Libido u ludzi ulega stałym zmianom. Naturalnie wzrasta i maleje w zależności od wieku oraz oddziałuje na nie stan zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Wbrew pozorom cechuje je duża wrażliwość na odmienne czynniki, a jego zaburzenia mogą wskazywać na niepokojące zmiany w organizmie, jak i nieść niekorzystne skutki. Od pewnego czasu obserwujesz u siebie spadek pociągu seksualnego? Być może zmagasz się z hipolibidemią. Czym ona jest? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do czytania!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest hipolibidemia?
O hipolibidemii mówimy w sytuacji, gdy dana osoba zmaga się z obniżeniem pociągu seksualnego. Potocznie oziębłość seksualna, a nawet seksualna anoreksja, ma różne podłoża. Objawia się m.in. przewlekłym lub nawracającym spadkiem albo brakiem ochoty na seks i wszelkie czynności seksualne.
Wyróżnia się dwa typy hipolibidemii:
- pierwotny,
- wtórny.
W pierwszym przypadku dotyczy to osób, które mają z nią do czynienia od początku swojej aktywności seksualnej. Wtórna, jak sama nazwa wskazuje, nie pojawia się od razu, a po pewnym czasie. Ten typ spotyka się zdecydowanie częściej i obserwuje się, że wraz z nim pojawiają się także inne zaburzenia, w tym potencji czy orgazmu.
Hipolibidemia a potrzeby seksualne
W przypadku pierwotnej hipolibidemii specjaliści nie są do końca zgodni co do jej charakteru. Niektórzy bowiem uważają, że oziębłość seksualna, obecna w życiu danej osoby od pierwszych chwil aktywności seksualnej, jest stanem dla niej naturalnym. Po prostu nie ma ona potrzeby, aby uprawiać seks częściej.
Dla niektórych normę stanowi fakt, że oddają się zabawom w łóżku lub masturbacji raz na dzień, a dla innych – nawet raz na miesiąc czy rzadziej. Wiele wynika z indywidualnych oczekiwań i zapotrzebowania na seks. Czy można w takim wypadku mówić o hipolibidemii? Wszystko zależy od tego, czy brak kontaktów cielesnych stanowi dla takiej osoby dyskomfort.
Kogo zwykle dotyczy hipolibidemia?
Hipolibidemia należy do najczęściej spotykanych zaburzeń pożądania. Dotyczy ona mężczyzn i kobiet, jednak to panie cierpią na nią dużo częściej. Dane statystyczne informują, że nawet 25% panów i 37% pań zmaga się z tą dolegliwością.
Problem ten wyraźnie częściej występuje u osób dojrzałych. Np. w Polsce wśród osób do 24 lat szacuje się, że cierpi z jego powodu 10%, ale np. w przypadku kobiet po 45. roku życia to nawet 67%! Taki sam odsetek szacuje się u mężczyzn dopiero po sześćdziesiątce.
Przyczyny hipolibidemii
Często przyczyny hipolibidemii nie występują samodzielnie, a wiążą się z szeregiem innych powodów, wpływających na obniżenie popędu seksualnego. Można je skategoryzować m.in. na czynniki:
- biologiczne,
- związane z partnerem,
- psychiczne,
- kulturowe.
Poniżej znajdziesz ich szerszy opis.
Czynniki biologiczne
To zdecydowanie jedna z najszerszych kategorii, w której mieszczą się zarówno choroby, jak i predyspozycje genetyczne. Niestety – hipolibidemia może być warunkowana dziedzicznie, ale nierzadko stanowi także skutek uboczny chorób. Często pojawia się np. w przypadku cukrzycy oraz przy zaburzeniach pracy tarczycy. Wskazuje się również, że wszelkie wahania hormonalne oraz nadwaga i otyłość mogą oddziaływać niekorzystnie na libido i w końcu prowadzić do hipolibidemii.
Ponadto dolegliwości tej sprzyjają nowotwory, choroby układu krążenia i serca, ale i stosowanie konkretnych leków, np. niektórych psychotropowych. Z drugiej strony – potrzeby seksualne zazwyczaj spadają wraz z wiekiem.
Sytuacja w związku
Częste konflikty i brak zrozumienia w życiu z partnerem mogą doprowadzić do obniżenia potrzeb seksualnych. Niechęć do drugiej połówki z powodu kłótni pogłębia się dodatkowo często właśnie przez brak więzi fizycznych między nimi, co sprawia, że sytuacja ta zaczyna się samodzielnie napędzać. Warto zaznaczyć jednak, że nie tylko konflikt między kochankami może prowadzić do hipolibidemii, ale i inne czynniki.
Za przykład podaje się np. niedbałość i nieatrakcyjność partnera. Z drugiej strony na obniżenie libido wpływa także zmęczenie rutyną i monotonia w życiu łóżkowym. Na szczęście – da się to dość łatwo przełamać, sięgając np. po feromony w perfumach. Te lotne substancje zapachowe mogą skutecznie pobudzić zarówno użytkownika, jak i towarzysza życia, działając ożywczo na stosunki seksualne między nimi.
Skutek zaburzeń psychicznych
Hipolibidemia może być wywoływana chorobami psychicznymi. Jej przyczyną mogą być np. zaburzenia afektywne, lękowe oraz fobie. Z drugiej strony za obniżone libido odpowiadać mogą traumy, np. powstałe w wyniku gwałtu lub molestowania. Należy jednak zaznaczyć, że nie muszą one mieć w ogóle podłoża seksualnego – traumatyczne zajścia, takie jak wypadki czy inne, emocjonalne, również mogą wpływać na pociąg seksualny. Poza tym na obniżony popęd seksualny często przekładają się m.in. nieprawidłowości w zakresie edukacji seksualnej oraz niskie poczucie własnej wartości (w szczególności wynikłe ze złego postrzegania swojego ciała).
Czynniki kulturowe
Takie zaburzenia jak hipolibidemia, często są skutkiem przebiegu procesu wychowania w określonym środowisku. Jeśli np. dana osoba dorastała w rodzinie, w której traktowano seks jako temat „grzeszny”, wówczas postrzeganie cielesności może być wypaczone, co z kolei prowadzi często do różnych nieprawidłowości.
Jest też druga strona – w przypadku osób uzależnionych od pornografii lub cybersexu mogą pojawić się objawy hipolibidemii. Wskazuje się również negatywne skutki tzw. medialnej walki płci – wówczas spadek libido obserwuje się u osób, które w tej „wojnie” niejako uczestniczą i znajdują się po przeciwnych stronach barykady.
Jak sobie poradzić z hipolibidemią?
Na szczęście hipolibidemia jest stanem, z jakim da się walczyć, przynajmniej w większości przypadków. Jakie kroki zaradcze można podjąć? Więcej o tym przeczytasz poniżej!
Wizyta u lekarza
Kiedy zauważasz, że spadła Twoja ochota na seks, fantazjujesz z mniejszą częstotliwością i nie reagujesz nawet na inicjację ze strony swojej drugiej połówki – niewykluczone, że właśnie zmagasz się z hipolibidemią. Aby jednak stwierdzić, czy rzeczywiście masz do czynienia z tą przypadłością – warto wpierw udać się do lekarza. To on na podstawie konkretnych kryteriów, jakie uwzględnione zostały m.in. przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, zdiagnozuje u Ciebie to zaburzenie lub inne przyczyny zaistniałych problemów.
Co w przypadku, gdy diagnoza będzie pozytywna? Wtedy kluczowe będzie odnalezienie przyczyn, a następnie podjęcie środków zaradczych. Lekarz może zalecić stosowanie m.in. farmakoterapii, zaproponować środki na potencję i popęd seksualny. Nierzadko poleca także wizytę u innych specjalistów – np. psychologów lub psychiatrów. Jeśli obniżenie pociągu seksualnego wynika ze stosowania konkretnych leków, często przepisuje inne lub dodatkowe preparaty.
Zmiana stylu życia
W przypadku, jeśli hipolibidemia stanowi efekt np. otyłości i stresu – warto pomyśleć o zmianie stylu życia. Zdrowsze jedzenie, więcej ruchu na co dzień – za to podziękuje Ci cały Twój organizm! Szybko dostrzeżesz, że mimo męczenia się w czasie treningów, przybędzie Ci witalności, a dzięki dobremu „paliwu” będzie tylko lepiej. Pamiętaj, że tłuszcz szczególnie niekorzystnie działa na obecność testosteronu w organizmie. Dlatego jego udział w Twojej wadze powinien być zredukowany do rozsądnych granic.
Z drugiej strony – regularne ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na pobudzenie produkcji testosteronu. Działa to zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego umiarkowana aktywność fizyczna jest więcej niż wskazana w przypadku obniżonego libido!
Suplementy, które mogą pomóc
Poza tym dobrze pomyśleć o różnych suplementach diety, które stymulują produkcję testosteronu i gospodarkę hormonalną w ogóle. Nasza drogeria erotyczna online to miejsce, gdzie kupisz różne preparaty, jakie pomogą Ci zadbać o lepsze libido. Wśród nich są m.in. afrodyzjaki, takie jak hiszpańska mucha.
Zadbaj o swoje libido już teraz!
Obniżenie libido i brak seksu w życiu to wbrew pozorom poważne problemy, z jakimi mierzy się wielu ludzi w różnym wieku. Mogą być one przyczyną odmiennych dolegliwości, a z drugiej strony – prowadzić do szeregu innych kłopotów ze zdrowiem, zarówno somatycznych, jak i psychicznych, w tym m.in. choroby wdowiej. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie hipolibidemię – skorzystaj z fachowej pomocy. Seksuolog najpewniej zaleci konkretne leczenie. Ty zaś możesz je wspomóc np. afrodyzjakami czy suplementami. Sprawdź je w naszej drogerii erotycznej online!