Hormony a seks – czyli laboratorium ciała, pracujące nad pożądaniem (i nie tylko)

Kiedy dwoje ludzi wpadnie sobie w oko, mówi się, że czują do siebie chemię. To samo mówimy kontekście miłości, jak i czystego pożądania. I wcale tu nie ma ani krzty przesady. Choć niewątpliwie miłość dla wielu jest najpiękniejszym uczuciem, to w dużej mierze nie wywodzi się tylko z metafizycznych odczuć względem drugiej osoby, ale w dużej mierze właśnie z reakcji chemicznych, jakie zachodzą w organizmie.

Hormony, bo to o nich sobie dzisiaj więcej powiemy, odgrywają ogromną rolę w naszym ciele. Sterują zachowaniami, wprawiają w określone stany emocjonalne, ale też odpowiadają za poczucie spełnienia i miłości. Jesteś ciekaw, które z tych organicznych związków chemicznych mają wpływ na to, że Twój znajomy z pracy lub sekretarka szefa tak bardzo Ci się podobają? W takim razie zagłęb się z nami w laboratorium ludzkiego ciała.

Hormony – czym właściwie są?

Mówiąc o hormonach, mamy tu na myśli hormony zwierzęce (wszak ludzie to też zwierzaki). Są to specyficzne związki chemiczne, wydzielane albo przez gruczoły, albo przez tkanki układu hormonalnego. Modyfikują one cechy strukturalne tkanek znajdujących się w miejscach, do których one docierają – czyli oddziałują zarówno na sąsiedztwo gruczołów (lokalnie), jak i na cały układ, jeśli są wydzielane do krwi.

Jak natomiast działają w praktyce? Otóż uruchamiają lub zatrzymują pewne cechy organów, do których są transportowane. Mogą też naturalnie oddziaływać na cały organizm jak na przykład adrenalina. Dzieli się je oczywiście na poszczególne grupy, jednak nie będziemy się nad tym tematem rozwodzić. Warto jednak wiedzieć przede wszystkim to, że gdyby nie hormony, to wiele procesów w ludzkim i zwierzęcym organizmie by w ogóle nie było inicjowanych. Działają bowiem jak mechanizm spustowy, uruchamiający wytwarzanie enzymów, zwiększający wydolność układu oddechowego czy krążenia, a w końcu – budzący pociąg do osób atrakcyjnych.

Hormony, które oddziałują na seksualność

Najwyższa pora, byś poznał te związki chemiczne, które działają na Twój pociąg fizyczny, a także mają wpływ na to, co Cię nakręca. Przedstawimy Ci zarówno te typowo męskie, jak i żeńskie, a także wspólne dla obu płci. Przyjrzyjmy się, co pichci się w organicznym laboratorium.

Testosteron – męska (i nie tylko) chemia

To jeden z najważniejszych dla popędu seksualnego hormonów, jakie wydziela ludzki organizm. Ten związek chemiczny jest przede wszystkim typowy dla mężczyzn – kształtuje ich w okresie płodowym, a także później wpływa sylwetkę i odpowiada za męskie cechy (zarówno jeśli chodzi o budowę ciała, jak i zarost czy owłosienie). Ma też ogromne znaczenie dla pociągu seksualnego. I tu ważne – nie tylko wśród mężczyzn, ale i kobiet! Panie bowiem też go produkują, choć w znacznie mniejszym stopniu.

U mężczyzn jest on produkowany głównie w jądrach, u pań natomiast wytwarzają go nadnercza, jajniki i łożysko. Dzięki niemu cieszymy się lepszym zdrowiem, dobrą formą fizyczną i seksualną. Im wyższy poziom testosteronu, tym większy pociąg. Stąd też panie, które mają go więcej w organizmie, są bardziej skore do igraszek.

Estrogeny – czyli hormon kobiecej seksualności

Skoro powiedzieliśmy sobie o testosteronie, to czas na estrogeny. Te bowiem odpowiadają za rozwój kobiecych narządów rozrodczych – zarówno w okresie płodowym, jak i dojrzewania. Regulują też cały cykl płciowy i mają duże znaczenie dla libido. Nie pozostają też obojętne dla psychiki i emocji (dlatego też panie są dużo bardziej emocjonalne niż mężczyźni). Przy stymulacji seksualnej zaś uwrażliwiają kobiety na bodźce.

Estrogeny produkowane są w jajnikach, nadnerczach, a także przez adipocyty – komórki tkanki tłuszczowej. Naturalnie poziom estrogenu spada tuż po porodzie – w czasie karmienia piersi. Stąd też panie w tym okresie czują dużo mniejszą ochotę na seks. Poziom tego hormonu spada również po menopauzie. Dlatego w tym okresie pojawiają się liczne niepożądane reakcje, mimo że jest to cykl naturalny. Należy więc dbać albo o odpowiednią dietę lub stosowną suplementację, zarówno w czasie przekwitania, jak i później.

Oksytocyna – hormon miłości

Jeśli o którymś związku chemicznym, można powiedzieć, że odpowiada za potrzebę bliskości i poczucie przywiązania, to jest nim oksytocyna. Występuje ona zarówno u panów, jak i pań. To właśnie dzięki niej wiążemy się w trwalsze pary. To oczywiście nie jedyne funkcje tego hormonu. Współuczestniczy też w produkcji mleka, wywołuje skurcze porodowe, sprawia, że macica obkurcza się po porodzie, a także jest odpowiedzialna za pracę jej mięśni przy orgazmie. U mężczyzn zaś ten hormon jest istotny dla erekcji. Zarówno u panów, jak i pań jest ona produkowana w podwzgórzu. Warto też wiedzieć, że im więcej we krwi kobiety estrogenów, tym większe jest też wydzielanie oksytocyny.

Dzięki swoim właściwościom stosuje się ją też jako lek na wywoływanie porodu, na chorobę hemolityczną płodu (kiedy doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego), a także przy diagnostyce ginekologicznej.

Progesteron – chemia dla zapłodnienia!

Jeśli planujecie ciążę, to ten związek chemiczny jest Waszym sprzymierzeńcem. Progesteron bowiem odpowiada za przygotowanie macicy do osadzenia się komórki jajowej i utrzymania tam płodu aż do rozwiązania. Produkcja tego hormonu zwiększa się w dwóch momentach – po owulacji, a także w czasie ciąży (na wczesnym i późnym etapie). Za jego produkcję odpowiadają dwa organy – po owulacji i we wczesnej ciąży wytwarza go ciałko żółte, natomiast w późniejszych tygodniach – łożysko.

Działa też jako pewien inhibitor. Im więcej progesteronu w organizmie kobiety, tym niższa jest jej ochota na igraszki. Z drugiej strony wykorzystuje się go też jako lek na podtrzymanie ciąży.
Prolaktyna – czyli co odpowiada za produkcję mleka

Jak się spodziewasz, produkcję mleka też wywołuje pewien hormon. Jest nim prolaktyna. Jej działanie polega na powiększeniu gruczołów sutkowych w czasie ciąży, a także uruchamianiu mechanizmów, dzięki którym Twoje piersi produkują mleko. Jest obecna w Twoim organizmie też po rozwiązaniu, przez cały okres karmienia. Produkcja tego związku chemicznego jest stymulowana m.in. przez ssanie sutków.

Z drugiej strony ma też inne działanie. Hamuje owulację i menstruację, co obniża też Twój popęd płciowy. Ma to istotne uzasadnienie ewolucyjne – przede wszystkim pomaga Ci wrócić do formy w czasie połogu, a po drugie – był to mechanizm, który pozwalał pierwotnym kobietom odchować dziecko przynajmniej do momentu odstawienia od piersi.

Inne hormony związane z seksem

Mogłeś dotychczas zapoznać się z hormonami charakterystycznymi dla osobnych, jak i obu płci, które oddziałują na ludzką seksualność. Jest też jednak grupa innych związków chemicznych, które mają ogólnoustrojowe działanie, ale również są związane z seksem i orgazmem. Poznajmy je!
Endorfiny – na szczęście!

Jeśli zastanawiałeś się, które hormony odpowiadają za poczucie szczęścia, to już wiesz. Endorfiny to hormony peptydowe, które wprawiają Cię w doskonały nastrój, także w euforię. Hamują też ból i uczucie drętwienia. Jaki zaś jest najlepszy sposób na wzmożenie ich produkcji? Śmiech, wysiłek fizyczny, czekolada… a także uczucie miłości, seks i w końcu orgazm! Przy udanym współżyciu ich poziom we krwi może wzrosnąć nawet dwa razy.

Ważne jednak, by dbać o nie każdego dnia, nawet wtedy, kiedy nie jesteście blisko. Jest to warunkiem, by pożycie seksualne było udane. Nie załatwi się tego po prostu samym zbliżeniem.

Dopamina – czyli nagroda

Kojarzysz ten stan błogiego odrętwienia po seksie? Moment, kiedy łapiecie oddech, a ciała wewnętrznie wibrują? To właśnie dzięki dopaminie, która jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników. To ona sprawia, że układ nerwowy działa prawidłowo. Jej wyższy poziom to też większa ochota na seks! Tym samym – im bardziej się stosunek przedłuża, tym mocniej jesteście nakręceni. Największy wyrzut następuje jak w przypadku endorfin, w czasie orgazmu. Nie raz o niej mówiliśmy i z pewnością niejednokrotnie jeszcze do niej wrócimy. Tylko uwaga! Potrafi uzależnić!

Hormony tarczycy – prawidłowość ważna dla całego zdrowia

Trójjodotyronina – T3, tyroksyna – T4 i kalcytonina to trzy hormony, które są ważne dla libido kobiety. W przypadku zaburzeń pracy tarczycy (w tym przy chorobie Hashimoto), kiedy ich wydzielanie jest zakłócone, dochodzi również do wahań poziomu libida. Ten gruczoł jest szczególnie ważny dla całego organizmu. Jeśli jego praca nie jest prawidłowa, konsekwencją może być nie tylko mniejszy popęd, ale też podupadnięcie zdrowia całego organizmu!

Dbaj o swoją chemię

Przedstawiliśmy Ci kilka hormonów, które mają ogromne znaczenie dla seksualności i nie tylko. Braki w testosteronie mogą oznaczać pogorszenie zdrowia. Jego nadmiar – wypadanie włosów u mężczyzn, a u kobiet może skutkować wyrastaniem zarostu. Równowaga w przypadku układu endokrynologicznego jest szczególnie ważna. Dlatego wszelkie objawy zaburzeń pracy tego systemu trzeba obserwować, a także konsultować z lekarzem. Na szali bowiem leży nie tylko życie seksualne, ale zdrowie w ogóle.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *