Wytrysk wsteczny – przyczyny, objawy i leczenie

Wytrysk wsteczny - przyczyny, objawy i leczenie

Męska „hydraulika” charakteryzuje się wysoką podatnością wiele różnych dolegliwości. Wystarczy, że tylko jedna rzecz w całym układzie pójdzie nie tak, by pojawiły się kłopoty. Jednym z takich problemów jest wytrysk wsteczny, wywołujący m.in. zatrzymanie spermy w nasieniowodzie.

Czym jest wsteczna ejakulacja? Jak się objawia? Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia i czy to problem stały lub tymczasowy? Jeśli zmagasz się z „suchym orgazmem” lub po prostu chcesz wiedzieć więcej na temat tego zagadnienia – przydatne informacje znajdziesz właśnie w tym artykule. Przeczytaj go i poznaj przyczyny, objawy i skutki kłopotów z wytryskiem wstecznym. Tutaj też przekonasz się, jak wygląda leczenie takich dolegliwości oraz poznasz techniki i praktyki seksualne, jakie mogą wywoływać tego typu objawy. Należy bowiem wskazać, że wsteczna ejakulacja nie zawsze jest problemem.

Czym jest i jak objawia się wytrysk wsteczny?

Niepożądana wsteczna ejakulacja, nazywana także suchym orgazmem, to przypadłość, przy której podczas szczytowania u mężczyzny nie występuje wytrysk lub płyn ejakulacyjny wydobywa się z ujścia cewki moczowej w bardzo skąpej ilości. Nasienie, zamiast wyjść z ciała, trafia do pęcherza moczowego. Wynika to z faktu, że nie następuje skurcz mięśni – zwieracza pęcherza, który w momencie ejakulacji powinien być zamknięty.

Najbardziej oczywisty objaw tej dolegliwości to brak wytrysku podczas orgazmu lub bardzo skąpa ejakulacja. Drugim bardziej typowym symptomem, wskazującym na ten problem jest mętny mocz. To zaś dlatego, że sperma miesza się z nim jeszcze w pęcherzu moczowym.

Konsekwencje wytrysku wstecznego

Zasadniczo kłopot ten nie wpływa na zdrowie fizyczne czy seksualne mężczyzny. Wytrysk wsteczny nie ma żadnego znaczenia dla osiągnięcia erekcji czy libido. Stanowi jednak duży kłopot w przypadku starania się o dziecko. Brak ejakulacji lub niewielki wytrysk uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej.

Jak normalnie wygląda cały proces wytrysku?

Jako że jest to zaburzenie procesu ejakulacji, warto najpierw przypomnieć, jak ona zachodzi. W efekcie stymulacji przyrodzenia do mózgu wysyłane są informacje nie tylko o przyjemności, ale i gotowości do orgazmu. W wyniku maksymalizacji podniecenia dochodzi do skurczu mięśni gładkich wyprowadzających nasienie, znajdujących się wewnątrz ciał jamistych prącia. To powoduje, że transportowane z jąder plemniki i płyny składające się na spermę zbierają się na odcinku cewki moczowej, gdzie występuje prostata. Tutaj mieszają się, gotowe do ujścia w czasie orgazmu.

W chwili, gdy zaczyna się szczytowanie, mięśnie okalające stercz kurczą się, podobnie jak zwieracz pęcherza i kilka innych partii mięśni w tym obszarze. Wskutek tego skurczu z ciała mężczyzny przez cewkę moczową wyrzucana jest sperma – czyli dochodzi do wytrysku.

Jak to wygląda w przypadku wytrysku wstecznego?

Tak to działa u mężczyzn niemających problemu z tą dolegliwością. Jednak u panów, u których występuje wsteczna ejakulacja, nie dochodzi do obkurczenia się zwieracza cewki moczowej, przez co szyjka pęcherza pozostaje otwarta, a nasienie trafia, zamiast na zewnątrz, do pęcherza moczowego.

Jakie są przyczyny wytrysku wstecznego?

Omawiany wytrysk wsteczny bywa skutkiem różnych problemów zdrowotnych – zarówno trwałych, jak i tymczasowych. Może być też efektem terapii – aktualnie prowadzonych, jak i podjętych we wcześniejszym czasie. Kiedy więc mogą pojawić się suche orgazmy?

Wytrysk wsteczny jako skutek leczenia

Bardzo często dolegliwość ta dotyka mężczyzn po prostatektomii, czyli operacji usunięcia prostaty oraz po wycięciu pęcherza moczowego. Każda ingerencja chirurgiczna w tym obszarze jest mocno inwazyjna i wiąże się z ryzykiem wystąpienia odmiennych powikłań. Znajdują się tu bowiem wrażliwe struktury mięśniowe oraz naczyniowe, które raz uszkodzone mogą nie wrócić do poprzedniej sprawności. Stąd też nierzadko pojawiają się takie kłopoty jak zatrzymanie spermy w nasieniowodzie, ale i z osiągnięciem satysfakcjonującej erekcji czy orgazmu.

Za problemy ze wstecznym wytryskiem może odpowiadać radioterapia, jaką wykonuje się w przypadku nowotworów występujących w obszarze miednicy. Promienie rentgenowskie bowiem nie tylko negatywnie wpływają na komórki nowotworowe, ale przede wszystkim mają za zadanie odciąć je od „żywienia”, czyli po prostu zniszczyć naczynia dostarczające im krew wraz ze składnikami odżywczymi, przyczyniające się do rozwoju guza. To oznacza zaś, że niwelowane są również naczynia odpowiedzialne za funkcjonowanie poszczególnych mięśni, w tym zwieracza pęcherza.

Operacje i leczenie w obszarze miednicy to jednak niejedyne czynniki, powodujące kłopoty ze wstecznym wytryskiem. Bywa, że dolegliwość ta stanowi efekt leczenia problemów z nadciśnieniem. Wybrane leki mogą skutkować nieprawidłową pracą mięśni zwieracza pęcherza. Podobnie zresztą jest ze środkami stosowanymi w przypadku stwierdzonych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych – wybrane preparaty doprowadzają do cofnięcia się nasienia do pęcherza moczowego.

Wsteczna ejakulacja wynikająca z dolegliwości zdrowotnych

Niestety, leczenie niektórych schorzeń to jedna strona medalu. Wsteczny wytrysk jednak często też jest skutkiem różnych chorób i kontuzji. Nierzadko obserwuje się go np. u osób cierpiących na cukrzycę i stwardnienie rozsiane. Duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania „hydrauliki” ma również kręgosłup. Jego urazy, a w szczególności rdzenia kręgowego, mogą powodować zaburzenia pracy męskiego sprzętu, a wśród nich właśnie wsteczną ejakulację.

Jakie są sposoby leczenia wstecznego wytrysku?

Zasadniczo problem ten pozostaje nieistotny z perspektywy męskiego zdrowia fizycznego. Wielu panów może jednak odczuwać dyskomfort fizyczny związany z faktem, że w czasie orgazmu brakuje wytrysku. Często to więc rzutuje na ich pewność siebie w łóżku, co z kolei przenosi się na ich zdolności seksualne. Z drugiej strony zatrzymanie spermy w nasieniowodzie to poważny problem dla osób starających się o dziecko.

Jak zatem walczyć z tą dolegliwością? Przede wszystkim najpierw trzeba udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę wstecznego wytrysku. W takiej sytuacji jeszcze ważniejsze jest indywidualne spojrzenie na problem pacjenta. W związku z takimi kłopotami specjalista może przepisać inne leki lub zapisać nowe, pobudzające mięśnie odpowiedzialne za ejakulację do skurczu. W takich przypadkach stosuje się preparaty oparte na alfa-agonistach i efedrynę. Czasem też lekarz zaleca elektrostymulację albo elektrowibrację.

Istnieją również różne preparaty, np. naturalne, ziołowe środki na sprawność seksualną, jakie oferuje nasza drogeria erotyczna. Przed sięgnięciem po te leki warto skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć profesjonalnej opinii.

Staranie się o dziecko a wsteczny wytrysk

Kłopot ze wstecznym wytryskiem bywa na tyle duży, że skutecznie utrudnia starania o dziecko. Wówczas istnieje możliwość, by zdrowe plemniki odwirować z moczu. Do tego należy jednak dokonać stosownej alkalizacji moczu (zmniejszyć jego zakwaszenie).

Jak to wygląda? Pokrótce – po orgazmie mężczyzna oddaje mocz zmieszany z nasieniem. Sperma jest odwirowywana i płukana. Następnie wykorzystuje się ją do zapłodnienia wybraną metodą wspomaganego rozrodu.

Relaks a wsteczny wytrysk

Lekarze coraz częściej podkreślają znaczenie dobrego stanu psychicznego pacjenta w leczeniu różnych dolegliwości związanych z seksualnością. Dotyczy to również wstecznej ejakulacji. Do metod wspomagających terapię zaliczają m.in. uprawianie sportu, a także medytację i jogę. To zmniejsza stres szczególnie związany z nieudanymi próbami zapłodnienia.

Praktyki seksualne, mogące wywoływać wsteczny wytrysk

Warto zauważyć, że wsteczny wytrysk nie zawsze jest efektem dolegliwości, a… zamierzonym skutkiem. Dzieje się tak np. podczas seksu tantrycznego – według filozofii dalekowschodnich mistyków powstrzymanie wytrysku stanowi jeden z kluczowych elementów wyższych doznań erotycznych. Spermie bowiem przypisuje się właściwości magiczne i życiodajne, a pozbywanie się jej z organizmu to nic innego, jak tylko tracenie po trochu sił witalnych.

Opóźnianie wytrysku i ejakulacja wsteczna są też częścią techniki edgingu, czyli doprowadzania partnera na skraj orgazmu i odpuszczania. Mężczyźni praktykujący tego typu zabawy często wypracowują technikę suchego orgazmu, ułatwiającą wielokrotne szczytowanie. W takich sytuacjach wytrysk wsteczny bywa bardzo pożądany.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *