczuć się urażonym, warto skorzystać z pomocy terapeuty – seksuologa. Z jego pomocą kochankowie mogą się nauczyć łatwiej komunikować sobie swoje potrzeby seksualne, a także dowiedzieć się, że źródłem problemów w związku może być wysokie napięcie erotyczne, które nie znajduje ujścia.
Przydatne mogą się okazać środki na popęd. To nie tylko suplementy, jak np. Libido Therapy w tabletkach, jakie m.in. regulują ochotę na seks i wpływają na wrażliwość okolic intymnych na bodźce (ergo – zwiększając siłę doznań), ale i takie preparaty jak LibiSpray intensiva, poprawiające krążenie, a tym samym – intensyfikujące doznania z pieszczot i penetracji. Tym sposobem można np. przyspieszyć orgazm lub go wzmocnić.
Jeśli to nie pomaga – często zaleca się masturbację. Samomiłość pozwala skutecznie rozładować napięcie seksualne, zmniejszając negatywny wpływ na organizm i oddalając wizję nabycia zespołu Kehrera. W takim wypadku doskonałym wsparciem będzie wibrator, który możesz zamówić w drogerii Intymnosc.pl. Do najbardziej radykalnych rozwiązań zalicza się albo zmniejszenie popędu przez środki farmakologiczne, albo… zmianę partnera. Jeśli jednak zależy Ci na obecnym mężczyźnie – warto wypróbować wszystkie poprzednie opcje.