Korek analny – do czego służy zatyczka analna?

Czym jest zatyczka (z angielskiego nazywana też „plug”)? Do czego dokładnie służy i jakie korzyści daje? Jeśli jesteś ciekaw nowych doznań – przeczytaj ten tekst i przekonaj się, że tego typu gadżet stanowi znakomite urozmaicenie życia łóżkowego. Dowiesz się z niego, jakie jest przeznaczenie tego akcesorium, jak je stosować prawidłowo, a także czego się wystrzegać. Innymi słowy, poznasz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy!

Czym są korki analne i do czego służą?

Kiedy mówi się o korku analnym, ma się na myśli niewielki gadżet składający się z trzech elementów. Głównego, będącego stożkiem o zaokrąglonych kształtach, wąskiego łącznika oraz szerokiej podstawy czy uchwytu. Korki analne mogą przybierać najróżniejsze rozmiary, jednak zazwyczaj nie są duże. Za to często producenci oferują je w zestawach po kilka wymiarów. Dlaczego? O tym później.

Podstawa zatyczki może spełniać kilka funkcji. Po pierwsze – wygodne i bezpieczne osadzenie pluga w odbycie. Dzięki temu, że uchwyt jest nieco szerszy, gadżet nie zostanie zassany do środka, co mogłoby wiązać się z poważnymi kłopotami. Zamiast tego mięśnie zwieracza zatrzymują się na łączniku, a stopka nie pozwala korkowi przemieścić się dalej. Może stanowić również ozdobę tego miejsca intymnego. Firmy oferujące ten gadżet prześcigają się w pomysłach, jak można go udekorować. Często na jego końcu znajduje się po prostu kryształ, imitujący diament. Z drugiej strony coraz popularniejsze są zatyczki z ogonkami:

  • lisimi,
  • wiewiórczymi,
  • końskimi,
  • kocimi,
  • króliczymi,
  • a nawet świńskimi.

Naturalnie wszystko jest wykonane ze sztucznych i bezpiecznych materiałów. Ten rodzaj ozdoby przypadnie szczególnie do gustu osobom lubującym się w klimatach BDSM, ale i cosplayów. Czasem podstawa spełnia jeszcze jedną praktyczną funkcję – zdarza się, że zamiast ozdoby posiada wygodny uchwyt, zakończony specjalnym kółkiem, ułatwiającym bezproblemowe wyjęcie gadżetu z odbytu.

Sam produkt wykonywany jest z najróżniejszych materiałów. Do najpopularniejszych należą te zrobione z silikonu medycznego, stali nierdzewnej, a także szkła czy gumy. Coraz rzadziej natomiast można spotkać modele drewniane. Oprócz tego sporą popularnością cieszą się również zatyczki nadmuchiwane. Dzięki temu dopasuje się je idealnie do konkretnych oczekiwań. Ponadto umożliwiają zwiększenie jej objętości już po samej aplikacji. Niektóre dodatkowo wyposaża się w przyssawki, co pozwala przymocować je do gładkich powierzchni jak ściana czy podłoga.

Jest jeszcze jedna, specjalna zatyczka analna – masażer prostaty. Choć część użytkowników twierdzi, że tego typu gadżety to wibratory analne, to niektóre osoby przypisują je do kategorii plugów. Wszystko dlatego, że po umieszczeniu masażera w męskim odbycie nie wykonuje się ruchów frykcyjnych, a urządzenie pozostaje jednej pozycji.

Jak sam więc widzisz, korek analny przyjmuje najróżniejsze kształty i formy. Dobór właściwego produktu zależy nie tylko od upodobań, ale i indywidualnych uwarunkowań danej osoby. Jeśli jest się początkującym w tego typu pieszczotach, dużo lepiej sięgnąć po mniejsze warianty. Dopiero później, wraz ze wzrostem doświadczenia, można zwiększać rozmiary zatyczek analnych.

Co daje plug analny?

Zapewne się zastanawiasz, do czego właściwie służy taki korek. Zasadniczo wyróżnia się kilka jego funkcji. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest fakt, że dostarcza on mnóstwo radości osobom, które decydują się wykorzystać tego rodzaju akcesorium do swoich zabaw. Dzięki temu, że stymuluje ten obszar, potęguje także wrażenia z seksu waginalnego. W przypadku wariantu wibracyjnego zwiększa doznania nie tylko strony biernej, ale i czynnej stosunku.

Odbyt również jest mocno unerwiony, dzięki czemu taka pieszczota sama w sobie oferuje wiele przyjemności. Co więcej, tyczy się to zarówno pań, jak i panów (można spotkać się z opiniami, że plug analny działa silniej na mężczyzn ze względu na stymulację prostaty).

Dla wielu osób zatyczka stanowi pomoc w inicjowaniu miłości greckiej. Mięśnie zwieracza bowiem, nim przystąpi się do penetracji odbytu, powinny zostać najpierw przyzwyczajone do tego, że coś jest między nimi umieszczane. Stąd też ta progresja (od mniejszych, do większych korków).

Czy stosowanie tego gadżetu jest bezpieczne?

Jak w przypadku każdej zabawki dla dorosłych, tak i w przypadku tego produktu należy zachować pewne środki ostrożności. Zatyczki oferują mnóstwo przyjemności i niezapomniane orgazmy. Trzeba jednak stosować je według zaleceń producenta. Poniżej również znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą Tobie i bliskiej Ci osobie w pełni cieszyć się z możliwości, jakie to akcesorium daje.

Przede wszystkim zawsze wkłada się je ostrożnie. Zbyt gwałtowne ruchy i pieszczoty mogą skończyć się różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ponadto bez doświadczenia i wcześniejszego przygotowania nie powinno się od razu stosować większych korków analnych. W przypadku, jeśli użytkuje się niedopasowany produkt lub robi się to zbyt gwałtownie czy niedelikatnie, może dojść do podrażnienia odbytu, skutkującego krwawieniem i świądem. Ważne są również reakcje organizmu już po zabawie. Jeśli nagle pojawiły się kłopoty z wypróżnianiem lub występują w tym miejscu bóle – należy skonsultować się z lekarzem.

Zasady korzystania z pluga

Aby zabawa przebiegała bez komplikacji, warto zapamiętać sobie 5 zasad. Pozwolą one cieszyć się z bliskości, zamiast martwić się o to, czy korek analny nie spowoduje jakichś problemów. Jakie to „prawa”?

Po pierwsze – przedyskutujcie, czy w ogóle taka forma pieszczoty Wam odpowiada. Dla wielu osób stymulacja analna należy do kategorii tabu i nie zawsze chcą, by nawet dotykać tych miejsc. Szczera i otwarta rozmowa pozwoli Wam lepiej się zrozumieć na tym polu. Jeśli jednak druga połówka stwierdzi jasno i stanowczo, że nie chce się w ten sposób bawić – uszanuj to.

Po drugie – nic na siłę. Jeśli plug nie chce wejść, najwidoczniej partner nie jest jeszcze na to gotowy lub zastosowaliście zbyt mało lubrykantu. Nie wciskaj go więc w odbyt partnera, kiedy czujesz zdecydowany opór, a do tego Twoja druga połówka krzyczy z bólu. Pamiętaj – zabawy analne nie powinny w żadnym momencie sprawiać dyskomfortu!

Trzeci punkt to dbanie o odpowiednią higienę – to konieczne, jeśli nie chcecie mieć niemiłych niespodzianek. Na 2 godziny przed stosunkiem bierny partner może wykonać lewatywę z użyciem zwykłej gruszki. Odbytnicę przemywa się bez detergentów, samą ciepłą wodą, do momentu, aż wypływający płyn będzie czysty. Sam gadżet powinien być myty przed, jak i po mydłem antybakteryjnym, co zapobiega infekcjom.

Następnie – progresja. To już jednak wiecie, że zawsze należy stosować korek od najmniejszego rozmiaru. Wtedy nie powinno być żadnych komplikacji.

Ostatecznie – liczy się dobrze dobrany lubrykant. Silikonowe na przykład nie współgrają z zabawkami wykonanymi z silikonu medycznego – uszkadzają ich strukturę. W takim przypadku lepiej sięgnąć po żele na bazie wody, które są bezpieczne, nie wywołują alergii oraz pozwalają zachować prawidłową strukturę materiału.

Czy można nosić włożony korek na co dzień?

Bardziej doświadczeni użytkownicy tego gadżetu chwalą sobie korzystanie z niego także poza alkową. Podobno gwarantuje wiele przyjemności i znacznie poprawia humor w codziennych sytuacjach (podobnie zresztą jak kulki gejszy). Wyjmowany zaś jest tylko w kilku określonych sytuacjach – podczas korzystania z toalety, przy masturbacji lub w trakcie stosunku. Teoretycznie można nosić korek niemal przez cały czas, jednak wymaga to sporego doświadczenia. W takim wypadku warto też wybrać produkty wykonane z surowców, które z całą pewnością nie wywołują alergii, czyli stal nierdzewna i szkło.

Z drugiej strony czasem można zauważyć pewne problemy, wynikające z długotrwałego trzymania zatyczki analnej w odbycie, szczególnie jeśli jest zaaplikowany w nieprawidłowy sposób. Wśród pojawiających dolegliwości wyróżnia się:

  • rozwój szczeliny odbytu – objawiający się bólem i krwawieniem podczas oddawania stolca. Wtedy pojawia się również świąd, pieczenie i utrzymujące się wrażenie dyskomfortu w okolicach odbytu. Mimo wypróżnienia wciąż ma się wrażenie parcia na stolec,
  • zaburzenie pracy zwieracza, co prowadzi nawet do nietrzymania stolca,
  • hemoroidy – wywieranie zbyt długiego nacisku i utrzymanie naczyń żylnych odbytnicy w stałym napięciu skutkuje pojawieniem się żylaków odbytu, objawiających się m.in. stałym wrażeniem niewypróżnienia.

Jak więc widać – plug analny to gadżet, który daje wiele przyjemności i wzajemnych korzyści z życia intymnego. Jak ze wszystkim – bardzo ważny jest umiar, a także trzymanie się pewnych zasad. Dzięki nim można cieszyć się tym produktem bez większych przeszkód i przeżywać jeszcze bardziej satysfakcjonujące orgazmy podczas seksu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *