Częstą przyczyną bolesnych miesiączek u kobiet i kłopotów z zajściem w ciążę jest endometrioza. Szacuje się, że to powszechnie rozpoznawane schorzenie ginekologiczne może dotyczyć nawet 15% kobiet w wieku rozrodczym. Pomimo przekonania, że jest chorobą niegroźną, z powodu swojej przewlekłości może utrudniać codzienne funkcjonowanie i prowadzić do zaburzeń płodności. Na czym dokładnie polega ta przypadłość i jakie daje objawy? Co robić, gdy uniemożliwia czerpanie radości ze zbliżeń? Jakie preparaty na suchość pochwy ze sklepu erotycznego mogą okazać się pomocne? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące endometriozy. Zapraszamy do lektury!
Co to jest i czym się charakteryzuje endometrioza?
Jest to choroba ginekologiczna, która odznacza się występowaniem komórek endometrium poza jamą macicy. Najczęściej są one zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej. Mogą umiejscowić się na jajnikach, jelitach, pęcherzu moczowym lub w jamie otrzewnowej. Niekiedy osadzają się na dalszych narządach, np. na przeponie czy osierdziu. Wzrost błony śluzowej jest uzależniony przede wszystkim od poziomu estrogenów, dlatego schorzenie to dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym. Warto też zaznaczyć, że przerost tkanki endometrialnej może przebiegać łagodnie, z umiarkowanymi objawami, jak i z wyraźnymi symptomami oraz dokuczliwym bólem w obrębie miednicy.
Jakie są przyczyny rozwoju endometriozy?
Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, jakie są przyczyny występowania tego schorzenia. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono jednak, że istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wzrostu komórek endometrium. Należą do nich:
-
bezdzietność,
-
uwarunkowania genetyczne,
-
częste infekcje intymne,
-
przebyte zabiegi ginekologiczne,
-
nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego.
Dość często można również zetknąć się z teorią, iż endometrioza jest powodowana przez tzw. wsteczne miesiączkowanie. O takim zjawisku mówi się w sytuacji, kiedy krew menstruacyjna przedostaje się do otrzewnej, stwarzając w ten sposób idealne warunki do implantacji przemieszczonych komórek endometrium.
Typy endometriozy i stopnie jej zaawansowania
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje endometriozy: powierzchowną obejmującą przede wszystkim jamę otrzewnową, torbiele endometrialne występujące na jajnikach oraz endometriozę głęboko naciekającą. Ta ostatnia może zajmować układ moczowy, więzadła krzyżowo-maciczne oraz górną część narządów rodnych. Nieleczona prowadzi do pojawienia się zrostów, a także do niedrożności jelit i moczowodów. Kobiety, u których stwierdzono ten rodzaj choroby, zwykle słabo reagują na podawane środki farmakologiczne i wymagają postępowania chirurgicznego.
Jeśli chodzi o zaawansowanie endometriozy, wyodrębnia się następujące fazy:
-
stopień minimalny, który charakteryzuje się niewielkimi ogniskami zlokalizowanymi w obrębie macicy, jajników, jajowodów lub otrzewnej,
-
etap łagodny z rozległymi komórkami endometrium, które mogą być umiejscowione nie tylko w macicy, ale także w najniżej położonym zachyłku otrzewnej, w tzw. zagłębieniu odbytniczo-macicznym,
-
stopień umiarkowany z licznymi zrostami w okolicy wiązadeł krzyżowo-macicznych,
-
faza ciężka, w której ze względu na wszechobecne blizny dochodzi do deformacji pobliskich narządów, np. macica może być przyrośnięta do jelit lub odchylona ku tyłowi. Ogniska chorobowe mogą występować w pęcherzu moczowym, szyjce macicy, wyrostku robaczkowym itp.
Jakie objawy daje endometrioza?
Temu przewlekłemu schorzeniu może towarzyszyć wiele różnych dolegliwości. Pierwszym niepokojącym sygnałem w większości przypadków są długie i bolesne miesiączki. Menstruacja wiąże się z silnym bólem w okolicy podbrzusza, który sprawia, że kobiety zmagające się z tą przypadłością często sięgają po środki przeciwbólowe. Powszechnym objawem tej podstępnej choroby jest także dyskomfort podczas stosunku, który utrudnia współżycie, a z biegiem czasu może stawać się coraz bardziej odczuwalny. Endometrioza może ponadto powodować kłopoty z zajściem w ciążę, krwawienia z odbytu, wzdęcia, biegunki, nudności oraz wymioty, przez co często jest mylona z innymi schorzeniami. Wszystkie te dolegliwości w niekorzystny sposób oddziałują zarówno na fizyczną, jak i na psychiczną kondycję pacjentek.
Jak endometrioza wpływa na życie seksualne?
Choroba w wielu przypadkach współwystępuje ze wspomnianym już wyżej bólem podczas stosunku. Najczęściej jest on spowodowany nadmierną suchością pochwy. U niektórych kobiet dyskomfort występuje jedynie w określonych dniach cyklu, u innych bolesność jest odczuwana przez cały czas. Dodatkowo nieprzyjemne dolegliwości może potęgować obecność guzków i zrostów, które są drażnione podczas współżycia. W takiej sytuacji warto wypróbować różne pozycje seksualne. Nie należy też zapominać o grze wstępnej, która służy wyzwoleniu podniecenia, a co za tym idzie, zwiększeniu produkcji śluzu. W rozpaleniu namiętności pomocne mogą być gry planszowe dla dorosłych, olejki do masażu, wibratory, a także różne inne gadżety erotyczne, które ma w swojej ofercie sex shop internetowy. By zmniejszyć suchość pochwy, można też wykorzystać naturalne lubrykanty, które pozwalają w bezpieczny sposób nawilżyć miejsca intymne.
Jak wygląda leczenie endometriozy?
Obecnie stosuje się dwie podstawowe metody leczenia tej choroby: chirurgiczne oraz farmakologiczne. Szczególną popularnością cieszy się terapia hormonalna, która polega na przyjmowaniu środków regulujących poziom hormonów oraz redukujących objawy bólowe. Tabletki antykoncepcyjne dodatkowo blokują działanie jajników oraz zmniejszają obfitość krwawienia. Jeśli leki nie przynoszą widocznych rezultatów, wówczas pacjentce proponuje się zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu ognisk chorobowych z przerośniętą tkanką endometrium. Operacja jednak nie gwarantuje całkowitego wyzdrowienia. Endometrioza niestety lubi powracać, dlatego bardzo ważne jest regularne poddawanie się badaniom i stosowanie preparatów przepisany przez specjalistę.
Czy dieta może stanowić wsparcie w terapii endometriozy?
Coraz częściej podkreśla się, że bardzo istotnym elementem leczenia tego powszechnie diagnozowanego schorzenia ginekologicznego u kobiet w wieku rozrodczym jest dieta. Spożywanie niektórych produktów może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, wyciszyć stany zapalne, uregulować gospodarkę hormonalną, a także znacząco poprawić jakość życia z chorobą. Najlepsze rezultaty zaobserwowano przy odżywianiu opierającym się na posiłkach bogatych w kwasy tłuszczowe Omega, aminokwasy oraz błonnik pokarmowy. Dieta powinna być:
-
niskocholesterolowa,
-
racjonalna, urozmaicona i pełnowartościowa,
-
dopasowana do zapotrzebowania energetycznego,
-
o niskim indeksie glikemicznym.
W codziennym menu nie powinno brakować pełnoziarnistych kasz, tłustych ryb morskich, ciemnych owoców oraz zielonych warzyw. Z jadłospisu należy natomiast wyeliminować żywność o wysokim stopniu przetworzenia, która zawiera bardzo dużą ilość cukrów, wzmacniaczy smaku oraz szkodliwych tłuszczów trans. Takie substancje mogą przyczyniać się do zaostrzenia stanów zapalnych i prowadzić do pogłębienia zaburzeń związanych z syntetyzowaniem hormonów.
Nie pozwól, by endometrioza odebrała Ci radość z życia! Zajrzyj do drogerii Intymnosc.pl!
Endometrioza może mieć znaczący wpływ nie tylko na płodność, ale także na jakość codziennego życia i funkcjonowanie seksualne. Leczenie w wielu sytuacjach jest skuteczne, jednak tylko wtedy, kiedy choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie. W przypadku dyskomfortu podczas współżycia i nadmiernej suchości pochwy można sięgnąć po preparaty nawilżające oferowane przez sklep erotyczny. Sex shop internetowy Intymnosc.pl przygotował w asortymencie nie tylko rozmaite gadżety takie jak gry erotyczne czy wibratory, ale także duży wybór żeli zapewniających odpowiednie nawilżenie podczas stosunku i zapobiegających bolesnym otarciom delikatnych miejsc intymnych.