Seksualne tabu Polaków – czyli czego unikamy w relacjach intymnych

sex-shop-internetowy

Mimo XXI wieku, dostępu do informacji z całego świata, w Polsce wciąż sporo tematów związanych z naszą cielesnością stanowi tabu. Dla wielu seks po prostu jest, zachodzi w łóżku między partnerami i nie ma czego roztrząsać. Tymczasem to coś, co wymaga rozmów, edukacji i powinno być poruszane, szczególnie w związkach. Niekiedy przez brak elementarnej wiedzy, mnóstwo tematów i zachowań seksualnych wciąż traktuje się jako odstępstwo czy wyuzdanie.

Czego Polacy unikają w relacjach intymnych? Jakich zabaw i tematów wystrzegamy się jak diabła, a o czym po prostu nie mówimy, choć często o tym fantazjujemy? W tym artykule obnażamy wybrane tabu (i towarzyszące im mity), jakie powinny być czymś normalnym i podlegać przede wszystkim indywidualnym preferencjom. Zapraszamy do lektury!

Seks w czasie miesiączki

To jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w Polsce. Dużo naszych rodaków nawet nie wyobraża sobie, że można być ze sobą blisko w czasie, gdy kobieta miesiączkuje. Wśród argumentów przeciwników przeważa przekonanie o braku higieniczności, niektórzy wprost mówią o nieczystości w bardziej metafizycznym znaczeniu, a także szkodliwości.

Tymczasem seks podczas miesiączki cieszy tak samo, jak ten, jakiemu oddają się w innych momentach cyklu menstruacyjnego. Ważne, aby oboje partnerów tego chcieli, gdyż dla niektórych faktycznie kwestia obecności krwi menstruacyjnej w czasie stosunku jest nie do przekroczenia – i to też jest okej. Niemniej nawet podczas krwawienia można zadbać o higienę. Przede wszystkim warto dobrać odpowiednią pozycję – najlepiej klasyczną. Ponadto przydadzą się ręczniki czy inne materiały mogące przyjąć krew. Z drugiej strony – dobrze również rozważyć seks pod prysznicem. Trzeba jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa – podkładzie antypoślizgowym i lubrykantach, które nadadzą Wam odpowiedniego poślizgu.

Pamiętajcie – seks podczas miesiączki może zakończyć się zapłodnieniem. Tak, także podczas krwawienia istnieje ryzyko zajścia w ciążę! Żadna kobieta nie ma idealnie wyregulowanego cyklu, a plemniki mają niesamowite zdolności przetrwania. Jeśli znajdą się w odpowiednich warunkach – to możecie zaliczyć przysłowiową wpadkę.

Jak natomiast wygląda kwestia szkodliwości seksu w czasie miesiączki? Jeśli jedno z Was choruje na choroby weneryczne – faktycznie, zwiększa się zagrożenia zakażeniem. Istnieje też większe ryzyko przeniesienia infekcji bakteryjnych. Większość tych problemów jednak powinna rozwiązać prezerwatywa, jak i dbałość o higienę. Doznania, szczególnie ze strony kobiet, w czasie seksu z pewnością wynagrodzą ewentualne niedogodności związane z plamieniem. To moment, gdy miejsca intymne kobiet są wyjątkowo wrażliwe na dotyk!

Seks oralny i analny

Dla wielu osób seks w innej niż w klasycznej formie stanowi znaczne odstępstwo. Tak jest zarówno ze stosunkami oralnymi, jak i analnymi. Przy czym w tym pierwszym przypadku tolerancja rośnie. Partnerzy „po prostu” przez niektórych traktowani są jako bardziej wyuzdani. Szczególnie jeśli to kobieta wykonuje taką pieszczotę na swoim partnerze i jeśli np. decyduje się albo przyjąć nasienie na ciało lub twarz, albo połknąć. Z tej przyczyny wiele osób wciąż wstrzymuje się przed takimi zabawami.

Kiedy jednak „oral” znajduje się w granicy tolerancji, to dla wielu seks analny wciąż stanowi tabu i traktowany jako coś złego. Wszak, według tradycyjnych nauk, stosunek ma prowadzić głównie do prokreacji, dlatego (nawet jeśli partnerzy stosują antykoncepcję, co i tak stanowi „odstępstwo”) powinien być uprawiany wyłącznie waginalnie. Ponadto dla wielu osób miłość grecka kojarzy się z brudem i nieczystością, dlatego nie tylko same się jej nie oddają, ale i krzywo patrzą na osoby gustujące w podobnych zabawach. Zupełnie przy tym pomijają fakt, że odbyt to strefa erogenna posiadająca wiele zakończeń nerwowych, jakie gwarantują również stronie biernej wiele przyjemności.

Największe kontrowersje jednak budzi seks analny, w którym to mężczyzna jest przyjmujący, nawet wtedy, gdy druga strona to kobieta. Wśród wielu ludzi, skądinąd zupełnie niesłusznie, rodzi to skojarzenie z upodobaniami homoseksualnymi. Wynika to z faktu, że osoby te rozpatrują taki stosunek analną jako samą czynność, zupełnie nie zważając uwagę na to, kto uczestniczy w zabawie. Z tej przyczyny wielu mężczyzn, z obaw przed takimi oskarżeniami, nawet jeśli są ciekawi, nie myślą o próbowaniu poddania się takim zabawom.

Zabawy z gadżetami erotycznymi i bielizna erotyczna

W wielu wciąż obecnych w Polsce pruderyjnych środowiskach seks stanowi wyłącznie metodę prokreacji, zupełnie oderwaną od przyjemności. Ot forma małżeńskiego obowiązku. Wszelkie urozmaicenia więc uchodzą za „zboczone”. Obejmuje to m.in. gadżety erotyczne, takie jak wibratory, ale i bieliznę erotyczną. Choć stanowią one normalne urozmaicenie życia erotycznego, często fakt używania tych pierwszych jest tematem do żartów, m.in. dotyczących sprawności seksualnej partnera, jak i krytyki ze względu na „amoralność”. Stąd też wiele osób wciąż wzbrania się przed wizytą w sklepie z zabawkami dla dorosłych, a nawet mają obawy przed zamawianiem gadżetów przez internet.

Bielizna erotyczna kojarzy się z czymś wyuzdanym. Szczególnie jeśli wykonano ją ze skóry lub lateksu, a w komplet wchodzą stringi lub gorset. Tymczasem czym innym jest bielizna erotyczna, jak nie strojem, mającym podkreślić to, co w kobiecie najpiękniejsze?

W tym przypadku tabu stanowi dodatkowa przyjemność w czasie seksu. Zarówno z dodatkowej stymulacji, np. wibratorem, masturbatorem czy innym gadżetem, jak i z poczucia bardziej seksowną, gdy przywdzieje się erotyczny komplet. Nasze ciało jednak natura zaprogramowała tak, abyśmy czuli przyjemność z seksu. A skoro już takie jest… czemu z tego nie korzystać?

Seks w czasie ciąży

To kolejne tabu, jakie często budzi zgorszenie. Wiele par nie wyobraża sobie stosunku podczas ciąży. Jedne z obaw o to, czy takie zabawy nie zaszkodzą dziecku, a drugie – z przyczyn moralnych. Warto więc obalić pewien mit, dotyczący potencjalnego uszkodzenia płodu lub wywołania przedwczesnego porodu. Otóż nie istnieją żadne dowody naukowe, które mogłyby te lęki potwierdzić. Owszem, w przypadku, gdy ciąża ma trudny przebieg, lekarz może odradzić seks. Jednak jeśli wszystko przebiega bez większych komplikacji, partnerzy mogą się cieszyć sobą.

Inna rzecz, że w tym okresie gospodarka hormonalna kobiet wygląda zgoła inaczej. Najczęściej występuje spadek libido, co wiąże się z mniejszą ochotą na igraszki. Stan ten utrzymuje się też przez pewien czas po porodzie (w czasie połogu), by z czasem wrócić do normalnego poziomu. W sytuacji, gdy najdzie Was ochota, wystarczy znaleźć tylko wygodną dla obojga pozycję (wszak z brzuszkiem klasyczne mogą być utrudnione) i oddać się chwilom rozkoszy.

Rozmowy o seksie

Mogłoby się wydawać, że dyskutowanie na tematy intymne w związku to coś normalnego. W praktyce jednak seks u wielu par nie wychodzi poza sypialnię. Kochankowie często nie rozmawiają o tym, jakie mają pragnienia, fantazje, marzenia na temat tego, czego chcieliby spróbować, nawet jeśli nie miałoby to dojść do skutku. Wiele wynika z obawy przed tym, co pomyśli ta druga strona. Lęk przed oceną partnera – czy to świeżego, czy w wieloletnim związku, często dla takich osób jest nie do przezwyciężenia. Bo jak on mógłby zareagować, gdy ona by mu powiedziała, że fantazjuje o seksie z dwoma czy większą ilością mężczyzn, a jak ona by się zachowała, gdyby partner powiedział, że marzy mu się zabawa w publicznym miejscu?

Każdy ma potrzeby!

Seks więc pozostaje często w sferze instynktownych czynności, bez refleksji nad nim. Tymczasem szczera i otwarta rozmowa pozwala lepiej zgłębić potrzeby drugiej strony, a co ważne – zrozumieć się w łóżku. Za tym zaś idzie większa satysfakcja ze współżycia.

Powyżej miałeś okazję zapoznać się z wybranymi tabu, jakie wciąż żyją w naszym społeczeństwie. To często zbiór mitów i przekonań, jakie wywodzą się jeszcze ze środowisk mocno religijnych i trzymających się tradycji. Potrzeby seksualne i eksplorowanie swojej intymnej natury jednak są czymś zupełnie naturalnym. I jeśli Ty chcesz odkrywać to, co sprawia Ci przyjemność – nasz internetowy sex shop to miejsce, gdzie znajdziesz mnóstwo gadżetów, które Ci w tym pomogą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *