Infekcje intymne – co powinnaś o nich wiedzieć?

Do najczęstszych schorzeń ginekologicznych rozpoznawanych u kobiet w różnym wieku należą infekcje intymne. Ich występowanie wiąże się nie tylko ze specyficzną budową anatomiczną, ale także z wahaniami hormonów oraz z niewłaściwą higieną dróg rodnych. Jak objawiają się choroby kobiecych narządów płciowych? Jak leczyć uciążliwe dolegliwości pochwy i jakie preparaty pomocne przy ich zwalczaniu może zaoferować drogeria erotyczna online? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym poradniku. Zobacz!

Fizjologiczna mikroflora bakteryjna pochwy – najważniejsze informacje

Zakażenia intymne stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do gabinetów ginekologicznych. Upławy, zaczerwienienie i swędzenie zwykle są skutkiem zaburzonej mikroflory bakteryjnej pochwy. Najważniejszym elementem tego złożonego ekosystemu, który zmienia się w zależności od wieku, są pałeczki kwasu mlekowego. Ich zadanie polega przede wszystkim na utrzymywaniu właściwego środowiska w obrębie dróg rodnych. Dzięki temu, że wiążą się z receptorami komórek znajdujących się w nabłonku pochwy, pełnią funkcję ochronną i przeciwdziałają przyleganiu chorobotwórczych mikroorganizmów. Bakterie te wytwarzają też inne substancje niezbędne do zachowania fizjologicznego pH. To właśnie z tego względu w profilaktyce infekcji intymnych ważną rolę odgrywają płyny z kwasem mlekowym, które można nabyć w aptekach i drogeriach erotycznych online.

Skąd się biorą stany zapalne pochwy i sromu?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, drogi rodne u zdrowych kobiet są skolonizowane przez pałeczki produkujące kwas mlekowy. Niestety najwrażliwsze obszary ciała są podatne na działanie negatywnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Należy do nich między innymi zbyt agresywna higiena intymna, a zwłaszcza nagminne stosowanie irygacji pochwy. Płukanie narządów płciowych preparatami o działaniu odkażającym najczęściej jest przeprowadzane w celu zneutralizowania nieprzyjemnych zapachów oraz zachowania poczucia czystości. Wykonywane zbyt często zaburza naturalną florę bakteryjną i w ten sposób zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego dróg rodnych.

Pozostałe czynniki zakłócające prawidłowy ekosystem pochwy to:

  • intensywna aktywność seksualna,

  • antykoncepcja hormonalna,

  • częste przyjmowanie antybiotyków,

  • obniżenie odporności organizmu,

  • nadmiar cukrów rafinowanych w diecie,

  • przebyte zabiegi chirurgiczne dróg rodnych.

Zaburzenia mikroflory narządów płciowych oraz zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego mogą też powodować wahania hormonalne, które są częstym utrapieniem kobiet. Istotne zmiany w gospodarce hormonalnej zachodzą zwłaszcza w okresie ciąży, karmienia piersią oraz menopauzy.

Podstawowe rodzaje infekcji intymnych

Jednym z powszechnie rozpoznawanych stanów zapalnych pochwy jest infekcja bakteryjna. Najczęściej jest ona wywoływana przez bakterie beztlenowe, które poprzez namnażanie się, eliminują dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego. Choroba może rozwinąć się w każdym wieku, jednak na ogół jest diagnozowana u kobiet między piętnastym a czterdziestym rokiem życia. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia rośnie w przypadku ciąży, częstych irygacji pochwy oraz stosowania wkładek domacicznych.

Do częstych zakażeń żeńskich narządów płciowych należą też:

  • grzybica pochwy, znana jako kandydoza, którą wywołują drożdżaki z rodziny Candida Albicans,

  • zanikowe zapalenie pochwy, które jest charakterystyczne dla kobiet w okresie klimakterium,

  • rzęsistkowica powodowana przez przenoszonego drogą płciową pierwotniaka – rzęsistka pochwowego,

  • opryszczka narządów płciowych pojawiająca się na skutek zakażenia wirusem opryszczki pospolitej HSV.

Jakie są najczęstsze objawy infekcji intymnych?

Pacjentki uskarżające się na zakażenia dróg rodnych najczęściej zgłaszają takie objawy jak ból w okolicy miednicy, pieczenie, swędzenie oraz obrzęk sromu. Infekcjom intymnym bardzo często towarzyszą też upławy, które mogą mieć nieprzyjemną woń. W przypadku chorób grzybiczych wydzielina zazwyczaj ma kolor białawy lub zielonkawy. Natomiast zakażenia bakteryjne można rozpoznać po szarawych i pienistych upławach o przykrym zapachu. Nieco rzadziej schorzenia kobiece objawiają się trudnościami w oddawaniu moczu oraz dyskomfortem podczas współżycia.

Aktywność seksualna a stany zapalne narządów rodnych

Niektóre infekcje intymne mogą przenosić się między partnerami. Dlatego na czas choroby warto ograniczyć aktywność seksualną i skupić się na wyleczeniu choroby. Warto też wiedzieć, że zbliżenia fizyczne często przyczyniają się do mikrouszkodzeń w obrębie pochwy, które sprzyjają wnikaniu patogenów w nabłonek narządów płciowych. Tak się dzieje zwłaszcza w przypadku kobiet, które borykają się z nadmierną suchością miejsc intymnych. W takiej sytuacji pomocne mogą być żele i lubrykanty nawilżające, które oferuje każdy dobry sex shop online. Tego rodzaju środki pozwalają zadbać o optymalną ilość śluzu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych otarć. Preparaty na bazie wody mogą być bezpiecznie stosowane z prezerwatywami oraz różnymi gadżetami erotycznymi takimi jak np. wibratory.

Domowe sposoby na infekcje intymne – czy są skuteczne?

W przypadku łagodnych objawów można spróbować zniwelować infekcję intymną za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest stosowanie ziołowych płukanek, które mogą działać przeciwzapalne i ograniczają namnażanie się niepożądanych patogenów. Taki napar można przygotować z kory dębu, liści orzecha włoskiego, kwiatów rumianku lub z liści szałwii. Z nasiadówek nie powinno jednak korzystać się zbyt często, gdyż mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia śluzówki pochwy.

Innym sposobem na poradzenie sobie z pieczeniem, bólem i swędzeniem miejsc intymnych jest włączenie do codziennego jadłospisu odpowiedniej ilości kiszonek, kefirów i jogurtów naturalnych. Przetwory zawierające bakterie kwasu mlekowego pomagają odbudować naturalną florę pochwy i mogą przeciwdziałać rozwojowi niekorzystnych patogenów.

Leczenie stanów zapalnych pochwy środkami farmakologicznymi

Gdy domowe metody zawiodą lub objawy zakażenia intymnego nasilą się, warto zdecydować się na wizytę u lekarza. Trzeba też mieć świadomość, że wiele infekcji rozwija się bezobjawowo, a lekceważone mogą prowadzić do przykrych dla zdrowia powikłań. Ginekolog zleci przeprowadzenie dokładnych badań mikrobiologicznych pochwy i na ich podstawie zaplanuje leczenie. W przypadku zakażeń grzybiczych najczęściej stosuje się preparaty z klotrimazolem, nystatyną lub ketokonazolem. Infekcje wywołane przez bakterie można natomiast leczyć poprzez aplikowanie środków dopochwowych zawierających klindamycynę lub meklocyklinę, które wykazują działanie antybakteryjne oraz przeciwpierwotniakowe.

Jak zapobiegać nawracającym infekcjom intymnym?

W pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłową higienę intymną. Mycie najwrażliwszych okolic ciała nie powinno naruszać fizjologicznej mikroflory bakteryjnej pochwy. Dlatego do pielęgnacji najlepiej używać łagodnych płynów wzbogaconych pałeczkami kwasu mlekowego. Można też sięgnąć po preparaty z naturalnymi wyciągami roślinnymi. W łagodzeniu uporczywego swędzenia i zaczerwienienia dobrze sprawdzają się w szczególności ekstrakty pozyskane z aloesu, rumianku, kwiatów róży oraz z nagietka lekarskiego.

Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednia ochrona podczas współżycia. Środki hormonalne zapobiegają ciąży, jednak nie chronią przed schorzeniami wenerycznymi. W tym celu warto stosować prezerwatywy, które można zamówić np. poprzez sex shop online.

Zadbaj o swoje miejsca intymne – wybierz produkty z drogerii Intymnosc.pl!

Nawracające i nieleczone infekcje intymne mogą nie tylko utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale także mieć niekorzystny wpływ na jakość śluzu oraz pH pochwy. Drogeria erotyczna online Intymnosc.pl oferuje wiele produktów, które mogą pomóc Ci zadbać o najdelikatniejsze obszary ciała i zapewnić odpowiednią ochronę podczas miłosnych igraszek. By zmniejszyć ryzyko zakażeń dróg rodnych, możesz też rozważyć sięgnięcie po suplementy z naturalnymi składnikami roślinnymi, które usprawnią funkcjonowanie organów płciowych i wspomogą pracę układu hormonalnego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *