Suchy wytrysk – przyczyny i porady na brak wytrysku

Suchy wytrysk - przyczyny i porady na brak wytrysku

Istnieje wiele dolegliwości związanych ze zdrowiem seksualnym mężczyzn. Wśród najbardziej uporczywych wskazuje się problemy z wytryskiem – głównie jego przedwczesne wystąpienie. Jednak równie uciążliwy okazuje się jego brak, nazywany często suchym orgazmem. Występuje on niewiele rzadziej niż zbyt szybka ejakulacja i może się przytrafić każdemu jako epizod. Niektórzy mężczyźni jednak zmagają się z tym kłopotem znacznie częściej.

Co stanowi przyczynę orgazmu bez wytrysku? Jakie objawy są typowe dla tej dolegliwości? Jakie są jej konsekwencje? Jak poradzić sobie z suchą ejakulacją? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest suchy wytrysk i jak się objawia?

Wyjaśnienie występuje wprost w samym określeniu dolegliwości, choć kłopot jest o wiele bardziej złożony. Najprościej mówiąc suchy wytrysk to nic innego, jak brak ejakulacji w szczytowym momencie podniecenia. W trakcie orgazmu nasienie nie wydobywa się przez ujście cewki moczowej.

Warto już w tym punkcie zaznaczyć, że nie każde szczytowanie kończy się w „modelowy” sposób. Czyli faktycznie nie zawsze dochodzi do wytrysku lub nasienie wypływa z penisa w minimalnych ilościach. Wpływa na to wiele czynników – któraś z kolei ejakulacja, zmęczenie, ale i wypracowane techniki, jakie znane są m.in. w religiach i filozofiach Dalekiego Wschodu. Co więcej – zdarzają się też odwrotne sytuacje, szczególnie w okresie dojrzewania, tj. wytrysk pojawia się bez orgazmu. U dorosłych panów również mogą wystąpić tzw. nocne zmazy. To swojego rodzaju zawór bezpieczeństwa organizmu, jaki działa np. w przypadku, gdy mężczyzna od dłuższego czasu nie uprawiał seksu czy nie wykonywał innych czynności seksualnych, prowadzących do ejakulacji.

Kiedy zacząć się przejmować? W momencie, gdy sex bez wytrysku stał się nie epizodem, a coraz częściej przypomina regułę. Wówczas należy podjąć niezbędne kroki. Szczególnie gdy partnerzy starają się o dziecko.

Po czym rozpoznać suchy wytrysk?

Najbardziej oczywistym objawem jest brak ejakulacji lub jej szczątkowa forma – czyli wypłynięcie z ujścia cewki moczowej ledwie kilku kropel nasienia. By prawidłowo zakwalifikować suchy wytrysk jako dolegliwość, należy również wziąć pod uwagę czas uprawiania stosunku.

Jeśli w ciągu godziny od inicjacji zbliżenia nie doszło do ejakulacji, wtedy mówi się o jej opóźnieniu. O dolegliwości rozważa się też wtedy, gdy mężczyzna nie korzystał ze specjalnych technik opóźniających wytrysk. Innymi słowy – jego brak przez co najmniej godzinę od rozpoczęcia stosunku wynika z czynników niezależnych od kochanków. Tylko wtedy klasyfikuje się to jako zaburzenie.

Ważnym objawem, pozwalającym stwierdzić, że mamy do czynienia z problemem, jest zmętnienie moczu oddanego po stosunku. Czemu tak się dzieje? O tym dowiesz się poniżej.

Jakie są przyczyny braku ejakulacji?

Można wyróżnić co najmniej dwie kategorie przyczyn suchego wytrysku – psychiczne i fizjologiczne. A co dokładnie powoduje, że mężczyzna nie ma ejakulacji?

Niskie libido

W powszechnym przekonaniu panuje mit, że panowie są zawsze gotowi do seksu. To echo stereotypu, że facet myśli o zbliżeniu co 20 sekund. Jak to wygląda faktycznie? Tak samo, jak w przypadku kobiet – libido panów zależy od wielu czynników. Wpływa na nie stres, dieta, jak i zmęczenie. Jeśli więc mężczyzna żyje w stałym napięciu – w pracy i w domu, może zdarzyć się, że będzie mieć problemy ze zdrowiem seksualnym. Nie objawia się ono wyłącznie słabą erekcją czy przedwczesną ejakulacją, ale i jej brakiem. Niskie libido ponadto bywa skutkiem depresji lub leków przyjmowanych przez daną osobę.

Alkohol i nie tylko

Używki są, obok stresu i otyłości, głównymi destruktorami zdrowia seksualnego. Zaburzenie autonomicznych ośrodków nerwowych negatywnie wpływa na przesyłanie impulsów między receptorami a resztą systemu nerwowego, co przeszkadza w funkcjonowaniu męskiej hydrauliki pod wieloma względami. Nadmierne spożywanie procentów, jak i sięganie po mocniejsze używki nierzadko więc prowadzi do orgazmów bez ejakulacji.

Choroby układu krwionośnego

Miażdżyca, złogi tłuszczowe i wapienne, zapychające żyły, jak i inne choroby układu naczyniowo-sercowego, mocno rzutują na zdolność osiągnięcia erekcji oraz wytrysku. Jeśli więc nawet uda się uzyskać upragniony wzwód, może się okazać, że szczytowanie obejdzie się bez „fajerwerków”.

Inne przyczyny

Istnieje szereg różnych chorób i urazów, jakie mogą decydować o tym, czy dojdzie do wytrysku, czy nie. Wśród nich wylicza się m.in. zaburzenia pracy jąder w zakresie produkcji nasienia, zapalenie nasieniowodów lub gruczołu krokowego, stwardnienie rozsiane, przebyte zabiegi w obszarze miednicy.

Wśród powodów występowania tej dolegliwości wyróżnia się także skrajne stany emocjonalne. Mimo wysokiego libido mężczyzna może cierpieć z powodu tak wysokiej potrzeby sprawdzenia się w swojej roli, że w stresie zdarza się niezamierzenie powstrzymać ejakulację, co z kolei nierzadko prowadzi do kompleksów i frustracji. Podobne skutki obserwuje się u panów wychowywanych w konserwatywnym środowisku, w jakim panuje przekonanie, że sex to coś złego.

Co dzieje się ze spermą przy braku wytrysku?

Jeśli brak wytrysku wynika z przyczyny przerostu prostaty lub osłabienia szyjki pęcherza moczowego, wówczas często dochodzi do tzw. ejakulacji wstecznej. Wtedy też nasienie, zamiast na zewnątrz, dostaje się do pęcherza i zostaje wydalone podczas pierwszej mikcji po stosunku. Rozpoznaje się to m.in. po tym, że mocz jest wyraźnie mętny.

Jakie problemy może rodzić orgazm bez ejakulacji?

Sam brak wytrysku niekoniecznie musi negatywnie wpływać na zdrowie mężczyzny. Istotne, by sprawdzić przyczyny tego stanu, gdyż niekiedy wynika on z groźnych dla życia chorób. Natomiast zdecydowanie orgazm bez ejakulacji to poważna komplikacja dla par starających się o dziecko. Szczątkowa ilość nasienia lub całkowity jego brak nie pozwala na zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli przy szczytowaniu sperma cofa się do pęcherza moczowego, wówczas, korzystając z pomocy klinik leczenia niepłodności, można próbować innych metod zapłodnienia przez m.in. wyekstrahowanie plemników ze zalkalizowanego moczu.

Nie należy zapominać, że problemy z ejakulacją stanowią także nierzadko ogromne obciążenie psychiczne dla cierpiącego z tego powodu mężczyzny. Może poczuć się niepełnowartościowy w swojej roli, co nabiera prędkości i rozmachu jak tocząca się po zboczu kula śniegowa. Dlatego w przypadku, gdy suchy wytrysk nie stanowi jednorazowego wydarzenia ani nie jest celowym zamierzeniem, a stałą dolegliwością, tak ważne jest podjęcie leczenia.

Leczenie braku wytrysku

Terapia w tym przypadku zależy od przyczyny braku wytrysku. Jeśli to wada anatomiczna – najpewniej będzie konieczny zabieg chirurgiczny. Gdy natomiast kłopot dotyczy np. prostaty albo wynika ze stanów zapalnych – wówczas lekarz przepisze odpowiednie leki, jakie pomogą uporać się z nimi.

Gdy zaś problem stanowi skutek nieprawidłowego stylu życia i stresu – wtedy trzeba będzie zmienić określone nawyki. Troska o higienę psychiczną jest równie ważna, jak dbanie o dawkę ruchu lub stosowną dietę. Techniki relaksacyjne oraz wprowadzenie sportu i zdrowego jadłospisu do codziennej rutyny korzystnie oddziałują na organizm jako całość, w tym też zdrowie seksualne.

W odzyskaniu pewności i szybszym przywracaniu prawidłowego stanu mogą pomóc suplementy diety, przeznaczone dla mężczyzn, chcących zwiększyć swoją sprawność. Takie tabletki jak Penis Complete czy Man Complete korzystnie wpływają na cały męski organizm, regulując jego gospodarkę hormonalną, jak i poprawiając ukrwienie narządów płciowych. Dzięki temu satysfakcja z sexu jest znacznie większa, a walka z brakiem wytrysku – skuteczniejsza. Można także sięgnąć po preparaty zwiększające objętość i jakość nasienia jak na przykład CUM Plus.

Sex bez wytrysku – to nie zawsze dolegliwość

To, że u danego mężczyzny pojawił się raz czy dwa suchy wytrysk, nie oznacza jeszcze, że cierpi on na jakąś złożoną dolegliwość. Jak już wiesz, na to, jak będzie wyglądało szczytowanie, wpływa wiele czynników. Brak ejakulacji też często stanowi zamierzony skutek. Seks tantryczny w dużej mierze opiera się na orgazmie bez wydania nasienia, a edging polega na jego maksymalnym opóźnianiu aż do „ostatecznego” szczytowania, co może nastąpić nawet po czasie znacznie dłuższym niż godzina od inicjacji zbliżenia.

Pamiętaj – jeśli ten objaw występuje niezamierzenie i niepokojąco często – skorzystaj z pomocy lekarza. Lepiej reagować szybciej, szczególnie gdy istnieje ryzyko, że to poważniejszy problem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *