Czym jest pochwica i jakie ma podłoże?

sex-shop-onlineIstnieje wiele dysfunkcji seksualnych, uniemożliwiających cieszenie się przyjemnym, zdrowym seksem. Dotyczą one zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku pań do najczęstszych problemów należy pochwica. Dolegliwość ta znacznie utrudnia zbliżenia, wpływając nie tylko na jakość życia, ale i na kondycję psychiczną osoby, która się z nią zmaga. Czym właściwie ona jest? W jaki sposób się objawia? Co stanowi przyczynę tej dysfunkcji? W artykule odpowiadamy na te i wiele innych pytań. Przeczytaj go i dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest pochwica?

Nazywana także zespołem Mariona-Simsa pochwica to dysfunkcja seksualna, polegająca na silnym, zwykle też niosącym dużo bólu, skurczem mięśni pochwy, nad którym kobieta nie panuje. W efekcie dochodzi do zamknięcia otworu. Sytuacja ta najczęściej przytrafia się tuż przed stosunkiem lub przy próbie zbliżenia. Silny, bolesny skurcz uniemożliwia penetrację. Zauważa się również, że im bliżej samego seksu, tym objawy stają się intensywniejsze. Wskazuje to więc, że wśród przyczyn są zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychiczne.

Pochwica co do zasady może przytrafić się w każdym wieku. Zauważa się jednak, że na dysfunkcję tę cierpią przede wszystkim młode kobiety. W wyjątkowo silnych przypadkach skurczom ulegają mięśnie ud, co dodatkowo potęguje ból i znacznie utrudnia zbliżenie. Szacuje się, że od 3 do 17% kobiet cierpi z jej powodu.

Pochwicy często towarzyszą inne zaburzenia seksualne. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • zaburzenia libido,
  • anorgazmia,
  • niechęć do seksu.

Jakie są przyczyny pochwicy?

Powody wystąpienia tej dysfunkcji są najróżniejsze. Mają one zarówno wymiar fizjologiczny, jak i psychiczny, a ponadto często się one ze sobą złączą. Co więcej – pochwica może być też skutkiem innych chorób, a także stosowania konkretnych leków, w tym m.in. psychotropów.

Wymienia się trzy zasadnicze przyczyny:

  • zmiany ginekologiczne – czyli wszelkie zmiany zachodzące w obrębie miejsc intymnych kobiety. Mogą być to skaleczenia i owrzodzenia. Jeśli do tego dochodzą problemy natury emocjonalnej, wówczas organizm może reagować mimowolnymi skurczami pochwy jeszcze przed stosunkiem,
  • zespół gotowości seksualnej – dolegliwość ta to szereg błędnych reakcji organizmu, które w ostateczności prowadzą do nieprawidłowego działania mięśni dróg rodnych. ZGS objawia się m.in. zaburzeniem ukrwienia i unerwienia łechtaczki, a także suchością miejsc intymnych. Zespół ten ma podłoże psychiczne i może wynikać z różnych obaw i przekonań,
  • ciągotka nerwicowa – w tym przypadku rosnącemu podnieceniu seksualnemu zwykle towarzyszy ból w obrębie łechtaczki. Przyczyna takiego stanu zwykle ma podłoże psychiczne (np. niezaspokojenie seksualne) i fizjologiczne (dyskomfort w okolicach łechtaczki).

Poza wspomnianymi wyżej przyczynami wyróżnia się m.in. problemy emocjonalne, w tym też kłopoty w porozumiewaniu się z życiowym partnerem. Pochwica niekiedy wynika również z nieprawidłowości w cyklach menstruacyjnych – zarówno intensywne bóle, jak i nieregularność miesiączkowania może wpływać na pracę mięśni pochwy. Ponadto powodem doraźnego wystąpienia tej dolegliwości bywa obawa przed zajściem w ciążę, jak i wiele innych czynników.

Rodzaje pochwicy

Ze względu na szereg odmiennych przyczyn pochwicę dzieli się na dwa rodzaje:

  • pierwotną,
  • wtórną.

W przypadku pierwszej mówimy o dysfunkcji, która pojawia się już przy pierwszej próbie podjęcia stosunku seksualnego. Seks od samego początku wiąże się dla takiej kobiety z bólem. Pierwotna pochwica najczęściej dotyczy kobiet młodych – nastolatek, jak i we wczesnych latach po ukończeniu 20. roku życia. Przyczyną wystąpienia tego rodzaju dysfunkcji może być m.in. stres, jak i traumy związane z życiem intymnym (w tym m.in. molestowanie seksualne, gwałt lub próba gwałtu itp.). Co ciekawe – obserwuje się również, że pochwica pierwotna częściej występuje u tych kobiet, które wychowały się w pruderyjnym środowisku, gdzie panowało przeświadczenie, że seks to tabu, a cielesność jest zła. W tej formie dolegliwość ta występuje także u pań zmagających się z infekcjami, przede wszystkim grzybiczymi. W najgorszym przypadku problem ten miewa niezdiagnozowane przyczyny, co może utrudniać leczenie.

Czym natomiast jest pochwica wtórna? Objawy są podobne, choć nie pojawiają się od początku rozpoczęcia życia seksualnego. Co więcej – wskazuje się, że kobiety, które na nią cierpią, wcześniej często miały satysfakcjonujące relacje intymne i nie zmagały się z podobnymi kłopotami. Tym samym pochwica wtórna zwykle dotyczy nieco dojrzalszych kobiet, jakie zapadły na nią najczęściej wskutek przebytych infekcji, urazów lub problemów psychicznych.

Objawy pochwicy

Dysfunkcja ta skutkuje gwałtownym i bolesnym skurczem pochwy przed i w trakcie próby penetracji. Ponadto objawy mogą pojawić się nie tylko podczas zbliżenia, ale i np. przy wkładaniu tamponu lub badaniach ginekologicznych z użyciem wziernika. U części kobiet obserwuje się również, że symptomy pochwicy występują przy samym myśleniu o seksie.

Z drugiej strony samo podniecenie nie wywołuje podobnych objawów. Więcej – dotykanie miejsc intymnych, np. stymulacja łechtaczki, może dawać kobiecie przyjemność. Podobnie jak tzw. stosunek udowy, podczas którego nie dochodzi do penetracji, ale partner ociera się penisem o uda i zewnętrzną część sromu partnerki.

Diagnozowanie pochwicy

Ze względu na swój charakter, jak i podobieństwo do innych dolegliwości, występujących w obrębie dróg rodnych kobiety, bardzo ważna jest diagnostyka. Badaniem i leczeniem pochwicy zajmują się zazwyczaj ginekolog i psycholog lub psychiatra. Na podstawie wywiadu oraz badania, specjalista określa potencjalne przyczyny dysfunkcji. Lekarz może też zlecić m.in. badania krwi, moczu, mikrobiologiczne oraz poziomu hormonów.

Pochwica – da się ją leczyć!

Najważniejszy pozostaje fakt, że dolegliwość tę da się leczyć. Terapia obejmuje nie tylko przyjmowanie leków, ale i pracę z psychologiem lub psychiatrą. Co warto podkreślić, jeśli kobieta żyje w związku, bardzo ważne jest wsparcie tej drugiej strony. Partner powinien wykazywać nie tylko odpowiednie zrozumienie, ale i uczestniczyć w terapii. Szczególnie jeśli do przyczyn pochwicy należy konflikt między kochankami.

W ramach leczenia stosuje się m.in. niewielkie dawki antydepresantów, leki przeciwbólowe i przeciwlękowe. Nierzadko zaleca się także używanie środków miejscowych, np. lubrykantów, jakie może zaoferować nasz sex shop online.

Budowanie pozytywnego obrazu seksu

Jako że często wśród przyczyn pochwicy wymienia się czynniki środowiskowe istniejące w otoczeniu, w jakim dorastała kobieta, bardzo ważna jest zmiana myślenia o seksie. W tym zakresie zaleca się edukację seksualną, regularną masturbację, jak i poznawanie ciała swojego oraz partnera. Na mężczyźnie często spoczywa zadanie zaprezentowania intymności w zupełnie innym wydaniu, niż kobieta mogła do tej pory poznać.

Nasz sklep erotyczny to miejsce, gdzie kupisz wiele produktów, jakie w tym „obowiązku” mogą pomóc. Zawsze warto zacząć od pokazania przyjemności z gry wstępnej. Do tego przydać się mogą olejki do masażu, które nie tylko nadają odpowiedniego poślizgu, ale i ich woń działa silnie pobudzająco, a składniki odżywcze – poprawiają kondycję skóry.

Z drugiej strony partnerki zmagające się z pochwicą, często cierpią przez zaniżoną samoocenę. To zaś utrudnia zbliżenie. By pomóc im poradzić sobie z tą nieśmiałością, warto sięgnąć po feromony w perfumach. Te lotne związki zapachowe, niewyczuwalne świadomie, ale na poziomie podświadomości, wpływają nie tylko na otoczenie, ale i samą osobę, która zaaplikuje je na skórę, podnosząc jej poczucie własnej wartości.

A w prawidłowym ukrwieniu miejsc intymnych kobiety mogą pomóc afrodyzjaki. Preparaty stanowiące swojego czasu istny święty Graal marzących o byciu doskonałymi kochankami, dzisiaj są łatwo dostępne i bezpieczne. Działają m.in. przez doprowadzenie większej ilości krwi do miejsc intymnych, dzięki czemu wykazują one większą wrażliwość na dotyk i przyjemność.

Warto czerpać przyjemność z życia

Różnego rodzaju feromony, afrodyzjaki czy olejki pomagają się również rozluźnić, co w stanie napięcia emocjonalnego z pewnością może pomóc w niwelowaniu takich dolegliwości jak właśnie m.in. pochwica. Nie warto skazywać się na życie w cierpieniu, skoro da się z tym walczyć. Terapia pochwicy ze specjalistami jest długa i wymaga cierpliwości. Jednak, jeśli oboje się w to zaangażujecie, będziecie mogli cieszyć się udanym seksem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *