Kiedy warto wybrać się do ginekologa lub urologa

Życie seksualne i intymność to nie tylko rozrywka, seks i sposób na zacieśnianie więzi z najbliższymi. To także odpowiedzialność, a z tą niechybnie wiąże się zdrowie. Dbałość o kondycję to jedno, jednak nie ze wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. W takich momentach należy udać się niezwłocznie do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Wyróżniamy trzy rodzaje specjalistów, do których idziemy nie tylko w momencie, kiedy coś się dzieje, ale również kontrolnie. Są to:

  • Ginekolog

  • Androlog

  • Urolog

Ginekologa raczej nie trzeba nikomu przedstawiać – zajmuje się przede wszystkim sprawami narządów płciowych i zdrowia rozrodczego kobiet. Urolodzy natomiast zajmują się zdrowiem układu moczowego u kobiet i moczowo-płciowego u mężczyzn. Z kolei androlodzy to specjaliści stricte od problemów zdrowotnych mężczyzn.

Zakres tych dwóch ostatnich specjalistów w przypadku mężczyzn często wydaje się pokrywać. Wynika to z faktu, że układ moczowy i płciowy panów najzwyczajniej w wielu punktach się łączy. Leczą oni jednak zupełnie odmienne problemy, wynikłe z różnych źródeł.

Dlaczego warto iść do specjalisty?

Dla wielu osób, zarówno pań, jak i panów, wizyta u lekarza łączy się z ogromnym stresem. Boimy się po prostu tego, co mógłby on u nas znaleźć. Dodatkowo panowie wyjątkowo ciężko znoszą wizyty u urologa i androloga pod względem psychicznym – najzwyczajniej wstydzą się mówić o swoich problemach, a z drugiej strony obawiają się badania per rectum.

Zakopywanie i przemilczanie kłopotów ze zdrowiem nie jest jednak skuteczną metodą ich rozwiązywania. Dlatego też czasem warto kontrolnie udać się do lekarza, a już najbardziej w momencie, gdy zauważymy u siebie różne niepokojące objawy.

Pierwsza wizyta u ginekologa i cykliczne wizyty

W życiu każdej kobiety przychodzi ten moment, kiedy musi wybrać się pierwszy raz, profilaktycznie, do lekarza. Ten moment najczęściej przypada na około 14-16 rok życia. To czas, kiedy młoda kobieta przechodzi liczne zmiany, które rodzic nie zawsze jest w stanie wytłumaczyć. Lekarz więc będzie tym, który objaśni dorastającej dziewczynie, co się właściwie dzieje z jej ciałem.

W tym momencie przeprowadza również badania, na których podstawie stwierdzi, czy wszystkie procesy dojrzewania przechodzą prawidłowo. Z początku może to być wyłącznie diagnostyka palpacyjna, ultrasonograficzna, jednak u starszych dziewcząt badanie obejmuje również wziernikowanie i badanie piersi.

Od momentu pierwszej wizyty ginekologa najlepiej odwiedzać regularnie. Zazwyczaj poleca się, aby udawać się na badania nie rzadziej jak raz na pół roku, dzięki czemu, w razie pewnych nieprawidłowości lub objawów choroby, będzie można szybko podjąć skuteczne leczenie. Co roku warto wykonać też cytologię, która pozwoli dokładnie diagnozować potencjalne problemy, a także USG piersi, co jest ważne w stwierdzaniu i badaniu potencjalnych guzków.

Kiedy planowana jest ciąża i w jej trakcie

Zarówno kiedy planujemy antykoncepcję hormonalną, jak i w czasie starania się o dzieci, lekarz ginekolog może służyć radą i pomocą. Przed zajściem w ciążę warto wykonać szereg badań. Specjalista może również wypisać witaminy i inne suplementy, które pomogą w prawidłowym rozwoju płodu. Regularne, zaplanowane wizyty dają też możliwość śledzenia przebiegu ciąży, a także reagowania na potencjalne zagrożenia.

Pomoc ginekologa może być ważna, jeśli pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Lekarz zbada potencjalne przyczyny, a także określi sposób potencjalnego leczenia.

W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian

Regularne badania to jedna strona medalu, drugą stanowią różne zmiany i objawy, które są odstępstwem od normy.

Często problemy z drogami rodnymi objawiają się zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Począwszy od wydłużenia czy skrócenia trwania cyklu, przez różne problemy w trakcie menstruacji (bóle, obfite krwawienia lub ich brak), po upławy, świąd, wysypki i inne zmiany fizjologiczne w obrębie pochwy. W ostatnim przypadku jest to szczególnie ważne, jeśli mamy tendencję do przygód seksualnych. Pojawiające się problemy mogą bowiem występować nie tylko wskutek nieprawidłowego działania układu hormonalnego, ale też chorób wenerycznych.

Jakie jeszcze objawy powinny skłaniać panie do odwiedzenia ginekologa:

  • Bóle podbrzusza

  • Boleści przy próbach podjęcia współżycia

  • Suchość pochwy

  • Zbyt wczesna (przed 11 rokiem życia) lub brak miesiączki (po 16 roku życia)

  • Obniżenie narządu rodnego

  • Nietrzymanie moczu

  • Objawy wskazujące na początek menopauzy (uderzenia gorąca, problemy ze snem, koncentracją itp.)

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

Specjalista ten, mimo że zajmuje się także problemami zdrowotnymi kobiet, najczęściej kojarzony jest z kłopotami mężczyzn. Ci zaś, choć często mają różne objawy chorób, to czekają do ostatniego momentu. W ten sposób często z błahych kłopotów rodzą się ciężkie do odwrócenia problemy zdrowotne.

Kiedy więc należy wybrać się do tego lekarza? Jest co najmniej kilka sygnałów, które wskazują na to, że to najwyższy czas i nie warto zwlekać z wizytą. Pierwszym z nich jest ból występujący przy sikaniu. Warto również wrócić uwagę na kolor moczu – jeśli jest on ciemniejszy, może świadczyć o tym, że jest w nim obecna krew.

Drugim objawem, który może wymagać uwagi lekarza, jest ból lub powiększenie się jąder. Boleści czasem mogą wynikać to z prozaicznych przyczyn – zbyt ciasna bielizna lub spodnie, a nawet nieodpowiednia pozycja przy siedzeniu. Z drugiej strony jednak, jeśli dochodzi do powiększenia jednego z jąder, może to świadczyć o stanie zapalnym lub nawet o nowotworze, czego bagatelizować już nie wolno.

Dobrze też udać się do specjalisty, jeśli w okolicach cewki moczowej pojawił się ból lub świąd. Także zmiany w ilości oddawanego moczu na dobę – przeciętnie chodzimy do toalety około 5-7 razy na dzień. Większa częstotliwość, a także uczucie stałego parcia może świadczyć o problemach z prostatą.

Jednym najbardziej wstydliwych dla panów momentów jest ten, kiedy trzeba udać się do lekarza, gdyż coś zmieniło się w wyglądzie penisa lub też od początku wyglądał on odmiennie od zwykłego prącia. Urolog jednak nie takie rzeczy widział, dzięki czemu może pomóc skutecznie pozbyć się m.in.:

  • stulejki (kiedy napletek w czasie erekcji ciasno przylega do żołędzi i nie schodzi z niej, a próby ściągnięcia są bardzo bolesne),

  • załupka (kiedy napletek w czasie erekcji schodzi za żołądź i jest zbyt wąski, by wrócić na właściwą pozycję; zazwyczaj towarzyszą mu obrzęk i poważne bóle),

  • wodniaka jądra (kiedy w osłonkach jądra pojawia się zbyt dużo płynu).

Naturalnym sygnałem do tego, że warto wybrać się na badania, jest też moment, w którym dostrzegamy takie zmiany, jak obrzęk czy zaczerwienienia.

Innym problemem, z którym może pomóc urolog, jest również wnętrostwo, czyli sytuacja, w której jądra nie zeszły do moszny. Przyjmuje się, że te mogą zejść w ciągu nawet 3 miesięcy od urodzenia. Jeśli jednak ten czas się przedłuża, może to świadczyć o nieprawidłowościach rozwojowych i wymaga to interwencji urologa.

Specjalista ten, jak wspominaliśmy, zajmuje się nie tylko panami, ale może również leczyć u pań choroby nerek, nadnerczy, pęcherza i moczowodów.

Kiedy natomiast wybrać androloga

Męski odpowiednik ginekologa – androlog – to specjalista, do którego się udajemy przede wszystkim z kłopotami natury płciowej, tj. kiedy pojawiają się bóle i obrzęki w okolicach penisa czy jąder, wysypki lub ropne wysięki z cewki moczowej.

Panowie mogą również korzystać z jego pomocy w momencie, kiedy cierpią na różnego rodzaju dysfunkcje seksualne. Androlog zajmuje się więc kłopotami z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, problemami z wytryskiem (zarówno przedwczesnym, jak i opóźnionym), a także zbyt niskim libido. Z drugiej strony jest to też specjalista, do którego powinniśmy się zgłosić, jeśli bezskutecznie staramy się o dziecko. Ostatecznie pomoże również lepiej zrozumieć i wypisać leki ułatwiające przechodzenie przez andropauzę.

Profilaktyka to pewność zdrowia – także seksualnego

Dbałość o zdrowie jest ważna nie tylko dla życia jako takiego – lepsze zdrowie często idzie w parze z dużo wyższą jakością seksu. Badania profilaktyczne zatem powinny być obowiązkowym punktem naszego życia.

Są one szczególnie ważne, jeśli mamy tendencję do wchodzenia w przypadkowe, więc ryzykowne, kontakty seksualne, a już tym bardziej, gdy nie stosujemy prezerwatyw. Wizyta u lekarza jest natomiast koniecznością w przypadku, jeśli dostrzeże się jakiekolwiek utrzymujące się dłużej objawy, wskazujące na nieprawidłowe działanie lub niepokojący wygląd narządów płciowych.

Wczesne zdiagnozowanie problemu umożliwia wdrożenie skuteczniejszego leczenia. Odkładanie natomiast wizyty na później może wiązać się z różnymi, bardzo poważnymi konsekwencjami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *