Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest anorgazmia?
Najprościej ujmując – to notoryczny brak orgazmu. Jednak tematu tego nie należy spłycać po prostu do niewystępowania szczytowania, gdyż sprawa, wbrew pozorom, jest dość poważna. Dolegliwość ta przekłada się na samopoczucie zarówno osoby, która nie może go osiągnąć, jak i partnera, próbującego doprowadzić drugą stronę do „wielkiego O”.
Anorgazmia to zaburzenie seksualne, wiążące się z brakiem zdolności osiągnięcia orgazmu. Co ważne, nie zależy ono od libido i podniecenia. Tym samym osoba cierpiąca z jej powodu bywa w pełni „rozgrzana”, ale po prostu nie ma szansy na osiągnięcie spełnienia.
Dzieli się ją na dwa rodzaje:
- anorgazmię pierwotną,
- anorgazmię wtórną.
W pierwszym przypadku chodzi o sytuację, gdy osoba cierpiąca na to zaburzenie w ogóle nie doznała orgazmu w swoim życiu. W drugim – gdy wcześniej szczytowania się pojawiły. Niekiedy wyróżnia się trzeci typ anorgazmii – sytuacyjną, objawiającą się tym, że w określonych okolicznościach ktoś nie jest w stanie uzyskać spełnienia. Chodzi zarówno o sposób stymulacji (np. możność osiągnięcia orgazmu tylko podczas seksu oralnego), partnera seksualnego, jak i miejsce. Niekiedy wiąże się to z fetyszami – czyli fiksacją seksualną na konkretnych przedmiotach, czynnościach seksualnych etc.
Kogo dotyczy anorgazmia?
Przez lata uważano, że anorgazmia to przypadłość, która dotyczy tylko kobiet. Jednak liczne przykłady dowiodły, że problem ten dotyczy również mężczyzn, choć w mniejszym stopniu. Panie zdecydowanie częściej zapadają na tę dolegliwość i wskazuje się, że nawet 20% z nich ma problem z osiągnięciem satysfakcji z seksu.
Jednocześnie warto podkreślić, że anorgazmia to niemożność osiągnięcia orgazmu. W przypadku mężczyzn więc np. występuje zwykle prawidłowy wzwód i są oni w stanie odbyć stosunek seksualny. Nie mają jednak szansy by go zakończyć w satysfakcjonujący dla siebie sposób.
Jakie są przyczyny anorgazmii?
Anorgazmię wywołują różne dolegliwości – zarówno natury fizjologicznej, jak i psychicznej. Często zdarza się, że stanowi wypadkową kilku nakładających się na siebie czynników. Co więc sprawia, że niektórzy nie mogą osiągnąć upragnionej rozkoszy z seksu? O tym dowiesz się poniżej.
Przyczyny fizjologiczne
W przypadku tych przyczyn wymienia się szereg pierwotnych, jak i wtórnych powodów, przez które ktoś nie może wznieść się na wyżyny rozkoszy. Źródłem tego zaburzenia więc mogą być wady wrodzone pod postacią nieprawidłowego rozwoju narządów płciowych. Z drugiej strony anorgazmię powodować mogą np. zaburzenia endokrynologiczne. Nieprawidłowa praca tarczycy powoduje wahania w gospodarce hormonalnej, a od tej uzależnione jest prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w tym funkcje seksualne.
Brak orgazmu bywa również skutkiem powikłań po wypadkach. Często obserwuje się go np. przy uszkodzeniu nerwu sromowego lub urazach rdzenia kręgowego. Ponadto na anorgazmię czasem cierpią kobiety, które przebyły operację w okolicach miejsc intymnych. W skrajnych przypadkach bywa ona rezultatem zmian poporodowych, stanów zapalnych oraz efektem ubocznym menopauzy.
Przyczyny psychologiczne
Często powodem wystąpienia anorgazmii są nie tyle czynniki fizjologiczne, ile właśnie psychiczne. Kłopot z osiągnięciem orgazmu mogą mieć np. osoby mające za sobą traumę związaną np. z wykorzystywaniem seksualnym, zarówno w dzieciństwie, jak i na późniejszym etapie życia. Ponadto niemożność osiągnięcia satysfakcji ze stosunku seksualnego wynika z lęków, z jakimi dana osoba się mierzy. Chodzi m.in. o obawy przed ciążą lub oceną ze strony innych osób, które potencjalnie mogłyby usłyszeć lub w inny sposób dowiedzieć się, że para w danym momencie współżyje.
Anorgazmia może stanowić także efekt złych relacji między partnerami. Częste konflikty i kłótnie mogą prowadzić m.in. do obniżenia libido, ale i niezdolności do szczytowania. Bardzo częstą przyczyną tego stanu jest złe dopasowanie kochanków pod względem potrzeb i oczekiwań seksualnych. Niekiedy wiąże się to też z tzw. niską kulturą erotyczną – czyli po prostu kiepskim ars amandi i kierowaniem się stereotypami oraz błędnymi założeniami (np. traktowanie pochwy jako „odwróconego penisa”). Przyczyny anorgazmii bywają również bardziej trywialne. Zmęczenie psychiczne i fizyczne oraz zły nastrój nie sprzyjają osiągnięciu satysfakcji seksualnej.
Podejrzewam u siebie anorgazmię – co teraz?
Brak orgazmu to nie tylko frustracja i dyskomfort, często prowadzący do rezygnacji ze współżycia. Wbrew pozorom zaburzenie to może stać się przyczyną wielu innych dolegliwości, tak psychicznych, jak i somatycznych, w tym m.in. przerostu tkanki łącznej przymacicza. Chroniczny brak szczytowania więc stanowi przesłankę do tego, aby podjąć kroki zaradcze. Jakie? O tym poniżej.
Leczenie u specjalisty
Jeśli przez pół roku próbowaliście różnych rzeczy, ale wciąż spełnienie nie nadchodziło – pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, to udanie się do odpowiedniego lekarza. W przypadku kobiet to ginekolog, a mężczyzn – urolog lud androlog. Można skierować się bezpośrednio do seksuologa, poniekąd łączącego w swojej profesji kilka specjalizacji, ukierunkowanych na strefę seksualną ludzkiego ciała i zdrowia.
Specjalista diagnozuje i określa potencjalne przyczyny anorgazmii. Na tej podstawie zaś zaleca dalsze postępowanie. Często najwłaściwszym okazuje się odesłanie pacjenta do innego profesjonalisty, np. psychologa lub psychiatry. Nierzadko zleca także kompleksowe badania, w tym morfologiczne, a na ich podstawie określa, czy niezdolność do osiągania orgazmów stanowi skutek np. zaburzeń endokrynologicznych.
Terapia wspólnie z partnerem
Wizyta u psychoterapeuty wskazana jest nie tylko w przypadku, gdy między partnerami występują konflikty. Często kochankowie mają problem ze zrozumieniem, skąd taka dolegliwość u drugiej strony i zaczynają obwiniać albo ją, albo siebie, że nie są zdolni zapewnić drugiej połówce orgazmu. W gabinecie psychoterapeutycznym są dogodne warunki do rozmowy o tym, jak i do zrozumienia przyczyn takiego stanu rzeczy.
Wprowadzenie urozmaicenia do życia erotycznego
Bywa, że brak orgazmu stanowi skutek nudy w łóżku. Rutyna i monotonia potrafią całkowicie zniszczyć życie erotyczne! Jest to więc doskonały moment, by odwiedzić sex shop online i sprawdzić, co ma do zaoferowania. A po jakie artykuły najlepiej sięgnąć? Z jednej strony są gadżety erotyczne – wibratory, nakładki na penisa i wiele innych zabawek dla dorosłych dostarczających intensywnych bodźców obojgu partnerom. Dzięki nim realnie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia orgazmu. Z drugiej mamy różne suplementy i środki wzmagające podniecenie, w tym afrodyzjaki, takie jak hiszpańska mucha. Poprawiają one ukrwienie i czucie na obszarze całej skóry, szczególnie w miejscach intymnych. To zapewnia dużo lepsze wrażenia z penetracji i pieszczot.
Skorzystaj z oferty Intymnosc.pl – wybierz gadżety, które sprawią, że poczujesz seks bardziej i mocniej!
Anorgazmia to dolegliwość, jakiej nie należy bagatelizować. Tu nie chodzi „tylko” o satysfakcję z seksu, ale i komfort życia w ogóle. Brak orgazmu u jednego partnera wpływa na funkcjonowanie obojga, gdyż sytuacja ta prowadzi do wielu frustracji. Jak już też wiesz – może skutkować różnymi chorobami. Na szczęście podjęcie odpowiednich kroków daje szansę na pozbycie się tej przypadłości. Wprowadzenie urozmaiceń do życia erotycznego, w tym włączenie do zabaw gadżetów, poszukiwanie nowych miejsc na seks, a nawet bardziej spontanicznego działania może przynieść znakomite skutki! A jeśli potrzebujesz akcesoriów, dzięki którym dostarczysz sobie lub swojej drugiej połówce silniejszych bodźców seksualnych – skorzystaj z oferty naszego sex shopu online!