Jak mężczyzna powinien dbać o jądra?

Człowiek posiada wiele istotnych narządów, bez których trudno jest mu funkcjonować. Mężczyzna posiada ponadto narząd, który powinien darzyć szczególną troską. Mowa o jądrach. Bez odpowiedniego obchodzenia się z nimi, zwiększa się ryzyko problemów z potencją oraz płodnością. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, aby nie mieć problemów z jądrami!

Badania przede wszystkim

Jądra to część ciała, która odpowiada za zdolności seksualne mężczyzny, a także za możliwości reprodukcyjne. To właśnie w nich wytwarzane są plemniki oraz produkowany jest testosteron. Jakiekolwiek zaburzenia w ich pracy mogą okazać się niszczycielskie i uniemożliwić poczęcie dziecka bądź negatywnie wpłynąć na życie seksualne. Chcąc zapobiec problemom, warto więc pamiętać o regularnym samobadaniu.

Jak się badać?

Tak jak kobiety muszą dbać o piersi i regularnie je badać, tak samo mężczyźni muszą interesować się jądrami. Co ważne, nie jest to wcale trudne – wystarczy co jakiś czas, po prysznicu poświęcić dosłownie chwilę. Po pierwsze podnieś członka w górę i złap jądro między kciuk, a resztę palców. Następnie delikatnie przesuwając palce po jądrach, sprawdź, czy nie wyczuwasz żadnych zgrubień, niedoskonałości, niepokojących anomalii. Jeżeli odczuwasz przy badaniu ból bądź dyskomfort to również może świadczyć o jakimkolwiek problemie. Oczywiście nie przeraź się nasieniowodów, które odchodzą od górnej, tylnej części jąder. Z pewnością wyczujesz je pod palcami. Warto też pamiętać, że nieprawidłowości takie jak zmiana kształtu jądra bądź zmniejszenie się jego rozmiaru również mogą zostać uznane za zagrożenie.

Dokąd udać się z problemem?

Jeżeli po badaniu stwierdzisz, że na jądrach bądź jądrze nastąpiła jakaś zmiana, to koniecznie umów się na wizytę u lekarza. Urolog ma szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o badanie tego narządu. Oczywiście rozpocznie od badania podstawowego, takiego jak samemu można przeprowadzić w domu. Może również postawić na dość dokładne badanie USG – pozwala ono wykryć większość nieprawidłowości. Co ważne, mężczyźni po 30 roku życia powinni udać się na badanie kontrolne. Samodzielne kontrolowanie może zawsze okazać się niewystarczające, dlatego lepiej raz na jakiś czas postawić na kontrolę przeprowadzoną przez specjalistę.

Zagrożenia dla jąder

Niewielu mężczyzn wie, że jądra to dość delikatny organ, a co za tym idzie, nie mają pojęcia, co im zagraża. Każdy mężczyzna bez wahania powinien zapoznać się z listą ewentualnych niebezpieczeństw czyhających na ten narząd. Najważniejszy jest fakt, że jądra najwydajniej i najlepiej pracują w temperaturze niższej o około 4˚C względem ciała. Właśnie dlatego są one umieszczone w mosznie, na zewnątrz ciała, a nie wewnątrz, gdzie panuje za wysoka temperatura. Co za tym idzie, nie powinno narażać się jąder na długotrwałe działanie podwyższonej temperatury. Pod żadnym pozorem mężczyzna nie powinien stawiać laptopów na kolana ani nosić obcisłej bielizny, która powoduje przyleganie jąder do ciała. Jego temperatura nie jest odpowiednia dla rozwoju plemników oraz prawidłowego funkcjonowania.

Wielu specjalistów wskazuje również siedzący tryb życia jako zagrożenie dla normalnego funkcjonowania jąder. Jeżeli więc pracujesz w biurze, to co jakiś czas powinieneś robić sobie przerwy, aby rozluźnić nieco dolne partie ciała, na czele z jądrami.

Oczywiście na pracę jąder ogromny wpływ ma dieta! Nadmierne spożywanie używek takich jak alkohol, narkotyki oraz papierosy niesie ze sobą ogromne zniszczenia w organizmie. Również złe odżywianie może obniżyć zdolność pracy jąder. Dieta powinna zostać w szczególności wzbogacona o produkty oraz suplementy zawierające selen, cynk, kwas foliowy oraz witaminy C i E. Są to składniki, które w szczególności mają dobry wpływ na prawidłowy rozwój plemników, a także pozwalają utrzymać poziom testosteronu na odpowiednim poziomie. Chcąc więc cieszyć się pełnym zdrowiem jąder, musisz dostosować się do wielu obostrzeń. Jednak warto skusić się na prowadzenie takiego trybu życia, ponieważ gwarantuje on równocześnie zdrowie i odpowiednie funkcjonowanie całej reszty organów!

Jak wspomóc pracę jąder?

Jeżeli zdarza Ci się przegrzewać jądra, to istnieje rozwiązanie, które na nowo pozwala pobudzić pracę tego organu. Mowa o zawsze skutecznym zanurzeniu jąder w chłodnej lub zimnej wodzie. Zastosowanie tego zabiegu dwa razy dziennie pozwoli pobudzić pracę na długi czas i zapobiegnie ewentualnym dolegliwościom. Znów zabieg ten w szczególności jest polecany osobom, które prowadzą siedzący tryb życia – kierowcy, pracownicy biurowi itp. Równie skuteczne jest również przeprowadzanie naprzemiennych kąpieli jąder, raz w ciepłej, a raz w zimnej wodzie. Ważne jednak, aby nie popadać w skrajności i nagle nie zmieniać wody z lodowatej na gorącą i na odwrót. Nie wolno narażać jąder na działanie tak skrajnych temperatur.

Jak zadbać o jądra?

Wielu z pewnością zastanawia się teraz – jak więc zadbać o tak ważną i delikatną część ciała, aby móc cieszyć się sprawnością seksualną i zdrowiem jak najdłużej. Istnieje kilka ćwiczeń, a także zachować i przyzwyczajeń, które pozwolą cieszyć się pełnią zdrowia. Wszelkie ćwiczenia wykonywane są podczas leżenia na plecach, ale również w pozycji stojącej:

  • na leżąco możesz masować palcami wewnętrzną stronę ud w górę oraz w dół przez chwilę, około 10 minut w zupełności wystarczy,
  • uważne, delikatne ciągnięcie skóry na jądrach również sprawdzi się podczas leżenia,
  • a na koniec podrzucaj lekko i z wyczuciem jądrami,
  • w pozycji stojącej świetnie sprawdzają się skoki, które wprawiają jądra w ruch,
  • masaż stref w okolicach pępka,
  • podskoki na zgiętych w kolanach nogach.

Tego typu treningi przeprowadzane raz na jakiś czas, pozwolą zachować pracę jąder na odpowiednio wysokim poziomie, a tym samym mogą okazać się świetnym wstępem do rozpoczęcia sportowego trybu życia. Warto wiedzieć, że sportowcy, osoby uprawiający jakąś dyscyplinę sportu cieszą się w szczególności dobrym zdrowiem jąder. Postaraj się więc znaleźć odrobinę czasu na sport, uczyń z jakiejś dyscypliny pasję i rozwijając ją, zadbaj o pracę i zdrowie swoich jąder. Nie musisz od razu wznosić się na wyżyny, wystarczy codzienny lekki trening, bieganie lub cokolwiek innego. Postaw po prostu na aktywność!

Zmień przyzwyczajenia

Jeżeli dotąd nosiłeś wyłącznie obcisłą bieliznę, to od dziś powinieneś postawić na zwiewne, luźne slipy. Może nie są one tak atrakcyjne, jak bokserki, ale jeżeli nie masz zamiaru przed nikim prezentować się w bieliźnie to zdecydowanie postaw na wygodę dla jąder. Ponadto dietę powinieneś wzbogacić o jedzenie bogate w cynk – doskonale sprawdzą się pestki dyni oraz słonecznika. Oczywiście warto też zrezygnować z wszelkich używek, a przede wszystkim z papierosów – nikotyna jest zabójcza dla męskich hormonów! Na koniec warto też zastanowić się nad unikaniem sauny oraz gorących kąpieli.

Masaż jest wskazany!

Na koniec trzeba zaznaczyć, że masaż znów może okazać się zbawienny. Pobudza on wiele narządów do działania. Co ciekawe, informacja ta nie oznacza, że musisz masować jądra. Oczywiście jest to wskazane, ale są również inne części ciała, które podczas masowania wysyłają do jąder sygnały nakazujące wzmożenie pracy. Mowa o masażu małżowiny usznej oraz ostukiwaniu kolana. Może to brzmieć dość dziwnie, ale znacząco poprawia pracę jąder. Co ważne, jednorazowe skorzystanie z zabiegu nie przyniesie odczuwalnych efektów, dlatego przygotuj się od razu na oczekiwanie. Odrobina cierpliwości oraz samozaparcia zostaną jednak wynagrodzone.

Jądra może nie są najważniejszą częścią ciała, ale z pewnością są symbolem męskości. Właśnie dlatego tak istotne jest właściwe obchodzenie się z tak czułym narządem. Ponadto to właśnie jądra odpowiadają w dużej mierze za prokreację – chcąc począć dziecko, nie można zapomnieć o właściwym postępowaniu z jądrami. Są jednak sposoby, które pozwalają na wyzbycie się zmartwień. Wystarczy trochę ćwiczeń, odpowiednia dieta, samobadanie oraz unikanie zagrożeń, a nic nieprzewidzianego nie powinno się wydarzyć. Wiedząc, co może zagrozić jądrom, zdecydowanie łatwiej uniknąć niebezpiecznych czynników.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *