Mogłoby się wydawać, że wysokie libido to cecha, jaką warto się szczycić, szczególnie w czasach, gdy tak wiele osób cierpi na problemy ze swoją seksualnością. Kłopot w tym, że zbyt wysoki popęd seksualny, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, bywa co najmniej kłopotliwy. Niemożność w skupieniu się nad codziennymi zadaniami, spontaniczne wzwody w nietypowych sytuacjach, nieprzemyślane działania – to tylko część efektów, gdy jest się niezaspokojonym seksualnie. Co zrobić, gdy ochota na figle nie przemija? Jak radzić sobie z popędem seksualnym, który wydaje się niezaspokojony? Przeczytaj artykuł, by się tego dowiedzieć!
Z tego artykułu dowiesz się:
Libido – co to jest i od czego zależy?
Słowo z pewnością Ci znane. Warto jednak wyjaśnić, co dokładnie znaczy libido, by określić, kiedy jest podwyższone. To nic innego jak popęd, przejawiający się uczuciem potrzeby spełnienia – rozładowania napięcia seksualnego. Termin „libido” został ukuty przez Zygmunta Freuda, którego wciąż wielu uznaje za autorytet w dziedzinie psychoterapii i seksuologii.
Jednak od czego zależy libido? Na popęd seksualny wpływa wiele czynników, w tym m.in.:
- poziom codziennego stresu (a co za tym idzie – stężenie kortyzolu we krwi),
- ilość testosteronu i estrogenu w organizmie,
- dieta i aktywność fizyczna,
- płeć,
- wiek,
- stan zdrowia i psychiki.
Co do zasady – osoby, które potrafią zadbać o odpowiednią higienę psychiczną, żywią się zdrowo oraz są w wieku poniżej 40 czy 50 lat, cieszą się wyższym libido. Ponadto mężczyznom przypisuje się większą ochotę na seks niż kobietom.
Wahania w gospodarce hormonalnej, wywołane stresem czy np. nadwagą lub otyłością, mogą wpływać dwojako na popęd seksualny. Zwykle mamy do czynienia z mocnymi spadkami, a w parze z niższym libido idzie gorsza potencja. Odchylenia w hormonach jednak czasem powodują również wysokie libido – tak u mężczyzny, jak i u kobiety.
Gdzie leży norma?
Jeśli ktoś odczuwa często ochotę na seks – wcale nie musi to oznaczać nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Popęd seksualny stanowi indywidualną kwestię i kiedy dla jednych seks raz w tygodniu to co najmniej wyczyn – dla innych to absolutne minimum lub nawet zdecydowanie za mało. Trudno więc mówić o tym, że to, jak często mamy ochotę na seks, podlega jakimś normom. Co innego, jeśli chodzi o panowanie nad swoim życiem.
Jeśli wysokie libido przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, odciąga od obowiązków lub – co gorsza – doprowadza do rozpadu więzi międzyludzkich, można mówić o problemie. Jeżeli często myślisz o seksie, ale jednocześnie potrafisz wrócić do swojej pracy, skupić się na innych przyjemnościach, jak i pielęgnować relacje z innymi – nie masz się o co martwić. Jeśli Twój popęd seksualny powoduje u Ciebie dyskomfort – warto sięgnąć po pomoc specjalisty.
Jakie są typowe objawy zbyt wysokiego libido? Oto kilka symptomów:
- nadmierny popęd seksualny wywołuje dyskomfort psychiczny,
- dążenie do zaspokojenia powoduje zaniedbywanie innych zadań,
- nieudane próby kontrolowania zachowań erotycznych,
- seks, oprócz tego, że przynosi przyjemność, staje się sposobem na radzenie sobie z kłopotami,
- utrzymujące się wysokie potrzeby seksualne wywołują frustrację.
Co powoduje nadmierny wzrost libido?
Na ochotę na seks wpływają m.in. hormony. Jednak np. nadprodukcja testosteronu niekoniecznie stanowi przyczynę tego stanu, a raczej pośredni skutek, wywołujący takie, a nie inne reakcje. Co jest więc powodem wyższego popędu?
Hiperseksualność (jak też nazywamy zbyt dużą potrzebę spełnienia potrzeb seksualnych) wywoływana jest m.in. przez dysfunkcje wybranych obszarów mózgu, będące skutkiem encefalopatii, czyli uszkodzenia mózgowia, wywołanego niewydolnością układu wydalniczego, wątroby lub przez alkohol czy inne toksyny. Encefalopatia jednak może być także wrodzona lub stanowić rezultat urazu czy wybranych chorób, w tym nadciśnienia albo stanów zapalnych. Co ciekawe, zbyt wysokie libido stanowi również skutek np. Zespołu Aspergera czy autyzmu, a nawet choroby Alzheimera.
Nie każda hiperseksualność jednak wynika z działań chorób somatycznych. Czasem to efekt przeżyć, jakich się doświadczyło przed laty. Wszelkie traumy, a nawet czynniki środowiskowe mogą wpływać na poziom napięcia seksualnego i przekładać się na wyższy popęd. Potrzeba uprawiania seksu lub oddawania się np. masturbacji wynika często także z problemów z równowagą emocjonalną. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja, gdyż nierzadko prowadzi do uzależnienia od seksu – warto to podkreślić, że nadmierny popęd seksualny nie jest równoznaczny z nałogiem, ale często staje się kluczowym czynnikiem, sprzyjającym jego zaistnieniu.
Zdarza się, że na wysokie libido wpływają leki, jakie się przyjmuje. Wskazuje się, że hiperseksualność może być powodowana przez substancje oddziałujące na system neurologiczny i wybrane psychotropy. Przykładowo – wzrost popędu wywołują poszczególne preparaty przepisywane na chorobę Parkinsona.
Co zrobić, by poradzić sobie ze zbyt wysokim libido?
Warto zadbać o odpowiednie badania, aby wyeliminować potencjalne choroby. Są jednak też pewne domowe metody, pozwalające wyciszyć organizm i zredukować napięcie seksualne. Jak zmniejszyć libido?
Oddaj się medytacji
Różne techniki relaksacyjne pozwalają skutecznie „oczyścić” umysł z myśli i obniżyć napięcie emocjonalne i erotyczne. Kilka-kilkanaście minut dziennie wystarczy, by powoli zacząć przywracać równowagę w życiu, także w zakresie zachowań seksualnych. Warto więc zacząć od medytacji. Jak się jej oddać?
Przede wszystkim wygospodaruj sobie około 15 minut w ciągu dnia. Przybierz dowolną, wygodną dla siebie pozycję. Wyłącz telefon, telewizor, komputer, każde urządzenie, jakie mogłoby zaburzyć Twój spokój. Ewentualnie możesz włączyć dźwięki natury, które działają kojąco na umysł. Następnie próbuj oczyścić głowę z myśli. Na początku wyda Ci się to trudne, ale z czasem nauczysz wyłączać się z otoczenia. Skup się na oddechu – około pięciosekundowy wdech i tak samo długi wydech pozwalają natlenić ciało i uspokoić emocje.
Możesz też spróbować innych ćwiczeń, takich jak tantra seksualn . Pomaga ona odzyskać kontrolę nad zachowaniami erotycznymi i uczy czerpania przyjemności nie tylko z seksu, ale przede wszystkim z bliskości. To również dobry sposób na naukę zupełnie nowych doznań.
Sięgnij po moc ziół
Różne rośliny, z których nasi pradziadkowie i prababki pili napary czy robili różne preparaty, mają ogromny wpływ na organizm i umysł człowieka. Wszak wiele leków posiada preparaty będące wyciągami ziół. Medycyna naturalna przeżywa istny renesans, a Ty możesz skorzystać z jej dobrodziejstw. Melisa, szałwia, lawenda – te zioła wpłyną wyciszająco na Twój umysł. Dobry wybór to także ziołowe suplementy regulujące poziom hormonów. Na przykład środki na libido u kobie , jakie znajdziesz w drogerii Intymnosc.pl, mogą skutecznie podwyższyć popęd, jak i obniżyć go, oddziałując na stężenie poszczególnych związków organicznych w Twojej krwi.
Zmień styl życia
Dbanie o dobrą dietę, codzienną aktywność fizyczną oraz odpowiednią higienę psychiczną pomaga uporządkować wiele spraw. Dzięki temu możesz doprowadzić swoje życie do harmonii. Troska o zdrowy styl działania z pewnością nikomu jeszcze nie zaszkodziła, a przyniesie Ci korzyści – zarówno w zakresie Twojego popędu seksualnego, jak i wszystkich innych aspektach codzienności.
Psychoterapia i leczenie farmakologiczne
Czasem przymus oddawania się przyjemnościom erotycznym jest tak silny, że domowe zabiegi nie dają rezultatów. Wówczas należy sięgnąć po wsparcie specjalistów, którzy pomogą podjąć odpowiednie działania. Niekiedy wystarczy sama psychoterapia – uporanie się z niedoborami emocjonalnymi, jak i przeszłymi traumami nierzadko przynosi katharsis i pozwala uporządkować wiele spraw. Zdefiniowanie i zrozumienie kłopotów, wywołujących podwyższone libido, umożliwia uregulowanie swojego seksualnego (i nie tylko) życia.
Czasami trzeba drastyczniejszych środków. Jeśli wysoki popęd stanowi skutek leków – lekarz najpewniej zmieni je na inne preparaty, albo zaleci zażywanie kolejnych, kontrujących niepożądane działanie już przyjmowanych. Niekiedy zapisywane są także specjalne leki uspokajające i zmniejszające libido.
Przejmij kontrolę nad swoim seksem
Kłopot z podwyższonym libido może doprowadzić do wielu krępujących i trudnych sytuacji, szczególnie gdy zaniedbuje się swoje obowiązki – nie tylko domowe czy względem bliskich, ale i zawodowe. Na szczęście istnieją metody pozwalające zmniejszyć popęd seksualny. Wszystko jednak zaczyna się od zdiagnozowania problemu. Jeśli więc czujesz, że kontrola wymyka Ci się z rąk, Twoje myśli i działania zdominowane są przez seks – nie bój się sięgnąć po pomoc. Jeżeli sam nad tym nie zapanujesz, lepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów.