Wytrysk

gejzer symbolizujący wytrysk

Czym jest męski wytrysk?

Najpospolitsza definicja wytrysku to: uwolnienie nasienia z penisa. Podczas stymulacji seksualnej nasienie gromadzi się w nasieniowodach – przewodzie prowadzącym od jąder, przez pęcherzyk nasienny i gruczoł krokowy, aż do cewki moczowej. Gdy stymulacja osiąga punkt kulminacyjny, następują skurcze mięśni w obrębie prącia, cewki moczowej i gruczołu krokowego. Skurcze te wyrzucają nasienie przez cewkę, wyprowadzając je z penisa na zewnątrz.

 

Rytmiczne skurcze występują początkowo w jednosekundowych interwałach i umożliwiają wytrysk nasienia. Po pierwszych trzech ? czterech skurczach ich intensywność maleje. Nasieniu wystarcza zazwyczaj kilka sekund, aby wydostać się na zewnątrz.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, prawidłowa ilość plemników w ejakulacie wynosi od 20 mln/ml do 250 mln/ml. Nasienie ma odczyn słabo zasadowy (pH 7,2), co umożliwia ruchliwość plemników – w kwaśnym środowisku byłoby to niemożliwe. Sperma zawiera: putrescynę, sperminę, spermidynę i kadawerynę (związki odpowiedzialne za zapach i smak spermy), witaminę C, prostaglandyny, lipidy, aminokwasy, enzymy, hormony steroidowe, witaminę B12, fruktozę, cholesterol, mocznik, cynk, wapń, magnez oraz selen. Ejakulat pochodzące z jednego wytrysku zawiera średnio 15 kalorii.

Orgazm i wytrysk są niezależne

Mimo, że mężczyzna ma wytrysk i orgazm jednocześnie, nie są one tym samym procesem. Orgazm, a więc rytmiczne skurcze mięśni, po prostu uwalnia nagromadzone napięcie seksualne, prowadząc do intensywnych, przyjemnych odczuć.

W sytuacji, gdy wytrysk występuje mimowolnie (bez orgazmu), przyczyny mogą być dwie. W pierwszym wypadku wytrysk ma miejsce jako polucje nocne ? inaczej zwane zmazami nocnymi. Drugą przyczyną jest przedwczesny wytrysk, który jest wynikiem słabych kondycji seksualnej lub zdrowia mężczyzny.

Może wystąpić orgazm bez widocznego wytrysku ? i jest to tzw. wytrysk wsteczny. To stan, w której sperma nie wydostaje się na zewnątrz ciała, trafiając przez krótki odcinek cewki moczowej do pęcherza moczowego. Przyczyną jest niedziałający właściwie zwieracz pęcherza, który nie ulega skurczowi w czasie wytrysku. Sytuacje tego typu występują u mężczyzn z cukrzycą, stwardnieniem rozsianym bądź po operacji prostaty. Mogą też występować sporadycznie u mężczyzn, którzy nie mają żadnych problemów. Nie jest to fizycznie szkodliwe, ale może wywoływać uczycie bólu podbrzusza.

Opóźniony wytrysk ? może występować po wyczerpaniu organizmu dużą liczbą stosunków. Zaburzenie to występuje najczęściej z przyczyn psychogennych, w związku z nadużywaniem alkoholu, długotrwałym stosowaniem niektórych leków, a także u osób w podeszłym wieku. Jest to także zależne od kondycji seksualnej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *