Erotyczne sny – czyli o czym marzy podświadomość, kiedy śpimy

Sny zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony różnych specjalistów. Kiedyś interpretowali je kapłani, wyciągając z nich wróżbę dla władcy lub tych, którzy potrafili im wystarczająco dużo zapłacić. Później astrologowie, tworząc na ich podstawie fantastyczne wizje przyszłości, a od kilkudziesięciu lat są zainteresowaniem psychiatrów i psychologów. W naszych snach przeżywamy najróżniejsze chwile, te trudne, pełne zażenowania, strachu i niekiedy gniewu, w innym przypadku zaś – zupełnie przyjemne, wręcz hedonistyczne do granic możliwości.
Sny erotyczne mogą należeć do obu tych kategorii – bywa bowiem, że śnimy o koleżance, czy koledze z pracy. Niekiedy o kimś ze świata show-biznesu lub polityki. Ale też potrafimy mieć marzenia senne o osobach, z którymi w życiu byśmy nawet nie pomyśleli, aby zbliżyć się w taki sposób. Nie wszystko jednak jest tak oczywiste.
O czym najczęściej śnimy? Co mogą oznaczać sny erotyczne? Postarajmy się sobie przybliżyć choć trochę ten niezwykły, oniryczny świat.

Co najczęściej pojawia się w naszych snach?

Zacznijmy od faktu, że w 1966 roku naukowcy dowodzili, że mężczyźni i kobiety śnią nieco inaczej. Panowie zazwyczaj mieli dość dosłowne marzenia senne, w których byli agresywnymi zdobywcami, śniącymi o anonimowych pięknościach. Panie zazwyczaj marzyły sennie o znajomych, za to w nieprawdopodobny sposób. Na wynik tych badań jednak mogło wpłynąć to, że ankiety od studentów były kierowane do jednego człowieka – wykładowcy, który był mężczyzną. Stąd też niektórzy mogli się czuć nieco bardziej skrępowani, aby tak dosłownie pisać o swoich marzeniach sennych.
Jednak już 12 lat później przeprowadzono kolejne tego typu badania, w których wykazano, że intensywność snów pań i mężczyzn jest bardzo podobna.  Co więcej, w toku innych testów wykazano, że kobiety bardzo często śnią także o gwałcie. Być może właśnie stąd też się wzięło twierdzenie, że jest on jedną z najczęstszych fantazji erotycznych płci pięknej? Pamiętajmy jednak, że sen nie zawsze jest przyjemny, nawet jeśli jest z kategorii erotycznych.
O seksie śni też dojrzewająca młodzież – najczęściej w takich scenach pojawiają się wyidealizowane sylwetki partnerów (znajomych lub nie), z którymi oddają się cielesnym uciechom. To często w takich sytuacjach u chłopców pojawiają się nocne polucje (czyli niekontrolowany wytrysk w czasie snu), a u dziewcząt mogą pojawić się orgazmy. De facto ten oniryczny świat może być miejscem, w którym przeżywamy swój pierwszy raz.
Niektórzy też śnią o tym, że po prostu są nadzy, najczęściej w miejscach publicznych. Czasem towarzyszy temu poczucie swobody i wyzwolenia, jednak w wielu przypadkach wzmaga poczucie wstydu i zażenowania. Z opisów wynika, że zazwyczaj próbują się zakryć, a wszyscy w koło wytykają im to, że biegają z gołymi pośladkami po mieście. Co ciekawe – możemy śnić również niezależnie od naszej orientacji – heteroseksualne osoby mogą mieć zarówno homoseksualne marzenia senne, jak i homoseksualiści czasem śnią o osobach płci przeciwnej. Nie oznacza to jednak, że z orientacją osoby, która tak śni, jest coś nie tak czy w jakiś sposób jest ona zaburzona. To po prostu jeden z kolejnych snów, które mogą być zupełnie dowolne.
Innym razem marzenia senne są zupełnie nieprawdopodobne – śnimy o zwierzętach (lub, że sami jesteśmy zwierzętami), które odbywają stosunek z nami, o przedmiotach, które nigdy na jawie by się nam nie skojarzyły z erotyką, a tymczasem, we śnie – potrafią nas niesamowicie podniecać. Bywa też, że potrafimy śnić erotycznie o naszych krewnych, i to właśnie te sny wpędzają nas w największe zakłopotanie. Jak córki potrafią sennie marzyć o swoich ojcach, a synowie o matkach, tak też zdarzają się sny o rodzeństwie. Czy to, że takie sceny się pojawiają, powinno być powodem do niepokoju? Wyjaśnimy sobie to w dalszej części.
To, o czym śnimy, jest niemal całkowicie od nas niezależne (chyba że mamy zdolność świadomego śnienia), jednak naukowcy często wskazują, że uzależnione jest od tego, co na co dzień przeżywamy. Sny są tylko formą odreagowania naszego mózgu od codzienności. Dlatego też marzenia senne, także te o zabarwieniu erotycznym czy wprost seksualnym, mogą być zupełnie nieprawdopodobne.

Co mogą oznaczać poszczególne sny?

Przeanalizujmy sobie część powyższych przypadków:

  • Gwałt – kobiety mogą śnić o niechcianym seksie z wielu różnych powodów. Być może jest to ich projekcja lęków przed taką sytuacją lub też po prostu – przed byciem zdominowaną. Tego rodzaju marzenia senne mogą być również efektem wychowania – jeśli w domu wokół seksu panowała atmosfera tabu, a ojciec był typowym „samcem alfa”, wówczas takie sny mogą być sposobem na odreagowanie tych wszystkich sytuacji. Niektórzy naukowcy wskazują, że takie marzenia senne pojawiają się też u osób, które w przeszłości doznały nadużyć seksualnych – podświadomość więc próbuje sobie „odfiltrować” to zdarzenie.
  • Brutalny seks u panów – seks zawsze kojarzony był z władzą. To właśnie ci, którzy dzierżyli zarówno środki, jak i moc sprawczą nad plemieniem, miastem czy państwem zazwyczaj cieszyli się większym powodzeniem wśród kobiet. Brutalny seks, gdzie mężczyzna dominuje swoją partnerkę, może być właśnie wynikiem głębokiej potrzeby posiadania władzy albo wyrwania się z układu, w którym to on jest zdominowany przez kogoś innego. Można to również interpretować bardziej dosłownie – o potrzebie intensywnych seksualnych doznań.
  • Sen o nagości – to, jak należy odczytywać tego rodzaju sen, jest bardzo nieoczywiste. Wszystko bowiem zależy od tego, jak się czuliśmy jako „nagusy” w miejscu publicznym czy przy rodzinie. Jeśli nie obudziliśmy się z poczuciem zażenowania – najwidoczniej nasz mózg może realizować fantazje o ekshibicjonizmie. Natomiast w przypadku, gdy jest to przyczyna naszego wstydu, to może to wynikać także z wychowania – jeśli o seksie się w domu nie rozmawiało lub też wychowało się w społeczności, w której temat cielesności jest wstydliwy, mogą pojawiać się takie projekcje obaw zażenowania spowodowanej nagością.
  • Sny kazirodcze i niezgodne z naszą orientacją – to chyba ten rodzaj snów, po których budzimy się najbardziej zawstydzeni. Czy to jednak oznacza, że mamy skłonności jak Edyp, czy też nasza orientacja jest inna, niż do tej pory uważaliśmy? Rzadko kiedy. Tego typu sny najczęściej się pojawiają w momencie, gdy relacje z wybraną osobą wymagają pewnego zrewidowania. Być może objawiają się zarówno tuż po kłótni, jak i po innych wydarzeniach, które musiały wywrzeć na nas duży wpływ i wywołać silne emocje. W taki niekonwencjonalny sposób nasz umysł próbuje sobie poradzić z bodźcami, jakich dostarczamy mu na co dzień.

Są to przykładowe interpretacje snów erotycznych, jakie mogą się pojawić. Aby jednak dotrzeć do tego, co mogą oznaczać tego rodzaju marzenia senne, wymaga to głębokiej analizy, nie tylko snu, ale też emocji, które się z nim wiążą, i obiektów pożądania, z którymi współżyliśmy w świecie podświadomości. Jeśli zaś budzą nasz niepokój, to można udać się do specjalisty, który pomoże dostrzec, skąd takie sny się biorą.

Symbolika snów

Freud, jako jeden z głównych przedstawicieli twórców psychoanalizy, uważał, że sny są przede wszystkim projekcją naszych marzeń, w tym też erotycznych. Większość z rzeczy, które w nich widzimy, to tak naprawdę odwzorowanie obiektów seksualnych. Tym samym, jak sam twierdził, kiedy mężczyzna śni o szafie, to tak naprawdę może marzyć o pochwie. Niektórzy psychoanalitycy uważali to za interpretację „na wyrost”, jednak nie sposób nie zauważyć, że Freud ma sporo racji. Być może przesadą jest to, że de facto wiele snów odnosił właśnie do strefy seksualnej, kiedy umysł musi radzić sobie z mnóstwem innych problemów na co dzień.
Tak czy inaczej – w snach mamy mnóstwo symbolicznych elementów. Czasem może to być właśnie zwierzę, którym się stajemy lub które w naszym śnie uczestniczy. Innym razem jest to miejsce, w którym przebywamy, a nawet osoba, z którą uprawiamy seks.

Jak reaguje nasz organizm?

Sny mają realny wpływ na to, jak się czujemy – po koszmarach budzimy się, dysząc i często cali spoceni. Nie inaczej jest ze snami, w których uprawiamy seks. Choć sam stosunek nie jest prawdziwy, to podniecenie, które się w wyniku projektowanych obrazów pojawia, jest jak najbardziej prawdziwe. Tak samo, jak rzeczywisty może być orgazm, przeżywany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Ciało człowieka po erotycznym śnie prezentuje wszystkie typowe objawy świadczące o podnieceniu. Senne marzenia erotyczne więc balansują na krawędzi fantazji, koszmarów i prawdziwych doznań seksualnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *