Prostata a seksualność, czyli jak zadbać o swój sprzęt

Prostata a seksualność, czyli jak zadbać o swój sprzęt

Gruczoł, jakim jest prostata, to dość kłopotliwa część ciała mężczyzny. Z jednej strony wpływa na sprawność seksualną panów, z drugiej – dolegliwości z nią związane mogą kompletnie zrujnować męską seksualność. Jedno pozostaje pewne – jej dobra kondycja to wyższa pewność, że „sprzęt” będzie działać tak, jak powinien.

Niestety jednak – tryb życia, jego tempo, a w końcu i wiek oraz wynikające z tego tytułu konsekwencje skutkują często różnymi problemami związanymi ze sterczem (jak jeszcze nazywa się gruczoł krokowy, czyli prostatę). Wówczas mogą pojawić się niepokojące objawy, także te zupełnie ograniczające życie intymne mężczyzny. Samo leczenie oraz specyficzne leki też mają wpływ na aktywność seksualną.

Na szczęście istnieją sposoby na to, by odpowiednio zadbać o swój sprzęt. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prostacie, dlaczego sprawność seksualna w dużej mierze zależy od niej, a także jak wygląda współżycie przy takich dolegliwościach, jak przerost prostaty, jej zapalenie czy nowotwór – informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czemu warto dbać o męską hydraulikę.

Prostata – czym jest gruczoł krokowy?

Stercz, prostata i gruczoł krokowy to różne określenia na jeden i ten sam organ, znajdujący się w ciele mężczyzny. Rozmiarami nie odbiega od średniego orzecha włoskiego. Znajduje się w okolicy krocza, a dokładniej mówiąc, okala cewkę moczową, tuż pod pęcherzem, przywierając do przedniej ściany odbytu.

Stanowi ona witalny element układu moczowo-płciowego i ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania męskich organów płciowych, jak i funkcji rozrodczych. Stercz produkuje bowiem płyn, będący pożywką dla plemników, które wraz z nim wyrzucane są podczas wytrysku. Wokół prostaty znajdują się mięśnie gładkie, kurczące się w momencie ejakulacji, co jest bezpośrednią przyczyną wyrzutu spermy.

Schorzenia prostaty – ich objawy i konsekwencje

Zasadniczo kłopoty z prostatą nie występują przed 40. rokiem życia, a większość przypadków pojawia się najczęściej po 50. Wyróżnia się przy tym trzy najczęstsze dolegliwości związane ze sterczem:

  • przerost prostaty,
  • zapalenie gruczołu krokowego,
  • rak stercza.

Każda z tych chorób ma nieco inne objawy i konsekwencje. Warto je sobie przybliżyć.

Przerost prostaty

Z wiekiem prostata ulega powiększeniu i najczęściej można zaobserwować jej zwiększenie właśnie po przekroczeniu 40 lat. W wielu przypadkach występuje ono w formie łagodnej, jednak wraz z czasem przerost powraca coraz częściej. Jakie natomiast pojawiają się związane z tą dolegliwością objawy?

Do typowych symptomów należy częstsze parcie na pęcherz oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Nierzadko takie dolegliwości mają wpływ nie tyle na zdolności seksualne, co na kondycję psychiczną mężczyzn. Złe samopoczucie zaś to zwykle niższa sprawność seksualna. Im częściej ten problem się pojawia i im bardziej dotkliwy jest przerost prostaty, tym większe kłopoty ze współżyciem. Udowodniono bowiem zależność między tą chorobą a zdolnością osiągnięcia satysfakcjonującej erekcji.

Z czego to wynika? Otóż przerost prostaty ma wpływ na balans skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych. Od sprawnego krążenia w tych okolicach zaś zależy to, czy pojawi się wzwód. Warto przy tym podkreślić, że w łagodnej formie dolegliwość ta nie przekłada się na ogólne zdrowie mężczyzny. Jeśli więc pojawiają się kłopoty z seksualnością, można sięgnąć np. po ziołowe środki na potencję. Ważne jednak, by zasięgnąć opinii lekarza, gdyż wszelkie nieprzemyślane działania, a przede wszystkim źle zdiagnozowane przyczyny objawów, mogą przynieść naprawdę tragiczne skutki.

Zapalenia stercza

Najczęstszą dolegliwością, jaka dotyka męskich prostat zwykle po 50. roku życia, jest zapalenie gruczołu krokowego. Wyróżnia się cztery rodzaje tej choroby:

  • ostre bakteryjne zapalenie,
  • przewlekłe bakteryjne zapalenie,
  • przewlekły (zapalny i niezapalny) zespół bólowy miednicy,
  • bezobjawowe zapalenie.

Każdy z nich wiążę się z nieco innymi objawami. W przypadku pierwszego rodzaju doskwiera m.in. wysoka gorączka, częste i utrudnione oddawanie moczu, a także dyskomfort, pojawiający się przy spojeniu łonowym. Stan zapalny stercza oznacza również jego powiększenie oraz wzrost wrażliwości na dotyk. W przypadku ostrego bakteryjnego stanu zapalnego prostaty, przy silnych dolegliwościach bólowych utrzymywanie stosunków seksualnych jest praktycznie niemożliwe.

Czym zaś charakteryzuje się przewlekłe bakteryjne zapalenie stercza? Najczęściej objawia się boleściami w okolicach jąder i pachwin. Dodatkowo występują kłopoty z oddawaniem moczu. Mężczyźni cierpiący na tego typu dolegliwość nierzadko również doświadczają przedwczesnej ejakulacji. Zespół bólowy zaś wiąże się z silnym dyskomfortem psychicznym i to on głównie odpowiada za problemy z satysfakcjonującym współżyciem.

Rak prostaty

Nowotwory nigdy nie są łatwym tematem ani przeciwnikiem do pokonania. Nic dziwnego zatem, że informacja o nich wywołuje u chorego silny stres. Leczenie raka prostaty zaś oznacza m.in. wstrzemięźliwość seksualną (tymczasową lub całkowitą), jak i potencjalne problemy z osiągnięciem erekcji. W takiej sytuacji bowiem często spada libido, a na potencję wpływ ma także to, jak mocno rozrósł się nowotwór.

Do objawów raka prostaty należą problemy z oddawaniem moczu oraz częstsze parcie na pęcherz. Z czasem może pojawić się krwiomocz, bóle przy mikcji, boleści w podbrzuszu oraz trudność z utrzymaniem moczu. Do symptomów nowotworu gruczołu krokowego należą również zaburzenia erekcji, jak i występowanie krwi w nasieniu.

Leczenie chorób prostaty

W wielu przypadkach stosuje się leki na prostatę, zawierające alfa-blokery i inhibitory enzymu 5-alfa-reduktazy. Działają one rozkurczająco na mięśnie gładkie i rozszerzająco na naczynia krwionośne. To zaś oznacza zmniejszenie ciśnienia krwi, a tym samym – problemy z erekcją. Leki na prostatę więc często wpływają niekorzystnie na potencję, przynajmniej przez czas ich przyjmowania. Dodatkowo środki te oddziałują na obniżenie popędu seksualnego przez hamowanie przekształcenia testosteronu w DHT (czyli jego aktywniejszą formę). To oznacza, że aktywność seksualna może zostać mocno zachwiana. Warto też zauważyć, że leki hamujące 5-alfa-reduktazy zmniejszają produkcję plemników, co ma duże znaczenie dla par planujących dziecko. Nie można jednak zapominać o ważnym atucie – powstrzymaniu rozrostu prostaty.

W przypadku raka stercza sytuacja bywa bardziej skomplikowana. Istnieją bowiem trzy metody leczenia tej choroby:

  • stosowanie środków farmakologicznych (hormony),
  • naświetlanie za pomocą promieni Roentgena,
  • usunięcie gruczołu krokowego.

Nierzadko najwłaściwszą metodą według lekarzy jest fizyczne usunięcie prostaty. Warto przy tym zauważyć, że każda z metod leczenia wpływa na sprawność seksualną mężczyzny, w mniejszym lub większym stopniu. Naświetlanie bowiem często niszczy naczynia krwionośne, co wpływa na ukrwienie prącia. Terapia hormonalna zaś obniża stężenie m.in. testosteronu, odpowiedzialnego za libido, podniecenie oraz erekcję. Nierzadko również przy zażywaniu hormonów można zauważyć zmniejszenie genitaliów.

Seks bez prostaty – czy jest możliwy?

Normalne współżycie po usunięciu prostaty na pewno będzie utrudnione. Jednak wielu mężczyzn, stojących w obliczu takiej sytuacji zadaje sobie pytanie, czy w ogóle po operacji prostaty można współżyć. Wszystko zależy od tego, jak była ona rozległa.

Zabieg chirurgiczny to zawsze obciążenie dla organizmu. W przypadku wykonania go w tak wrażliwym miejscu, gdzie są nie tylko organy płciowe, ale i wiele naczyń krwionośnych, mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy oraz narządów w otrzewnej, ciało ulega mocnemu osłabieniu. Dlatego trzeba przejść stosowną rekonwalescencję. Lekarze zalecają też wstrzemięźliwość seksualną, trwającą nawet 2 lata od operacji. Trzeba pamiętać, że po powrocie do aktywności seksualnej mogą pojawiać się różne kłopoty, m.in. z czuciem czy osiągnięciem orgazmu.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne było usunięcie większej ilości tkanek i struktur pozwalających osiągnąć i utrzymać wzwód. Wówczas, niestety, wstrzemięźliwość seksualna jest dożywotnia.

Jak zadbać o prostatę?

Podstawa – profilaktyka. Okresowe badania w pewnym wieku są niezbędne, gdyż pozwalają odpowiednio wcześnie reagować w razie problemów z gruczołem krokowym. Mimo że badanie wykonuje się per rectum, lepiej po prostu nastawić się do niego pozytywnie, gdyż na szali może być nie tylko aktywność i sprawność seksualna, ale i życie.

Warto zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Jadłospis dobrze wzbogacić w produkty warzywne i owoce, a także kasze i pełnoziarniste pieczywo z dużą zawartością błonnika. Chorobom prostaty i nowotworom w ogóle sprzyjają nadprogramowe kilogramy, więc tym bardziej należy włączyć w życie sport i zdrowszą dietę. Jest to tym ważniejsze, jeśli pracujesz głównie na siedząco. Przy okazji – odstaw papierosy, a alkohol ogranicz do minimum.

Możesz też sięgnąć po dary natury, które pomagają nie tylko walczyć, ale i zapobiegać kłopotom z prostatą. Pestki dyni są pełne cynku, sprzyjają płodności i mają wiele fitosteroli. Kwasy omega-3 zwalczają cholesterol we krwi oraz przeciwutleniacze. Napar z korzenia pokrzywy pomaga regulować poziom testosteronu, co wpływa korzystnie na Twoje zdrowie seksualne.

Naprzeciw mężczyznom wychodzą też… pieszczoty analne, takie jak masaż prostaty. Coraz więcej specjalistów zaleca go jako element profilaktyki – połączenie przyjemnego z pożytecznym. Gruczoł krokowy jest bowiem mocno unerwiony i jego stymulacja zapewnia niesamowite orgazmy. Nazywa się go zresztą męskim punktem G. Do masażu można wykorzystać specjalny masażer. Ważne, by wykonywać takie pieszczoty z wyczuciem! W końcu prostata to wrażliwy organ, wymagający odpowiedniej troski. I warto o tym pamiętać.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *