W społeczeństwie panuje przekonanie, że choroby intymne dotyczą głównie tych osób, które mają wielu partnerów seksualnych. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ zarazić się można także na basenie czy poprzez częste korzystanie z publicznej toalety. Rozwojowi infekcji sprzyjają również zaburzenia równowagi w mikroflorze układu rozrodczego. Na jakie choroby dróg moczowo-płciowych jest szczególnie narażona płeć męska? Jak zadbać o zdrowie intymne i jakie środki na potencję wybrać, by wspomóc aktywność seksualną? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat chorób intymnych u mężczyzn i jak im zapobiegać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są najczęstsze przyczyny schorzeń okolic intymnych?
Choroby intymne są powszechne głównie u mężczyzn w wieku prokreacyjnym. Ich częstą przyczyną jest niedostateczna higiena intymna. Wilgotne i ciepłe narządy płciowe stwarzają idealne warunki do namnażania się chorobotwórczych mikroorganizmów. Dlatego tak ważne jest regularne podmywanie krocza, najlepiej letnią wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Rozwojowi infekcji sprzyjają też inne czynniki, spośród których należy wymienić:
-
intensywne życie seksualne,
-
przyjmowanie niektórych leków, w tym sterydów oraz antybiotyków,
-
stosowanie nieodpowiednich preparatów do higieny intymnej,
-
niewłaściwą dietę,
-
choroby takie jak np. cukrzyca,
-
przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie układu moczowo-płciowego.
Czy kontakty seksualne zwiększają ryzyko chorób intymnych?
Częste stosunki płciowe, zwłaszcza z przygodnymi osobami, sprawiają, że łatwiej zarazić się chorobą intymną. Szczególnie ryzykowne są zbliżenia bez zabezpieczenia, które ułatwiają przenoszenie infekcji wywoływanych przez bakterie oraz grzyby. By uniknąć przykrych konsekwencji i zatroszczyć się o swoje zdrowie, warto stosować prezerwatywy i preparaty plemnikobójcze, które oferuje dziś niemalże każdy sex shop internetowy. Warto też pamiętać, aby po stosunku oddać mocz. Ten zdrowy nawyk higieniczny pozwala wypłukać chorobotwórcze drobnoustroje z cewki moczowej i zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Jakie objawy mogą wskazywać na chorobę intymną?
Większości infekcji męskiego układu rozrodczego towarzyszy swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie miejsc intymnych. To najczęstsze dolegliwości, które świadczą o toczącym się zakażeniu i wymagają jak najszybciej interwencji. Dość często pojawiającym się symptomem jest też ból podczas oddawania moczu, który może wskazywać na zapalenie cewki moczowej.
Pozostałe objawy charakterystyczne dla chorób intymnych u mężczyzn to:
-
wydzielina z penisa,
-
wysypka w okolicy prącia lub odbytu,
-
opuchlizna żołędzi i napletka,
-
uczucie parcia na pęcherz,
-
ból jąder,
-
trudności z oddawaniem moczu.
Jakie choroby intymne są najczęściej rozpoznawane u mężczyzn?
Infekcje miejsc intymnych najczęściej są wywoływane przez wirusy, grzyby oraz bakterie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy zarażony mężczyzna wykazuje objawy choroby. Niekiedy schorzenie rozwija się miesiącami i daje o sobie znać w momencie, kiedy dojdzie do spadku kondycji oraz osłabienia organizmu. Nawet jeśli nie masz żadnych symptomów, warto zachować ostrożność i pamiętać o prawidłowej higienie intymnej. Na zakażenia układu moczowo-płciowego są szczególnie narażeni panowie, którzy współżyją bez zabezpieczenia lub ich partnerki mają objawy infekcji pochwy. Do najczęściej diagnozowanych chorób intymnych u płci męskiej należą: zapalenie cewki moczowej, rzęsistkowica, grzybica oraz opryszczka narządów płciowych.
Zapalenie cewki moczowej
Stan zapalny błony śluzowej zlokalizowany w dolnej części dróg moczowych stanowi częstą przypadłość mężczyzn prowadzących aktywne życie seksualne. Objawia się parciem na pęcherz, bolesną mikcją oraz wyciekiem ropnej wydzieliny z prącia. Niekiedy może pojawić się też zapalenie stawów. Infekcja na ogół jest wywoływana przez chlamydie, nieco rzadziej przez mykoplazmy.
Opryszczka narządów płciowych
To wstydliwa dolegliwość przenoszona drogą płciową, która charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w okolicy genitaliów. Są to pęcherzyki i nadżerki, które następnie zmieniają się w niewielkie strupy. Mogą być one umiejscowione na skórze prącia, na napletku, a także na pośladkach. Opryszczkę wywołuje wirus HSV.
Zakażenia grzybicze układu moczowo-płciowego
Za infekcje w obrębie męskich narządów płciowych nierzadko są odpowiedzialne również grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Choroba objawia się zapaleniem żołędzi i napletka, pieczeniem i zaczerwieniem skóry oraz bólem podczas oddawania moczu. Do namnożenia się chorobotwórczych mikroorganizmów może dojść na skutek nieprawidłowej higieny intymnej, noszenia nieprzewiewanej bielizny itp.
Rzęsistkowica
Jeszcze jedną chorobą intymną często rozpoznawaną u mężczyzn jest rzęsistkowica. Zakażenie wywoływane przez urzęsionego pierwotniaka zwykle przejawia się zapaleniem cewki moczowej, ale u wielu pacjentów przebiega bezobjawowo. W przypadku wystąpienia objawów choroby konieczne jest leczenie obojga partnerów.
Jak poradzić sobie z uciążliwą infekcją intymną?
Zakażenia dróg moczowo-płciowych mogą być uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Gdy pojawią się pierwsze niepokojące symptomy, warto szczególną uwagę zwrócić na higienę. Najdelikatniejsze strefy ciała najlepiej podmywać ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego preparatu myjącego. Podczas stosunków należy zrezygnować z wszelkich środków uczulających. Nadmierną suchość miejsc intymnych można złagodzić, stosując lubrykanty wodne. Żele na bazie wody, które oferuje drogeria erotyczna online, są bezpieczne, hipoalergiczne i mogą być używane zarówno z prezerwatywami, jak i z różnego rodzaju akcesoriami.
Kiedy zakażenie należy bezwzględnie leczyć?
Mężczyźni niechętnie zgłaszają się do lekarza z powodu chorób intymnych. Wielu z nich próbuje leczyć infekcje na własną rękę, jednak są sytuacje, kiedy wizyta u specjalisty jest niezbędna. Do gabinetu lekarskiego należy udać się zwłaszcza wtedy, kiedy penis jest opuchnięty, zaczerwieniony, a najmniejszy dotyk wywołuje ból. Porady warto zasięgnąć również wówczas, gdy infekcji towarzyszy silny ból podbrzusza, a z prącia wydostaje się wydzielina o nieprzyjemnej woni. Takie objawy wskazują na zakażenie dróg rodnych, jednak niekiedy mogą też świadczyć o alergii. Reakcje uczuleniowe mogą wywoływać np. źle dobrane środki na potencję, zbyt silnie działające preparaty do higieny intymnej, a także nieodpowiednie tabletki i kremy na powiększanie penisa.
W jaki sposób zapobiegać infekcjom intymnym?
W profilaktyce zakażeń przenoszonych drogą płciową duże znaczenie ma higiena intymna. Mężczyźni powinni pamiętać o regularnym podmywaniu krocza poprzez odciągnięcie napletka i delikatnie oczyszczenie penisa. Należy też umyć skórę w okolicach dołów pachwinowych oraz worek mosznowy. Można do tego celu użyć ciepłej wody z dodatkiem żelu do higieny intymnej dla panów, który oferuje dziś wiele drogerii erotycznych online. Warto zwrócić uwagę, aby był to preparat na bazie naturalnych składników, który nie podrażni delikatnych stref intymnych. By ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów, dobrze jest zrezygnować ze stosowania gąbek i myjek.
W przypadku nawracających infekcji można też sięgnąć do innych sposobów profilaktyki. Jednym z nich jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Wypijanie każdego dnia minimum dwóch litrów wody usprawnia pracę układu moczowego i pomaga wypłukać szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Ponadto profilaktycznie można przyjmować suplementy z witaminą C oraz z wyciągiem z żurawiny. Substancje te sprzyjają zakwaszeniu moczu, sprawiając, że staje się niekorzystnym środowiskiem do rozwoju wirusów, bakterii i grzybów.
Aby przyjemność nie stała się źródłem choroby… możesz zajrzeć do drogerii Intymnosc.pl!
Infekcje intymne stanowią powszechny problem mężczyzn w różnym wieku. W ich przeciwdziałaniu bardzo ważna jest prawidłowa higiena intymna, a także zabezpieczanie się podczas stosunków. Jeśli szukasz produktów, które pomogą Ci zadbać o higienę i zmniejszyć ryzyko zakażeń, zachęcamy do zapoznania z ofertą przygotowaną przez sex shop internetowy Intymnosc.pl. W asortymencie mamy nie tylko środki na potencję oraz tabletki i kremy na powiększanie penisa. Oferujemy także preparaty plemnikobójcze i prezerwatywy, które zwiększają ochronę przed chorobami wenerycznymi.