Dlaczego regularne wykonywanie cytologii jest tak ważne?

internetowy sex shop

Rak szyjki macicy to jedno z największych zagrożeń, jakie obecnie czyhają na kobiety. Choroba ta co roku odpowiada za śmierć nawet 1,5 tysiąca kobiet tylko w samej Polsce. Ze względu na fakt, że długo rozwija się bez charakterystycznych objawów, nazywa się ją cichym zabójcą. Niestety – jest nie tylko złośliwa, ale i często skutkuje przerzutami do organów w całym ciele. Na szczęście, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, może być całkowicie uleczalna! Do zdiagnozowania nieprawidłowości, jakie mogą doprowadzić do powstania nowotworu, potrzeba odpowiednich badań, takich jak cytologia. Choć w XXI wieku wciąż wydaje się to trudne do wyobrażenia, wiele pań w naszym kraju zaniedbuje profilaktykę, dzięki której mogą skutecznie przeciwdziałać potencjalnemu rakowi. W artykule wskazujemy, czym jest cytologia i czemu warto wykonywać ją regularnie. Odpowiadamy też na wiele pytań, jakie być może pojawiają się w Twoich myślach w związku z tym badaniem. Nasz sklep erotyczny promuje nie tylko dobrą zabawę, ale przede wszystkim – zdrowie seksualne. Dlatego usilnie zachęcamy do przeczytania artykułu!

Cytologia – czyli co?

Wszelka diagnostyka często wywołuje obawy i ogólne zdenerwowanie. Tymczasem cytologia jest jednym z tych badań, które może uratować kobiecie życie. Tym bardziej że nie trwa ono długo i należy do zupełnie podstawowych sposobów diagnozowania różnych dolegliwości. Mówiąc najprościej – badanie cytologiczne sprawdza stan nabłonka pochwy.

Cytologia bowiem, mimo że najczęściej wykonywana w kierunku wykrywania raka szyjki macicy, służy również diagnozowaniu zakażeniem wirusem HPV. Wykonuje się ją m.in. przy podejrzeniu nadżerek czy innych chorób i infekcji. Warto skorzystać z tego badania także w celu sprawdzenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej, jak i przy staraniu się o dziecko – pomaga określić moment owulacji.

Czemu cytologia jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy nawet o 80%!

Na czym polega badanie cytologiczne?

Lekarz pobiera wymaz z kanału rodnego. Choć na pierwszą myśl może brzmieć to mało przyjemnie, to w rzeczywistości badanie to wykonuje się nawet podczas wizyty kontrolnej. Trwa jedynie chwilę, a samo pobieranie materiału do diagnostyki nie jest bolesne. Niekiedy powoduje tylko drobne uczucie dyskomfortu (niektóre panie mówią o wrażeniu „tarcia”), a przez dobę – bywa przyczyną plamienia.

Cytologia – przygotowanie

Przed wizytą należy się stosownie przygotować. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności seksualnej na 24 godziny przed wizytą. Odpada więc seks lub zabawa z wibratorami, jakie oferuje m.in. nasz sex shop internetowy. Ponadto nie należy stosować irygacji – czyli płukać miejsc intymnych, w szczególności z użyciem mydła (czego w ogóle nie powinno się robić!) ani płynów do higieny intymnej. Nie można również używać żadnych lubrykantów, żeli plemnikobójczych ani innych kosmetyków w obszarze pochwy. Przed badaniem warto zrezygnować także ze stosowania leków dopochwowych, a nawet unikać długiej kąpieli. Przeciwwskazaniem do wykonania badania są też stany zapalne i infekcje bakteryjne.

Czemu cytologia ma tak obszerne wymogi? Wynika to z faktu, że wszelkie powyższe czynniki (mniej lub bardziej zależne od pacjentki) mogą zaburzać florę bakteryjną, a tym samym – wyniki diagnostyki. Warto więc odpowiednio się przygotować, dzięki czemu uzyska się wiarygodny rezultat.

Przebieg badania cytologicznego

Jak natomiast wygląda sama cytologia? Wizyta zaczyna się od wywiadu ginekologia z pacjentką. Lekarz pyta m.in. o ostatnią miesiączkę, regularność cyklu, a także o to, jak długo trwa krwawienie. Mogą również pojawić się pytania dotyczące aktualnych lub przeszłych chorób oraz ewentualnych ciąż i porodów. Oprócz tego specjalista może zapytać, czy kobieta przyjmuje leki, a jeśli tak, to jakie.

Po wywiadzie następuje samo badanie – pacjentka powinna rozebrać się od pasa w dół i usiąść na fotelu, a następnie – umieścić nogi na podpórkach. Lekarz następnie wprowadza wziernik, umieszczając go aż przy tarczy szyjki macicy, po czym wprowadza przez niego trójzębną, małą szczoteczkę, którą pobiera próbki złoszczonego nabłonka i śluzu. Umieszczone w szklanym naczyniu będą badane później pod mikroskopem (jeśli placówka dysponuje specjalnym sprzętem).

Kiedy spodziewać się wyników? Obecnie najczęściej są one już po 3-4 dniach. Jak widać – badanie to trwa ledwie chwilę, może wiązać się z drobnym dyskomfortem, ale w gruncie rzeczy – nie jest ani bolesne, ani uciążliwe.

Kto i kiedy powinien wykonać tego typu diagnostykę?

Wiesz już, jak wygląda badanie, jak się do niego przygotować… pytanie, czy Ty też powinnaś je wykonywać? Wskazania są jasne – cytologii powinny poddawać się wszystkie kobiety, które od przynajmniej 3 lat współżyją, jak i te, mają co najmniej 21 lat. Tym samym mogą je wykonywać również nastolatki, a przez wzgląd na fakt, że nie ma górnej granicy – także panie w dojrzałym wieku.

Kiedy natomiast powinno się wykonywać to badanie? Zasadniczo nie powinno się go robić podczas menstruacji. Wynika to z faktu, że krew może zaburzać wyniki. Przyjmuje się, że najlepszy termin na cytologię to okres między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego.

Czy można wykonać cytologię w ciąży?

Wiele pań w ciąży miewa wątpliwości, czy ten czas jest odpowiedni na badania cytologiczne. Jak donoszą sami lekarze – cytologię nie tyle można, co trzeba wykonać także i w tym momencie. Zaleca się przeprowadzenie tej diagnostyki z końcem I trymestru i podczas trwania III. Co więcej – warto ją zrobić również podczas wizyty w okresie połogu.

Jeśli i Ty jesteś w ciąży i wahasz się przed tym badaniem – nie musisz. Maluch będzie całkowicie bezpieczny, a cytologia w czasie ciąży często pomagała wychwycić nieprawidłowości w drogach rodnych. Dzięki temu odpowiednio szybko wdroży się stosowne leczenie.

Cytologia a dziewictwo – czy można ją zrobić bezpiecznie?

Inne obawy przed badaniem cytologicznym mają te kobiety, które jeszcze nie współżyły. Czy mają się czegoś bać? Biorąc pod uwagę fakt, że błona dziewicza nie przysłania wejścia do pochwy, a stanowi tylko fragment tkanki w kształcie półksiężyca – nie ma żadnych przeciwwskazań, by wykonać cytologię. Ginekolog po prostu sięgnie wtedy po odpowiednio mniejsze narzędzia. Warto jednak zaznaczyć lekarzowi podczas wywiadu, że się jeszcze do tej pory nie współżyło.

Jak często powinno się wykonywać cytologię?

Częstotliwość badań cytologicznych zależy przede wszystkim od tego, jakie były poprzednie wyniki. W przypadku, jeśli lekarz nie wykrył żadnych nieprawidłowości, wówczas można wykonywać je co około 3 lata. Jeśli natomiast pojawiły się jakieś nieprawidłowości, to oprócz tego, że lekarz zaleci odpowiednie leczenie, to następna cytologia odbędzie się najprawdopodobniej w następnym roku.

Przesłanką do częstszej diagnostyki jest też np. chemioterapia lub leczenie sterydami. Co więcej – ze względu na większe zagrożenie zarażeniem się wirusem HPV, corocznie cytologii powinny poddawać się również kobiety, które często zmieniają partnerów.

Skale do interpretacji badań cytologicznych

W badaniu cytologicznym liczy się też odpowiednia interpretacja wyników. Do tego służą specjalne skale. W Polsce korzysta się z dwóch systemów – Papanicolau i Bethesda. Pierwszy jest nieco starszy, ale wciąż wykorzystywany. W obu przypadkach pierwszy stopień oznacza prawidłową cytologię, a ostatni – obecność komórek, z których może rozwinąć się lub rozwinął się już nowotwór. Gdy będą już wyniki, lekarz dokładnie objaśni Ci, co oznaczają i ewentualnie zaproponuje leczenie.

Profilaktyka jest najważniejsza

Cytologia to tak naprawdę chwila małego dyskomfortu, ale przede wszystkim – znaczne zwiększenie Twojego bezpieczeństwa. Nasza drogeria erotyczna online promuje zdrowie seksualne, dlatego poruszamy tematy nie tylko związane z przyjemnościami, ale i ze sprawami ważnymi. Każda kobieta, która współżyje i uważa się za świadomą swojego zdrowia, zdecydowanie powinna wykonywać badania cytologiczne. Dzięki temu skutecznie zmniejszy się śmiertelność oraz cierpienie, jakie niesie ze sobą rak szyjki macicy ze wszystkimi swoimi konsekwencjami. Mając pewność swojego zdrowia, można pełniej cieszyć się życiem – także seksualnym!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *