Częste oddawanie moczu – przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem

sex shop online

Problemy z pęcherzem i układem moczowym należą do częstych dolegliwości. Przeszkadzają one w codzienności – w skupieniu się na obowiązkach, przyjemnościach, w tym także na seksie.  W końcu kto potrafi się skoncentrować na czymkolwiek przy parciu na pęcherz? Dodatkowo kłopoty te nierzadko powodują szereg innych, nieprzyjemnych skutków, jakie utrudniają cieszenie się intymnością. Zmagasz się z podobnym problemem? Albo chcesz się przed nim ustrzec? Dowiedz się więc, z czym wiąże się częste oddawanie moczu, jakie są jego przyczyny oraz – jak sobie poradzić z tą dolegliwością. Odpowiedzi na te pytania, jak i wiele innych znajdziesz w artykule poniżej.

Czym jest częstomocz?

Częstomoczem nazywamy dolegliwość, w której dana osoba oddaje mocz częściej niż przeciętnie. Chodzi zarówno o objętość, jak i ilość wizyt w toalecie. Co ważne, nie jest to choroba jako taka. Nierzadko stanowi jednak objaw poważniejszych procesów zachodzących w organizmie, dlatego wymaga skontrolowania sytuacji. Ponadto częstomoczowi mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak:

  • trudność w oddawaniu moczu (dysuria),
  • pieczenie w cewce moczowej (stranguria).

Co ważne – częstomoczowi często towarzyszy nietrzymanie moczu. Szczególnie gdy wykonuje się czynności wymagające wysiłku (np. podnoszenie ciężkich przedmiotów). Niestety – w takich przypadkach nawet kichnięcie lub nagły wybuch śmiechu może powodować tym, że mięśnie zaciskające cewkę moczową niekontrolowanie ulegną rozluźnieniu.

Jak często zdrowy człowiek oddaje mocz?

Na to, jak często oddaje się mocz, wpływa wiele czynników, w tym m.in.:

  • ilość spożywanych płynów,
  • ogólna pojemność pęcherza,
  • choroby (dotyczące nie tylko układu moczowego).

W przypadku zdrowego człowieka pęcherz jest zdolny pomieścić nawet do 500 mililitrów płynu. Przyjmuje się również, że codziennie oddajemy około 1,5 litra moczu, jeśli w tym samym czasie spożywamy zalecaną ilość wody i innych napojów (w zależności od aktywności fizycznej i wagi – od 2 do 3 litrów łącznie). Poza tym są jeszcze czynniki środowiskowe jak m.in. temperatura otoczenia. W praktyce człowiek odwiedza toaletę w celu wysikania się około 6 do 8 razy.

Co powoduje częste oddawanie moczu?

Przyczyn tego problemu jest wiele i, co ważne, wiele z nich nie dotyczy bezpośrednio układu moczowego. Nierzadko częstomocz stanowi wynik chorób ogólnoustrojowych lub dotyczących innych układów. Niekiedy jednak bywa naturalnym skutkiem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat przyczyn częstego oddawania moczu.

Ciąża

Ciąża, choć nazywana stanem błogosławionym, zwykle wiąże się z wieloma niedogodnościami i to nie „tylko” pod postacią puchnących kostek. Wiele pań zmaga się w tym czasie z częstomoczem. Co więcej – stanowi on jeden z jej pierwszych objawów i może utrzymać się nawet do rozwiązania. Przyczyna zaś jest bardzo prosta – wraz z rozwojem płodu, rośnie również macica. Z czasem organ ten zaczyna wywierać presję na pęcherz moczowy. Stąd też pojawia się potrzeba częstszego oddawania moczu.

Choroby układu moczowego

Częstomocz nierzadko stanowi dolegliwość towarzyszącą wielu chorobom, zazwyczaj związanych z układem moczowym. Częściej sikamy m.in. przy:

  • zapaleniach pęcherza moczowego,
  • wrodzonych wadach systemu wydalniczego,
  • nowotworze pęcherza moczowego,
  • kamicy nerkowej.

Zapalenia pęcherza moczowego najczęściej dotyczą kobiet. Wynika to z faktu, że droga między ujściem pochwy a cewką moczową jest znacznie krótsza niż u mężczyzn. Tym samym bakterie i inne patogeny mogą łatwiej przedostać się w głąb ciała i wywołać przykre dolegliwości, objawiające się bólem oraz częstomoczem. Dlatego m.in. trzeba sikać po seksie – aby zredukować ryzyko przedostania się bakterii w górę układu moczowego. Jeśli natomiast dojdzie już do infekcji – należy skonsultować się z lekarzem.

Czynniki genetyczne, wywołujące nieprawidłową budowę wybranych elementów systemu wydalniczego, nie pozostają obojętne dla częstości wydalania moczu. W takich przypadkach typowe jest np. oddawanie moczu często, ale w niewielkich ilościach. Dodatkowo zwykle pojawiają się inne objawy, w tym obecność krwi w moczu, wzrost temperatury ciała oraz dolegliwości bólowe.

W przypadku nowotworu pęcherza przed częstomoczem obserwuje się obecność krwi w moczu. Co ważne – zwykle podczas mikcji nie pojawia się żaden ból. Spostrzegając takie symptomy, bardzo ważne jest podjęcie natychmiastowych działań. Szybka diagnostyka może uratować życie, ale i poprowadzić leczenie z mniejszymi negatywnymi skutkami dla organizmu.

Przy kamicy nerkowej natomiast tworzą się złogi w drogach moczowych (nazywane kamieniami). Organizm wówczas próbuje pozbyć się ich przez częstsze oddawanie moczu. Innym, charakterystycznym objawem, a przy tym wiążącym się z dużym cierpieniem, są kolki nerkowe – silny ból w okolicach odcinka lędźwiowego, często promieniującego w dół, któremu nierzadko towarzyszą gorączka i wymioty.

Choroby poza układem moczowym

Poza chorobami układu moczowego wyróżnia się szereg innych dolegliwości, jakie mogą wywoływać częstomocz. Parcie na pęcherz i konieczność odwiedzania toalety pojawia się częściej m.in. przy przeroście prostaty. Nawet jeśli gruczoł krokowy rozrósł się niewiele ponad normę, może już naciskać na cewkę moczową, powodując parcie na pęcherz. Co więcej, towarzyszy temu szereg innych nieprzyjemnych objawów, w tym m.in. kłopoty z rozpoczęciem mikcji, a także niepełne oddanie moczu.

Częstomocz wywoływany jest również rakiem prostaty, będącym najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Objawia się on m.in. częstszym parciem na pęcherz (szczególnie w nocy), zaburzając tym samym wypoczynek. Dlatego panowie, u których pojawił się nocny częstomocz, powinni natychmiast udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania przyczyny.

Potrzeba częstszego oddawania moczu stanowi też niecharakterystyczny, ale nierzadko występujący objaw cukrzycy. Są dwie przyczyny. Przede wszystkim – osoby cierpiące na tę chorobę częściej zmagają się z infekcjami układu moczowego. Z drugiej strony – podwyższony poziom cukru w organizmie wywołuje większą produkcję moczu, który musi być rozcieńczony przez nerki.

Konieczność „nadprogramowych” wizyt w toalecie bywa również objawem chorób endokrynologicznych. Jedną z nich jest moczówka prosta centralna, wywoływana przez zaburzenia produkcji wazopresyny. Hormon ten odpowiada m.in. za ciśnienie tętnicze i gęstość moczu. W przypadku, gdy poziom tego związku został zachwiany lub brakuje go w organizmie, osoba cierpiąca na tę dolegliwość odczuwa stałe pragnienie. To z kolei prowadzi do częstszych mikcji. Jakie są przyczyny tej choroby? Wskazuje się, że może być to problem dziedziczny, ale pojawia się także w przypadku niektórych chorób, np. stanów zapalnych w obrębie układu moczowego.

Inne przyczyny

Abstrahując od chorób i infekcji – wyróżnia się kilka innych powodów, przy jakich pojawia się częstomocz. Bardzo często stanowi on rezultat… zbyt dużej podaży wody. Choć niektórzy mogą się dziwić, także ona może być trucizną, jeśli się z nią przesadzi. Dlatego nerki stale pracują nad filtrowaniem płynów w organizmie, a ich nadmiar – przekazują dalej do pęcherza. Jeśli zaś regularnie będzie się przesadzać z ilością wypitej wody czy innych napojów – wówczas pojawia się zagrożenie zaburzenia pracy układu wydalniczego.

Częstomocz stanowi też skutek przyjmowania wybranych leków i suplementów. Obserwuje się go np. przy przyjmowaniu środków na choroby związane z układem krążenia. Jeśli więc pojawia się konieczność częstszych wizyt w łazience – warto sprawdzić ulotkę danego produktu.

W jaki sposób poradzić sobie z częstomoczem?

Pierwszy krok to zawsze wizyta u lekarza, by zdiagnozować przyczyny. Warto wiedzieć, z czym się walczy, nawet jeśli to łagodniejsza choroba. Im wcześniej określi się, co stanowi powód częstomoczu, tym mniej uciążliwe będzie leczenie.

Co można zrobić dodatkowo samemu, to na pewno zwiększyć ilość wody (o ile już teraz nie pijesz dostatecznej ilości płynów). Z drugiej strony warto do diety włączyć np. żurawinę, zalecaną m.in. przy infekcjach układu moczowego. Jeśli zaś częstomoczowi towarzyszy nietrzymanie moczu – popracuj nad mięśniami Kegla. Nieraz pisaliśmy o tym, jak je trenować. Jeśli jesteś kobietą – możesz sięgnąć po kulki gejszy, oferowane przez nasz sex shop online. To znakomity sposób na trening mięśni dna miednicy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *