Seks w związku – jakich zasad warto przestrzegać, by było on lepszy

To, jak ważny jest seks w związku, chyba dla wszystkich jest oczywiste. W czasie stosunki nie tylko pokazujemy najbliższej nam osobie, jak pożądana jest przez nas, to też fizyczne wyrażenie swoich uczuć i emocji, ale też przede wszystkim – doskonały sposób na zabawę we dwoje. Seks ma jednak dużo większy wymiar w związku – cementuje więzi, pomaga rozładować napięcie i wpływa na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Z czasem jednak może stać się mniej satysfakcjonujący. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem ilości obowiązków, w tym np. pojawieniem się dziecka, partnerzy są bardziej zmęczeni. Często wówczas albo porzuca się relacje intymne, albo ogranicza ich ilość do rutyny i minimum. Jest to jeden z poważniejszych błędów, gdyż to właśnie rezygnacja ze swoich relacji seksualnych prowadzi do wielu frustracji, które eskalują między partnerami i prowadzą do rozpadu związków.
To tylko jednak jeden z powodów, przez które intymność między dwojgiem ludzi w pewnym momencie zaczyna się psuć. Czy można jednak zrobić coś, aby się nie nudziła i cieszyła tak samo, jak na początku? Zdradzamy kilka przepisów na idealne pożycie seksualne, niezależnie od stażu związku.

Najważniejsze – umiejętna komunikacja swoich potrzeb

Choć w naszych artykułach już niemal do znudzenia możecie czytać o tym, jak ważna jest rozmowa, to my z zapałem jeszcze raz Wam to powtórzymy. Odpowiednia komunikacja na każdej płaszczyźnie, a już tym bardziej intymności, jest w związku szalenie ważna. Pomaga bowiem poznać i zrozumieć oczekiwania partnera, ale też ułatwia dotarcie do niego ze swoimi potrzebami.
Nie można oczekiwać, że on czy ona po prostu domyślą się, o co nam chodzi, jak chcemy być pieszczeni – w seksie zawsze ważne są jasne komunikaty, dzięki którym nie ma pola do błędnej interpretacji. Zawsze możecie też ustalić swój własny, wyjątkowy język, dzięki któremu będziecie mogli świntuszyć także w obecności innych, bez ich wiedzy. Ważne jest też to, aby wyzbyć się w swoich rozmowach o seksie jakiejkolwiek cenzury – to nie japońskie filmy dla dorosłych, gdzie najważniejsze narządy są zasłonięte, to Wasze łóżko i jeśli chcecie kląć i rzucać brzydkimi słowami, to tylko jeśli Wam to odpowiada – róbcie to.
Pamiętajcie, że o seksie też trzeba rozmawiać, nie uprawiając go. To pomoże Wam ustalić, czego tak naprawdę oboje oczekujecie od swoich igraszek – czy coś bardziej podnieca ją, czy jego? Czy może na coś jeszcze jest za wcześnie? Właśnie poza łóżkiem, nawet przy kolacji, śniadaniu lub w czasie jazdy samochodem takie rozmowy są najlepsze. Kto wie? Może od słowa do słowa nakręcicie się też na szybki numerek?

Nie bójcie się eksperymentować

Wiele osób ze związków z długim stażem narzeka na to, że ich seks nie jest w stanie już niczym zaskoczyć. Ot, stał się nieznośną rutyną, która nie ekscytuje, a raczej stała się rzeczywiście małżeńską powinnością. To jeden z głównych zabójców udanej relacji seksualnej. Dlatego tak ważne jest, by urozmaicać Wasze zbliżenia.
Warto zacząć od prostych rzeczy – wypróbować nowe pozycje (poszukiwanie inspiracji w Internecie już może być dla Was bardzo ekscytujące), sprawdzić jedną z gier, o jakich też pisaliśmy na naszej stronie lub urozmaicać te wyjątkowe chwile nastrojową muzyką. Jeśli zdecydujecie się pójść krok dalej, możecie skorzystać z oferty dobrej drogerii erotycznej i na początek kupić jakiś aromatyczny żel do masażu o odpowiednim działaniu – rozgrzewającym, chłodzącym lub po prostu relaksujący. Dzięki niemu grę wstępną można rozpocząć od zmysłowej pieszczoty, która z pewnością przypadnie obojgu do gustu.
Kolejnym krokiem będzie z pewnością zakup gadżetów erotycznych. Nie ma co czuć tutaj zażenowania – tu chodzi o rozkosz i zabawę, a wibratory, masturbatory i inne tego rodzaju urządzenia to nic innego, jak zabawki dla dorosłych. Warto z nich skorzystać, by rozpieścić swoje zmysły bardziej. Gwarantujemy, że jeśli do Waszych igraszek dołączy wibrujący przyjaciel, szybko odkryjecie nowy wymiar doznań seksualnych, o których wcześniej w ogóle nie śniliście. Warto też pomyśleć o jakichś nakładkach wibrujących na penisa, dzięki czemu wrażenia dla obojga będą dużo intensywniejsze.
Jeśli to wciąż będzie dla Was za mało, zawsze pozostaje opcja wypróbowania elementów dominacji i krępowania. Tego typu zabawy mogą znacząco podkręcić atmosferę w związku, ba! dla wielu par stają się swoistym stylem życia. Nie musicie oczywiście iść na całość – wystarczy włączyć do łóżkowych igraszek kajdanki, może jakiś pejcz czy gorset, a także seksowną bieliznę czy przebrania, by zbudować odpowiedni klimat.
Nie namawiamy Was jednak do próbowania szukania kontaktów seksualnych spoza związku. Zarówno swinging, jak i wszelkie formy stosunków grupowych nie zawsze są najlepszym wyjściem i wymaga raczej specyficznego podejścia do relacji międzyludzkich. Niektórzy twierdzą, że trójkąty czy, mówiąc wprost, orgie zacieśniały ich związki, budując niesamowite porozumienie na poziomie uczuciowym i emocjonalnym, jednak jak donoszą statystyki, wiele małżeństw takich prób nie przetrwało. Jest to więc wskazane wyłącznie dla tych osób, które są pewne, że nie będą zazdrosne o partnerów. Jeśli zaś jesteście choć odrobinę zaborczy wobec Waszych kobiet czy mężczyzn – nie ryzykujcie.

Warto zadbać o siebie (i o partnera)

Fakt, że jesteście już 10, 15 czy nawet 30 lat po ślubie nie oznacza, że możecie sobie odpuścić bycie atrakcyjnym. Po pierwsze – jeśli zaniedbacie siebie, poświęcając się jedynie licznym domowym i zawodowym obowiązkom, będziecie się szybciej męczyć, stracicie ochotę na wiele rzeczy, a przede wszystkim – zachwiejecie swoją samooceną. Chcąc nie chcąc – zaniedbanie siebie i swoich partnerów należy do najczęstszych przyczyn, przez które seks przestaje cieszyć. Nad tony kosmetyków czasem po prostu lepiej przedłożyć ćwiczenia, które pomogą zadbać o młodość i urodę. Zamiast wieczornego piwa, można wybrać lampkę wina we dwoje.
Jeśli zaczniecie dbać o siebie – ćwiczyć, lepiej się odżywiać, a także bardziej zwracać uwagę na to, co ubieracie na siebie, z pewnością będziecie się czuli dużo lepiej, a seks będzie bardziej satysfakcjonujący. Dość mówić, że wprowadzenie zbilansowanej i zdrowej diety, a także włączenie aktywności ruchowej przynajmniej dwa razy w tygodniu sprawi, że będziecie mieli dużo lepszą kondycję, poprawi się Wasze krążenie, a w tym także ukrwienie tych najważniejszych dla seksu organów – gwarantuje to dużo lepsze wrażenia zmysłowe i intensywniejsze orgazmy. Możecie również zachęcić swoich partnerów do tego, by uprawiać sport razem – bieganie, jazda na rowerze, czy nawet pewna forma fitnessu, jeśli wykonuje się je razem, są znakiem wspólnego zaangażowania i mogą działać jak behawioralne afrodyzjaki.

Porzućcie szkodliwe nawyki

Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna. Tymczasem, w pogoni za mamoną, często zarywamy nocki, doprowadzając do tego, że z czasem nie mamy energii na nic. Warto jednak zadbać o to, aby być w łóżku najpóźniej koło północy (gdzie oczywiście możecie jeszcze oddać się figlom) i przespać przynajmniej te 7 godzin.
Z drugiej strony – jeśli jesteśmy palaczami, to warto ten nałóg porzucić. Jest nie tylko niezdrowy – to jedna strona medalu. Z drugiej zaś warto pamiętać, że przez zmiany miażdżycowe mogą powodować problemy z potencją. Wspomnijmy też o tym, że po prostu zapach palonego tytoniu już dawno jest uważany za jeden z najbardziej odrzucających.
W piciu alkoholu w zasadzie nie ma nic złego – o ile zna się umiar. Codzienne picie piwa tudzież mocniejszych trunków wcale nie sprzyja temu, by oddać się miłości. Alkohol w końcu to toksyna, dodatkowo czyniąca nas ospałymi. Zapytacie – co z czerwonym winem? Przecież Francuzi piją je podobno do śniadania i cieszą się znakomitymi wynikami kardiologicznymi! Owszem – tyle że oni je piją mocno rozrzedzone z wodą i tylko jedną lampkę.
Obowiązkowo też należy porzucić niezdrowe jedzenie i przekąski. Tłuszcze trans i nadmiar węglowodanów sprawiają, że tyjemy, a przez to łatwiej się męczymy. Co więcej, dochodzi do poważnych zaburzeń hormonalnych, przez co zaburzona jest praca organów rozrodczych. Efekt? Możecie się domyślać.

Dbajcie o swoje potrzeby – dla siebie i udanego seksu

Powyższe wskazówki z pewnością pomogą odnaleźć się znów jako kochanków, nie tylko partnerów w życiu lub, co gorsza, tych, którzy śpią po dwóch skrajnych stronach łóżka. Dbając zarówno o swoje potrzeby, jak i wykazywanie troski o oczekiwania swoich partnerów, zaskakiwanie ich, a także wdrożenie zdrowszych zwyczajów w życiu, z pewnością przyniesie wymierne korzyści, objawiające się m.in. dobrym seksem. To klucz do sukcesu, w tym także udanego związku – a w końcu chyba niemal każdy chce w takim żyć.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *