Jak odpowiednio dbać o zdrowie seksualne? Sprawdź nasze porady!

sex-shop-internetowySeks i zdrowie idą ze sobą w parze. Gdy zachwiane jest Twoje życie erotyczne – nierzadko cierpi również kondycja zdrowotna. Z kolei, gdy coś nie gra z Twoim organizmem – możesz utracić satysfakcję ze swoich kontaktów seksualnych. Dlatego tak często poruszamy kwestię zdrowia – bez niego nie ma udanego seksu! W związku z tym poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym zadbasz o życie seksualne w szerszym znaczeniu – chodzi nie tylko o rozkosz, jaką czerpiesz z igraszek, ale i o Twoje bezpieczeństwo. Gotowy? Zatem zapraszamy do lektury!

Bezpieczeństwo przede wszystkim – właściwa antykoncepcja

Zacznijmy od najprostszej rzeczy, jaką możesz zrobić dla siebie, by zachować zdrowie – seksualne, jak i w ogóle. Szczególnie jeśli lubisz przypadkowe kontakty seksualne (tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Właściwa antykoncepcja w tym przypadku to prezerwatywa. Niezależnie od tego, co o nich myślisz, jeżeli decydujesz się na seks z przygodnymi partnerami – kondomy są obligatoryjne.

I nie. Wcale nie chodzi tu o to, że moglibyście zaliczyć wpadkę. Sprawa idzie o dużo poważniejszą rzecz. Choroby weneryczne są zagrożeniem ważącym na zdrowiu i życiu. Jeśli nie masz pewności, że przypadkowy kochanek lub kochanka jest zdrowy (a chyba nie będziesz przy każdej okazji pytać o badania na WZW, HIV i podobne), zadbaj o prezerwatywy. Mamy jedno życie i trzeba z niego korzystać – ale zawsze z głową. W przeciwnym wypadku – można narobić sobie poważnych problemów.

Okresowe badania – czyli co gra w Twoim ciele, a co wymaga poprawy

Mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnego dostępu do medycyny, wykonywanie okresowych badań stanowi normę. Cóż… w Polsce wygląda to trochę gorzej. Przykładowo – w listopadzie 2021 roku na cytologię ze wszystkich uprawnionych kobiet tylko 12,6% skorzystało z tej możliwości. W poprzednim miesiącu było to tylko o 0,1% więcej.

Polacy, choć wielu wykonuje podstawową morfologię, to zaniedbują szereg innych badań. Tymczasem próby wątrobowe, mammografia, regularne wizyty u urologa z prostatą – to nie tyle prawo, ile konieczność, szczególnie gdy już jest się po 40. Mężczyźni na przykład często wolą sięgnąć po środki na potencję, wybierając to jako „najkrótszą” drogę do tego, by osiągnąć satysfakcjonujący wzwód, nie diagnozując w ogóle przyczyny! Tymczasem dzięki regularnym badaniom łatwiej określić, na co trzeba zwrócić uwagę.

Podstawowy powód to oczywiście zachowanie zdrowia. Na tym jednak korzysta także jakość życia erotycznego. Jeśli np. dowiesz się, że masz podwyższony cholesterol lub Twój układ krwionośny ma problemy wydolnościowe – możesz podjąć odpowiednie działania, zapobiegające m.in. impotencji. Nie mówiąc już o tym, że okresowe badania cytologiczne czy urologiczne pomagają uchronić się przed dużo poważniejszymi chorobami, w tym nowotworami – prostaty i szyjki macicy.

Obserwuj swoje ciało i jego zmiany (badania piersi i jąder m.in.)

Badania u lekarza to jedno. Równie istotne jednak pozostaje tzw. samobadanie. To nic innego jak samodzielna obserwacja swojego ciała i zmian w nim zachodzących. Jak je przeprowadzać?

U kobiet np. to sprawdzanie piersi w celu wykrycia zmian. W jednym z wcześniejszych artykułów poruszaliśmy temat wykonania takiego masażu, dzięki któremu możesz dokładnie sprawdzić tę część ciała w poszukiwaniu potencjalnych guzków, zgrubień czy innych zmian. Ważne też, by obserwować, jak wyglądają piersi, czy np. jedna zrobiła się w krótkim czasie większa od drugiej lub, czy pojawił się niepokojący wysięk. Równie istotna jest obserwacja wydzielin z pochwy, jak i niepokojących odczuć, takich jak świąd, pieczenie czy ból. Kolor śluzu, jego zapach i konsystencja mogą wiele powiedzieć o tym, czy pojawiła się jakaś infekcja bakteryjna lub grzybicza i czy trzeba podjąć działania.

Jak natomiast panowie powinni wykonywać samobadanie? W ich przypadku kluczowa jest obserwacja jąder. Masowanie ich, sprawdzanie, czy któreś się powiększa to podstawa profilaktyki raka jąder. Każde z nich najlepiej badać osobno, przez delikatne dotykanie każdego fragmentu. Wszelkie nietypowe zaokrąglone, gładkie masy powinny skłaniać do wizyty u lekarza.

Zadbaj o zdrowy styl życia

W dbaniu o siebie pomaga właściwy styl życia. Sprzyja on zdrowiu w ogóle, ale i pozwala cieszyć się bardziej satysfakcjonującym, bezpiecznym seksem. Na co powinieneś zwrócić uwagę w szczególności?

Właściwa dieta

Dobry, zbilansowany plan żywieniowy jest istotny tak dla kobiet, jak i mężczyzn. Często traktujemy swoje posiłki jako coś, co po prostu trzeba wrzucić na ruszt, by zniknął głód. Niestety – to prosta droga do licznych dolegliwości – od nadwagi, przez otyłość, po choroby z nimi związane, a w tym – impotencję. Właściwie przygotowana dieta, dostosowana do potrzeb konkretnej osoby, to nie tylko dopasowana ilość kalorii, ale i bogactwo składników odżywczych. Witaminy, minerały – wszystkie one wpływają na każdy układ w ciele, w tym też płciowo-moczowy. Szczególnie dużą rolę odgrywają składniki oddziałujące m.in. na poziom testosteronu i estrogenów – hormonów płciowych, odpowiadających za sprawność seksualną, libido i nie tylko.

Czasem dieta nie jest w stanie zapewnić optymalnej ilości konkretnych składników, by cieszyć się dobrym zdrowiem seksualnym. Wówczas można sięgnąć po suplementy diety – środki na potencję, jak i np. tabletki na sprawność seksualną. Często wśród składników są naturalne produkty i aminokwasy, korzystnie oddziałujące na „hydraulikę” i witalność w ogóle. Na podniesienie libido za to pomóc mogą afrodyzjaki, które oferuje m.in. nasz sklep erotyczny. Trzeba jednak pamiętać, że nie wywołują one podniecenia, a pomagają je znacznie zwiększyć pod wpływem bodźców.

Ruch to zdrowie, ale i lepszy seks!

Sama dieta nie wystarczy! By cieszyć się dobrym seksem, trzeba zadbać też o aktywność fizyczną. Nie powinna być ona forsowna, choć treningi na siłowni czy jogging jest jak najbardziej wskazany. Dzięki ćwiczeniom płuca stają się bardziej pojemne, a układ krwionośny – wydajniejszy. Wskutek uprawiania sportów obniża się również poziom kortyzolu, należącego do głównych zabójców pożądania. I w końcu – aktywność fizyczna pomaga zachować odpowiednią wagę, a nawet poprawia wygląd ciała. Dzięki temu seks smakuje jeszcze lepiej, bo możemy pokazać się partnerowi bez kompleksów!

Powiedz „żegnajcie” używkom!

Okazjonalnie lampka wina nie zaszkodzi, a czasem nawet pomaga. Podobnie (choć nie tak samo) wygląda to z jednym piwem, ale ono raczej w seksie Cię nie wesprze. Jednak np. regularne picie alkoholu, jak i stałe palenie papierosów czy sięganie po inne używki, może oznaczać poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia, także seksualnego. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby cieszyć się sprawnością w łóżku i nie mierzyć się z takimi problemami, jak impotencja czy suchość pochwy – daj spokój z używkami.

Zadbaj o higienę psychiczną

Musisz pamiętać, że ważne jest nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Bez stosownej „higieny”, która pozwala Ci się wyciszyć i zapomnieć o trudach dnia pracy, stresach – możesz mieć bardzo duży kłopot z cieszeniem się życiem erotycznym. Nadmierny stres to wzrost kortyzolu, a więcej kortyzolu – to stała niepewność i skłonność organizmu do odkładania tłuszczu „na gorsze czasy”. Rób więc regularne przerwy w pracy. Jeśli nie ma potrzeby – nie wystawiaj się na bodźce. Często się mówi o tym, że ludzie dzisiaj są przebodźcowani – media społecznościowe, telewizja, reklamy, wiadomości… wszystko to sprawia, że stajemy się emocjonalnie wykończeni.

W sklepie erotycznym Intymnosc.pl znajdziesz produkty, które wesprą Twoje zdrowie seksualne!

Jest wiele czynników, jakie wpływają na nasze zdrowie – to ogólne, jak i seksualne. Dlatego warto o siebie zadbać, by cieszyć się życiem w dobrej kondycji i udanymi stosunkami seksualnymi. I najlepiej zacznij to robić od razu! Stosując się do powyższych wskazówek, w szczególności, jeśli chodzi o regularne badania, na pewno uda Ci się osiągnąć Twój cel – lepsze życie erotyczne i codzienne. A jeśli czujesz się bez energii i potrzebujesz wsparcia – sprawdź, co do zaoferowania ma sex shop internetowy Intymnosc.pl. Dzięki naszym suplementom możesz odnaleźć energię do działania i satysfakcjonującego seksu!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *